Výlety

 

Poslední hrátky s bělokarpatskou milenkou

Dlouho mi nebylo tak blaženě, jak v ty květnové dny v kopcích nad Nedašovem na česko slovenském pomezí, na jižním okraji země valašské, na severním okraji Bílých Karpat. Jak je komu libo.

 

 

Tento způsob svátků velikonočních, zdá se mi ....

Tento způsob svátků velikonočních, zdá se mi poněkud nešťastným. Tak by se dal parafrázovat známý výrok postavy Vančurovy knihy k představě prožití krásných jarních dnů, kterou se nám snažili vnutit vůdci národa v době bacilové, tedy zjara 2020.

 

Žítková a Velký Lopeník

Žítková mě absolutně dostala do kolen. Měl jsem do doby návštěvy téhle vsi pocit, že Bílé Karpaty znám celkem dobře, už jsem v nich pár dní pobyl. Když jsem spatříl Žítkovou, všechno se otočilo, nevím nic o Bílých Karpatech.

 

Úsměvné počátky výletů obytňákem - Slavkovský les

Úsměv mi dnes hraje ve tváři, když si vzpomenu na květen 2008 a první vícedenní výlet obytným autem. Vestavba Adria tehdy skoro měsíc naše domácí hostila čtyři členy posádky po dobu čtyř dní.

 

Bílé Karpaty dosahují vrcholu na Javořině

Že by Blatnice pod sv. Antonínkem nepatřila do Bílých Karpat? Kdo zkusí vyjet na kole k poutnímu místu, dobře potrénuje na pozdější výlet na Velkou Javořinu, nejvyšší vrchol táhlého pohoří.

 

Vysočina v atmosféře strachu

Výlet v husté atmosféře strachu. Jedni se báli bacilů, druzí těch nařízení poslušných, "zodpovědných", a médii vystrašených. A ti první se pak báli ještě víc, protože těch druhých, a ti druzí zrovna tak.

 

Do pískovců Lužických hor

Lužické hory jsou také moje milované :-), mám je už hodně projeté na kole i prochozené, i z německé strany. Stále se sem rád vracím.

 

 

Křivoklátskými lesy s Igorem a Jitkou kdysi v dobách dávných

Tuten výlet, jak by řekli Plzeňácííí, zahajoval mou druhou sezónu v opravdovém obytném autě. Pozvání přišlo od Igora s Jitkou z Rokycan. A já jsem vrčel, protože jsem chtěl jezdit na kole a místo toho jsem "musel" chodit pěšky.

 

Obytňákem do pražských sídlišť

Před pár týdny jsme potřebovali být den v Praze, uprostřed jednoho z proslulých krabicovitých sídlišť. Chvíli jsme dumali, jak z takové povinnosti vyrobit výlet obytňákem. V neděli večer cestou domů už jsem se jen radostně podivoval, jak pěkné dva dny jsme i při této zvláštní příležitosti v obytném autě prožili.

 

Tam, kde zabili největšího dobrodruha českých dějin

Miluji mapy, než jsem objevil ty v počítači a v telefonu, vozil jsem s sebou v autě takové těžké šanony. Jedno se jmenovalo Turistický atlas a druhé Lexikon turistických zajímavostí.

 

Do křivoklátských lesů kolem Zbiroha

Předem hlásím, že tento výlet jsem slepil ze dvou jiných výletů. Protože se nějak stalo, abych kolem Zbiroha pobyl jen jeden den, protože se mi kolem Zbiroha moc líbí, protože jsem se za tři roky vrátil. Křivoklátsko brdské pahorky si labužnicky prohlížím každou cestou pod D5.

 

Kde teče řeka Ohře, maj´ se lidi dobře

Jsou výlety, které si člověk vymyslí a hned jede. Jsou však také výlety, které z nějakého důvodu trochu odsouvá, z paměti nebo plánů stejně jen tak nevypadnou. A jednou přijde ta správná chvíle.

 

Potulky v lesích a skalách listí i lidu prostých

Český ráj, v létě se mu vyhýbám a prchám, seč mi jen síly stačí. Letošní únor nám nadělil několik prosluněných víkendů beze sněhu, to je pro mě ideální čas pro výlety do skalních roklí, ke známým dominantám nebo do těsné blízkosti v tuto dobu uzavřených mega kempů.

 

Obytným autem na Chřiby podruhé

Na konci silničky za Starými Hutěmi víme o tichém místě, kde v obytném autě spíme opravdu "na klidno". Žádný křik diskoték, žádný mejdan u sousedních karavanů, žádné partnerské hádky ve stanech, přívěsech nebo obytných autech dalších obyvatel kempu. Na 49°8´25.288"N, 17°17´9.707"E ticho může rušit snad jen šum potoka nebo hlubokého lesa. Přitom do vsi není daleko.

 

Obytným autem na Chřiby poprvé

Mnohem dřív, nejž jsem poprvé přišel do kopců Chřibů, vnímal jsem jejich hradbu východně od Bílých Karpat. Tedy hradbu, ony na mě působily spíš jako soubor krtinců a v mapě jsem se musel ubezpečit, že se dívám na karpatské pohoří.

 

První advent v jeskyni

Vyjíždíme z brány areálu Carthago servisu v Pohořelicích, první adventní víkend začíná, a domů se nám jet nechce. Meteorologové slibují sice mrazivé, ale slunečné dny, co s načatým večerem?

 

 

V předjaří na Bořeň vyleze si kořeň

Jsou dny, kdy by únor mohl být měsícem naděje. Naděje na hezké teplé dlouhé dny. Ještě jich nemá v zásobě mnoho, občas však nějaký vytáhne. Jako tenkrát, když jsme lezli na Bořeň.

 

 

Lužické varhany

Lužické kamenné varhany jsou vděčným cílem karavanových výletů. Pro zajímavé detaily, daleké výhledy i pro skvělé možnosti parkování a přenocování v přírodě v obytných autech.

 

Únor bílý, v Krušných horách svalstvo sílí

Nebude mi možná někdo věřit, i níže seřazené obrázky, ač nemilovník sněhu jsem fotil sám :-). Byla by škoda v takový den sedět doma.

 

 

Na kole na houby s kosou? Na Svitavsko

Na kole na houby? Určitě ano, do lesů kolem Svitav, jen kosu nechte doma. Zcela jistě by své využití našla, ale se na kole špatně vozí... :-) a v garáži obytného auta by také mohla nějakou škodu nadělat.

 

Sníh býval i ve Svatojiřském lese

Obytné auto jsem tehdy měl první zimu, nějak jsem pochopitelně tušil, že když topí topení, mohlo by být auto použitelné i ve sněhových podmínkách, a prvně jsme to vyzkoušeli při výjezdu po vánocích, pár dní "kolem chalupy". Kdybych tehdy tušil, kam budu jezdit v tomto období o pár let později :-).

 

Tichá vzpoura pod Jedlovou

Výlet na Jedlovou byl takovou malou vzpourou. Prostě nebudeme sedět doma, ať si je ošklivo, vlhko, brzy tma, jedeme na výlet.

 

Na Jizerce to miluji

Na Malé Jizerce to miluji, zvláště poslední teplé podzimní dny plné barev.

 

Legendami opředený Blaník

Před mnoha lety jsem v sobotu večer dorazil za přáteli na parkoviště mezi Malým a Velkým Blaníkem, neděle patřila tomu Malému a Vlašimi, pro mě se na Velký nedostalo. I několik výletů na kole jsem absolvoval a při nich bájnou horu obdivoval snad ze všech stran. Nadešel čas zaplnit poslední bílé místo oblasti, vystoupit na legendami opředený vrchol.

 

Zimní toulky do dávných věků

Jsme dva týdny doma z vánoční cesty středomořím, abstinenční příznaky touhy po dalším výletě obytným autem o sobě dávají stále intenzivněji vědět. Zimní sporty nejsou pro nás, míříme do oblasti, kde sněhu a ledu mnoho nebývá. První noc na břehu Labe na Mělníku je jistotou rovného a klidného místa k přespání (50°21´16.788"N, 14°27´59.979"E) a také můžeme u Betiny i u Krausů doplnit zásoby dobrých vín.

 

Mezi vinice a váté písky

Dnešní výlet startuji ve Veselí nad Moravou, náměstí stranou od hlavní silnice (48°57´13.678"N, 17°22´43.253"E) je upraveno jako velké parkoviště a zpravidla tu bývá volno i pro delší obytné auto. Plocha je rovná, šlo by tu jistě i přespat, na posezení před autem nebo ogrilování nějakého kousku masa nebo zeleniny to však dobré nebude. Za tímto účelem volím 48°57´32.638"N, 17°28´29.894"E asi 10 km odtud u kostelíka sv. Antoníčka nad Blatnicí.

 

Zaniklý český Pavlův Studenec a prosperující bavorské Bärnau

Při putování Českým lesem jsme tady poprvé našli pastviny bez lesů, otevíraly se z nich krásné výhledy do údolí. Od rybníka Branka, který je postaven na malém potoce, později řece Mži a ještě později ještě víc řece Berounce, stoupáme po rozbité asfaltce a modré značce do Hermannstreuthu, vesnici na česko bavorské hranici. Za studené války se Němci nebáli imperialistů, možná proto nebourali příhraniční obce..., na české straně jen pusto a pomník obránce vlasti.

 

 

Podzimní lehounké kolování na dolní Vltavě

Ten víkend mi začal na letišti v Ruzyni, kde jsem vyzvedával potomstvo z cest. Jak se to nějak protahovalo, odjížděli jsme z domova v sobotu ve ale opravdu hodně brzy ráno. Když jsme pochopili, v kolik asi budeme vstávat, zvolili jsme program někam ne úplně pod komín, ale být tam rychle. Kolem třetí ranní jsme parkovali ve Veltrusech u hřbitova, to už jsou unaveni i umrlci, ještě rychle juknout, kam zítra a do hajan.

 

Do Prčic na Sibiř

Občas se mi stane, že mě nějaká dobrá duše pošle do Prčic. Určitě jsou i horší místa k pobytu, třeba v pekle nebo v parlamentu. Není však nad vlastní zkušenost, tedy přijímáme pozvání do dvojměstí Prčic se Sedlecem. I proto, že tam funguje minipivovar, i proto, že to odtud není daleko na Monínec, českosibiřské lyžařské středisko. První noc je možné přečkat na parkovišti zmíněného pivovaru, jak jinak ochutnat jeho produkty a neporušit ... svou morálně vnitřní čistotu.

 

Český les - kolem Broumova a Mähringu

Severní vrchol Českého lesa Dyleň ještě nepatří do chráněné krajinné oblasti, za ní musím jet trochu jižněji k Broumovu. Hodně špatně jsme tam hledali kousek místa na přespání v obytném autě, nakonec jsme vybrali zákoutí u lesa na louce, kam ze silnice vedl malý můstek. Z hlediska přírody krásné místo, pocitově nic moc. Vybalili jsme "catering", zasedli jsme k malému jednorázovému grilu, když se přes můstek převalil terénní pickup, starší manželský pár uvnitř. Ti lidé se neusmívali, spíš právě naopak.

 

Mechanikova zpověď od pramene Punkvy

Do Boskovic jsem přijel celkem pozdě, nedařilo se najít rozumné spaní. Zůstal jsem na 49°29´25.268"N, 16°39´1.470"E, hitparáda to není, asfaltová plocha u křižovatky a hospody. Vypsat se tam nakonec dalo.

 

Toulání se Lednicí a Valticemi

Lednicko valtický areál je památka zapsaná do světového kulturního dědictví UNESCO. Co s tím? I kdyby nebyla, projíždět se zčásti kultivovanou a zčásti přírodní krajinou mezi oběma zámky, rybníky a romantickými stavbami vybudovanými pro kratochvíli panstva, téměř po rovině, cestami asfaltovými i prašnými je úžasná pohoda. Ve kterémkoliv ročním období.

 

 

Víno, historie a svatý kopeček - Mikulov

Mikulov je pro mě symbol. Víno, historie, svatý kopeček. Teplo země a bílé kameny od prvních metrů za městem. Příslib cesty jižním směrem. Přívětivá řeč domácích lidí, možná i trochu jiné jejich životní hodnoty.

 

Český les - Dyleň

Do Českého lesa se davy dovolenkářů nehrnou, dobrý tip pro samotáře vrcholného léta, Dyleň je od severu prvním výrazným vrcholem dlouhého pohoří. Výstupem nebo kolovýjezdem k bývalému vojenskému "obrannému" objektu dnes v soukromém vlastnictví se zapotí každý. Jen my v obytném autě se po výletě osprchujeme a stáneme se navečer šviháky lázeňskými.

 

Kutná hora vinařská a historická

Psát o Kutné Hoře a být u toho "chytrým" není nic jednoduchého :-). Takže si na chytré nebudeme hrát a budeme si jen v Kutné Hoře a okolí hrát :-)

 

Klenoty Pardubicka

Když nadejde chvíle těžké lenosti, když se nám nechce podávat žádné velké výkony, a přesto chceme jet na výlet obytným vozem, když nechceme trávit čas jen pozorováním toho, co dělají sousedé v kempu, nadešel čas na klenoty Pardubicka.

 

Moravské dolomity

Z oblíbeného kempu v Pasohlávkách vidíme moravské dolomity (Pavlovské vrchy) jako na dlani. Obytnými vozy se lze k nejhezčím místům přiblížit, v tomto ohledu jsou tuláci toužící po volnosti a svobodě při cestování ve výhodě.

 

Jestřebí hory

Jihozápadní hranici CHKO Broumovsko tvoří hřeben Jestřebích hor.

 

Kokořínskem na kole, pěšky a především obytným autem

Do skal, roklí a lesů v okolí hradu Kokořína lze uspořádat několik výletů a vždy bude znovu co objevovat v přírodě i v historii. To je charakteristické i pro následující výlet, všimneme si několika míst, kde už jsme někdy byli ...

 

Porta Bohemica zdola i shůry

O víkendu v okolí Porta Bohemica, přestože se v naší těsné blízkosti zvedají velmi strmé kopce, si užijeme nenáročnou pohodovou cyklistiku podél řeky, několik středověkých památek a uchvacující vyhlídku z vyhlášené rozhledny. Všechny kopce však zdoláme v pohodlí obytného vozu.

 

Podél slapských břehů

Slapský víkend, nejlépe trošku po sezoně, opravdu jen trošku, abychom se vyhnuli davům pseudovýletníků a prožili si ještě kousek letní atmosféry přehradních nádrží, zahájíme poměrně daleko od hladiny nejdelší české řeky, v městečku Sedlčanech.

 

Od trojmezí do Smrčin

V květnu 2012 to bylo překrásné místo k prožití tiché noci v lůně přírody v obytném voze. A večer venku s grilem a lahví dobrého vína. 50°16´48.81"S 12° 8´38.77"V louka jak kdyby to vypadlo ze jména bývalé osady, která tady stála. Pastviny.

 

Ždánický les

Že neznáte karpatské pohoří Ždánický les? Před desítkami let nás o něm učili ve škole, v Čechách máme Český masiv, na Moravě a Slovensku jsou Karpaty. Karpatský oblouk začíná na západě Pavlovskými vrchy, pak je Ždánický les a Chřiby, přesně tak to paní učitelka říkala.

 

 

Za zlatem a za vodou

Chybějí nám koruny? Co s tím udělat? Pojeďme na zlato, aspoň na jeden víkend. Když už se nám nedostává, nemůžeme jezdit daleko.

 

Spící přirodou Kokořínska

Počátek zimy bývá v našich zeměpisných šířkách celkem odporný, když se jí a nebo nám chce. Jak karavanistické noviny píší o hezkém prožití zimy v karavanu, často se nám nechce opustit vyhřáté domovy...

 

Karavanem do hor - kladenských

Kdo je nejstatečnější a nejobětavější bojovník za práva nekuřáků? Odnaučený kuřák :-). Zimní karavanisté si užívají lyžování, zimní sporty, vychutnávají si krásu zasněžených hor.

 

V loupežnických šlépějích

Kdo sleduje televizní kanály, nejspíš tuší, že loupežníky se to v našich krajích jenom hemží.

 

Mrazivé dny pod Ralskem

Mrazivé, ale přenádherné dny. Ráno tě probudí datel, tluče zobákem do kmene a hledá si potravu. Vikýř nad hlavou je plný azurově modré oblohy.

 

Před jarem pod Krušné hory

Do kalendářního jara chybějí tři dny, předpověď počasí mluví o sněžení, mrazivých dnech a pokračování zimy. Masochistická představa?

 

Po Dyji

Podyjí – národní park chránící zachovalou přírodu údolí Dyje po obou stranách hranice, Znojmo a výlet na kolech do vinic, to je náplň tří dnů výletu obytným autem po řece Dyji.

Nalezeno: 55 | Zobrazeno: 1 - 50

1 2 »

Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace