Tipy k zastavení

 

Mezi řečí Warty a Widawky

Park Krajobrazowy Miedzirzeca Warty i Widawky si pozorný čtenář přeloží nějak jako že chráněná krajinná oblast mezi řekami Warta a Widawka.

 

Ve stínu Jehly a Rabštejna

K těmto místům mám zvláštní vztah, vojákoval jsem tady. Vojna, to byla taková instituce, kdy v dobách snad už dávno minulých všichni mladí chlapci po dokončení vzdělání, aby snad se do života nerozletěli až příliš náruživě, dostali lekci ohýbání hřbetů, ztráty lidské důstojnosti, vygumování identity. Dodnes jsou ostatně vojáci z povolání titulování výrazem "guma", a kdo vojnu ne zcela dobrovolně absolvoval, ví dobře, proč.

 

Velikonoční Křižácké jízdy v Horní Lužici

Lužická jezera začínají být pro české karavanisty notoricky známá, což tedy spojit jejich návštěvu s poznáním velikonoční tradice Lužických Srbů?

 

Procházka do bílého Pekla

Do bledulového, bílého Pekla - skalnatého údolí Robečského potoka nedaleko České Lípy, přírodní rezervace, jsem prvně vstoupil jako student střední školy, první dubnové úterý se konaly přijímací zkoušky a my už přijatí jsme dostali den volna. Od té doby si pamatuji, kdy za "normálních" okolností plantáže bledulek rozkvétají a čas od času se pokouším do termínu svou návštěvou trefit.

 

Metropole pod Pálavou

Dobrým výchozím bodem k procházce Mikulovem a jeho nejbližším okolím je parkoviště zdarma nedaleko lomu s jeskyní Turold na 48°48´50.137"N, 16°38´25.874"E. Odstavné plochy blíž k centru jsou tučně zpoplatněny a svými rozměry pro použití obytnými auty nevhodné.

 

Když děda mráz naděluje v Labských pískovcích

Možná sněhový silvestr, Nový rok 2010 odhalil mé touhy trávit alespoň část zimy v teplejších krajích. Poslední noc starého roku jsme prožili nad chatou v Tiských skalách, naprosto osamoceni, jen ve společnosti sněhových vloček.

 

Hodonínská Dúbrava a tichá noc mezi sklípky

Letos se mi povedlo projet se v listopadu na kole po sluncem zalité krajině, jistě, také díky obytnému autu. V podzimní středu Malibu ani přes noc nepřekáželo na 48°56´52.345"N, 17°7´17.805"E zaparkováno mezi novými i staršími vinnými sklípky areálu Šidleny. Mohl jsem je pozorovat i v pozdních hodinách, krajinu prosvětloval svým bledým svitem měsíc.

 

Snad až příliš vysoko nad řekou Jihlavou

Toho dne jsem neměl úplně moc času na výletování, bylo třeba se postarat o obytného miláčka. Když mě ale po polední propustili ze servisu, ihned se věděl, kam vyrážím. To je výhoda "bodování", tedy značení si bodů, kam bych se rád podíval.

 

Skalami a údolími Českého ráje bez značek i bez lidí

Jedno obytné auto ne zrovna obřích rozměrů je možné k absolvování tohoto výletu odstavit na 50°31´48.765"N, 15°7´5.004"E, noc tady bude tichá a klidná, zvláště v pozdně podzimním čase. Pak už lze postranní cestou lesem vyrazit k téměř opuštěnému treku ...

 

Z českého městyse do polského národního parku - Bledne skaly

Bledne (bludné) skaly jsou součástí národního parku Gory Stolowe v Polsku. Přesto jako nejlepší výchozí bod k jejich prozkoumání pro lid obytnými auty cestující se mi jeví parkoviště 50°29´53.889"N, 16°16´35.012"E v městysu Machov v jednom z nejzapadlejších koutů Broumovského výběžku.

 

Příhrazské skály

K pěšímu výletu do skal kolem Příhraz, na Mužský a na Hynštu můžeme využít předražené parkoviště v Příhrazech u bývalého hotelu (500,- Kč obytný vůz na 24 hodin bez jakýchkoliv služeb), kemp nedaleko odtud, případně vyježděnou plochu na křižovatce 50°30´42.485"N, 15°4´11.348"E u Branžeže. Stání u restaurace Krásná vyhlídka na vrcholu skal jsem zatím nezkoušel.

 

Babí lom, turistů shon

V době, kdy cestovní ruch v naší zemi ovládaly CK Čedok a Rekrea, jsem občas pro tyto pracoval jako externí průvodce autobusových zájezdů. Valná většina těch ze severu mířila na jih Moravy za vínem případně na nějaký veletrh do moravské metropole. Tehdy jsem prvně zaznamenal rozhlednu na vrchu Babí lom.

 

Skoro vysokohorská turistika nad přehradou Slapy

Ani ne 7 kilometrů dlouhá procházka po naučné stezce Albertovy skály se může zdát jako nenáročný turistický podnik, přesto vystoupat na všechny vyhlídky nad Slapskou přehradou po úzkých, kamenitých a občas i vzdušných pěšinkách zajištěných v nejtěžších pasážích řetězy zabere spíš víc než půl dne času.

 

Zámek slavného architekta a romantický park u polské dálnice

Každé léto jezdím na pár dní do Polska, protože každý alespoň čas od času pracuje pro svůj blahobyt, čímž současně slouží některým spoluobčanům. Někdy se mi povede tuto cestu propojit s třeba jen krátkou poznávací aktivitou, tak nějak jsem se dostal do Nieborowa a Arkadie.

 

Bautzen se správně říká Budyšín

Německý Bautzen je pro mě cukrárna na pěší zóně, kde se každé jen trochu volnější a teplejší odpoledne schází půl města na obří zmrzlinové poháry. Budyšín je potom pro mě zbytek toho všeho, co můžu projít a vidět ve starém městě.

 

Poušť na jihu Moravy

Po dlouhé zimě přichází na jižní Moravu teplé jaro. Ve Slovácké Sahaře jaro zvláště teplé, bývala to přece jen poušť. Rezervace chrání území podél železniční tratě, paradoxně právě její stavba zachránila alespoň část vzácného území před snaživým lesníkem.

 

 

Saské pískovce nad Křinicí

Od samého začátku mého cestování obytným autem jsem často mířil do Labských pískovců, zvláště na německou stranu. Ne snad, že bych na ty české zanevřel, jen tam už jsem toho hodně poznal.

 

Kolínská řepařská úzkokolejka a pár ulic bonusem

To jsme byli s kamarády tuhle zjara na výletě obytňáky, čtyři posádky. Stáli jsme těsně před vjezdem do Poděbrad na 50°8´15.874"N, 15°6´44.562"E a nebyli jsme jediná skupina "bydlíkářů". Za zády nám kvetly plantáže medvědího česneku....

 

Sněženky v Dolině Bystrzycy

Ochrana přírody se tváří jako věda, zvláště od doby, kdy se jí chopili lidé. Někdy mi to připadá, že jedni devastují ve velkém, aby druzí mohli ještě pár fragmentů oplotit, nepustit do nich lidi takové ty normální, a na tom si "honí ego" podobně jako ti první.

 

Peralada - počátky, konce anebo jen noční parking

Peralada - malé městečko na severu Katalánska nás zaujalo jako místo, kde se usadit na noc při dlouhém návratu z poslední španělské cesty. 42°18´21.147"N, 3°0´32.008"E jsou souřadnice parkování vyhrazeného pro obytná auta přímo před vstupní branou do historické části. Přitom z dálnice je to sem sotva 8 km.

 

Pískovce vysočiny

Nikdy bych si nemyslel, že na Českomoravské vysočině najdu pískovcové skály, a přece ony tam převážně skryty v borových lesích v oblasti kolem Nových Hradů, Proseče a Budislavi jsou. V přejaří lépe pozorovatelné díky absenci listů vegetace. Toulovcovy maštale.

 

Brno je zlatá loď, za děvčaty z Brna choď

hm, jsou hezké, hm a sladká, zpíval Ivan Mládek. Kdysi pan Donutil ve svých pořadech vyprávěl takový vtípek, kde porovnával věčné městské rivaly, Prahu a Brno. Pro obě ty indicie jsem se chtěl dozvědět, jak to je doopravdy a k tomu poznání jsem pochopitelně opět použil milované obytné auto.

 

Koňské sedlo dalo jméno kopci

Sopečná hora Sedlo se svými 746 metry nadmořské výšky určitě není nejvyšší v Českém Středohoří, přesto dominuje pohledům, příjíždíme-li k rozeklanému pohoří z východu nebo jihu. Své jméno dostala podle charakteristického tvaru koňského sedla.

 

Pastýřské skály z lidské závisti vzešlé

Parkování u křížku na 50°16´24.805"N, 16°45´6.782"E se nehledá úplně snadno, obytné auto musí na chvíli kouskem do příkopa a kouskem do vozovky. Na prohlídku Pastýřských skal na okraji chráněné oblasti Snieznicki park krajobrazowy hodina stačí, snad na nás nepoškozeno počká.

 

Zimní procházka kolem Javoříčských jeskyní

Máme doma celkem pěknou televizi, nejhezčí je na ní absence antény. To abychom nemuseli poslouchat všechny bludy z obrazovky se linoucí. Jednou jsem na ní zapnul, už je to nějaká chvíle, takový ten kanál s mnoha videi mi nabídl vyprávění o divech kolem Javoříčských jeskyní.

 

 

Kostelecké pohlazení

Kostelce jsou města pojmenovaná možná podle svých kostelů. Nebo snad podle polámaných kostí? Jisté je, že tato města pořádají svá setkání, každý rok v jiném Kostelci.

 

Zámecké zážitky z Hradce nad Moravicí

Nejsem zrovna velkým příznivcem prohlídkových okruhů a zámeckých tras, pokud na zámek zavítám, pokouším se pro sebe objevit jeho genius loci. Takové to nehmatatelné, co znali jen skuteční obyvatelé těch objektů. Ať už obsluhovaní nebo obsluhovatelé.

 

Rokycany - tip na zastavení se smutným koncem

Měl jsem v životě období velkého kamarádství s Petrem z Plzně, rád cestoval obytným autem. Kamarádství, které mě vybavilo do dnešního života spoustou "zásad", takových těch pravd, přes které vlak nejede. Alespoň do doby, než poznáme něco lepšího.

 

Rytířská věž a nenápadné staré město

Park Krajobrazowy Doliny Bobru by se dalo přeložit jako chráněná krajinná oblast Údolí Bobru. Bobr je zvířátko se silnými zuby replica watches uk, tady po něm pojmenovali řeku. Zda tam dodnes bobři žijí, vážně nevím.

 

Lomnice, Popelka a vrchy

Pohádka o Popelce nejspíš nebude mít nic společného s říčkou, která protéká městečkem Lomnice v Podkrkonoší.

 

Okruh s kolem Kleti kolem

Všechno tehdy pro mě bylo velmi čerstvé. Týden nové auto, krásná Laika pro krásnou, pár týdnů novou rodinu.

 

Obytňákem do historie Jizerských hor - Černá Studnice

Vyjet obytným vozem k rozhledně na Černé Studnici (50°42´43.102"N, 15°14´0.986"E) rozhodně nikomu nedoporučuji, kdo se však odváží třeba některý všední červnový podvečer, projede možná úzkou silničkou až k rozhledně a najde pro auto rovný plácek na miniaturním parkovišti.

 

Nanejvýš tak v listopadu ve středu - Prachovské skály / Trosky

Jsou místa, kam bych doporučil chodit nanejvýš tak v listopadu ve středu. Kdykoliv jindy jsou obležena davem turistů :-). Třeba Prachovské skály nebo Trosky.

 

 

Ondrův tip na cyklovýlet

Ten výlet na kolech jsme si vymysleli my, Ondra však "poradil" lokalitu. V překrásné chalupě sousedící s naší trasou trávil celé letošní jaro skryt před těmi tak dobře zpropagovanými bacily.

 

Vršatské bradlá

Slovenské Biele Karpaty "vyzerajú celkom inakšie", nežli české, zvláště ty severní. O to víc mě mrzí, že jsem dosud měl možnost navštívit jen malinkatou jejich část.

 

Strání dostálo svému jménu

Zkoušel jsem hledat, zda je Velký Lopeník druhou nejvyšší horou Bílých Karpat. Čas k tomu, abych na něj vyšplhal, sice ještě nenastal, přesto ten den jsem na kole jezdil jako mezi pověstnými mlýnskými kameny.

 

I přišel čas k návštěvě Hruboskalského skalního města...

I přišel ten čínský bacil do Čech. První dny nikdo nevěděl, co s tím, několik protichůdných zákazů a povelů z pozice moci.

 

 

K jezeru pod Alpami

Vraceli jsme se z dvoudenního lyžování kolem Söldenu a chtěli jsme víkend prožít někde u jezer pod Alpami, slibuji si to vždycky cestou po dálnici A95 od Mnichova do Garmische. Sobota se jevila jako nejteplejší únorový den.

 

Opuštěné město na Sázavě

Roky 2014 a 2015 pro mě byly zvláštní školou. Jak ve smyslu toho výrazu, kterého jsme se jako děti tolik báli díky výhružkám rodičů a učitelů, tak ve smyslu prožitků samotných.

 

Podvečerní toulání zámeckým parkem

Slavkovský zámek probleskne mezi stromy každému pozornému cestujícímu do okna auta při silnici z Uherského Hradiště na Brno těsně za křižovatkami přivaděče k dálnici D1 s ulicemi městečka. Ten záblesk zve ke krátké procházce parkem.

 

Do spících soutěsek

Nic není jak bejvávalo, ani ty zimy už za nic nestojí. Snad proto si chci vzpomenout na první jarní dny 2018, kdy sníh a led pořád ještě zdobil soutěsky Kamenice u Hřenska v národním parku České Švýcarsko.

 

Za ledopády do Labských pískovců

Existují místa ve skalách, kde padající a postupně mrznoucí voda umí vyčarovat překrásné ledové kaskády. Tedy pokud za zimu napadá alespoň trochu sněhu a pokud tento sníh v časném předjaří ve dne taje a v noci zamrzá.

 

Do údolí Setiny

Je tomu přesně rok, kdy jsem naposledy vyjel sám na výlet obytným autem, snad proto se mi tímto odjezdem otevřela stará zranění. Žádná zlomená noha ani otřes mozku, "jen" díra do srdce a nezpůsobil ji zrovna šíp vystřelený Amorem :-). Jenže jak jinak bychom dokázali rozpoznat, zda se zranění hojí?

 

Klidný čas na Hrubé Skále

Kdy zaručeně najdeme v těsné blízkosti zámku Hrubá Skála místo k zaparkování obytného auta s možností přespání v něm? Je hodně pravdě podobné, že kterýkoliv lednový večer. Ať už přímo před vstupem do zámku nebo tři zatáčky dál směrem k Vyskeři při vstupu do skal.

 

Procházka pod Orlickými horami

Tehdy jsem se rozhodoval, kterým karavanistickým směrem se vydat dál. Obytný přívěs už měl tři roky jiného majitele a "indivindy" přestavba dodávky Iveco na nákladní, obytné a osobní auto v jednom se nějak nepovedla. Vyrazili jsme tedy za kamarády v Deštném v Orlických horách, abychom si ujasnili některé věci.

 

Když v Klokočí nachumelí

I ne lyžníci chceme občas vyrazit obytným autem někam v zimě, zvláště zadaří-li se zima v našich očích pěkná – tedy sněhovo, slunečno a čerstvo. Třeba podívat se na pocukrované skály Českého ráje.

 

Podél řeky Sázavy ...

Chceme-li se projet po pěkných cyklostezkách, nemusíme už naštěstí jezdit jen do cizích zemí, leccos z tohoto sortimentu najdeme i u nás. Když pak trasa kopíruje údolí jedné z našich nejdelších řek a to v jejím samém počátku, a když si můžeme pomoci a přiblížit se vlakem, čeká nás veskrze příjemná cesta z mírného kopečka od startu až k zaparkovanému obytnému autu.

 

Pro klid mysli do středohoří

Ten prosincový výlet byl pro mě jeden z nejtěžších v životě. Tehdy něco skončilo a já byl ochoten udělat cokoliv, jen ne přijmout tuto realitu. Střídavě jsem drásal své srdce různými z nynějšího pohledu nesmyslnými činy a střídavě jsem hledal útěchu v přírodě a v alespoň krátkých cestách obytným autem. Dnes už čas obrousil hrany vypjatých emocí.

 

Chartres - město katedrální

Čím víc času si dovoluji být na cestách, tím víc trhlin dostává moje stará teorie, že totiž když jedu na výlet do Anglie, pak poznávání začíná až v Anglii, protože to všechno předem je vytržené z kontextu. Letošní letní cesta toho měla býti důkazem.

 

Káva, víno, přístaviště

Listopad jsou mladá vína z nového ročníku, husička, odpočinek a relax. Na jihovýchodě Moravy běží čas pomaleji, proto tam míří tato upoutávka.

Nalezeno: | Zobrazeno: 1 -

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace