Zklamání roku nese jméno Pisa

Klenot toskánské architektury Pisa se stala pro mě zklamáním roku. Po dnech ticha, klidu a zcela neturistické atmosféry na ostrově Elba přišla komerční rána jak bumerangem do zátylku.

Přestože všední lednový den, prostranství Campo dei Miracoli před šikmou věží je obalené turisty snad všech národnosti a černochy neodbytně nabízejícími všechny šmejdy světa. Obsazená všechna místa ve všech nepřiměřeně předražených bistrech ve městě, kde prodávají všechny kuchyně krom domácí italské. Hluk a za všech okolností dlaně otevřené k přijímání peněz bez vydání přiměřené protihodnoty. Poprvé se v Itálii bojím a snažím se střežit všechny kapsy oblečení.

 

Vidět šikmou věž, pořídit fotografii podpírající ji vlastní dlaní a pak i klidně zemřít, to je obvyklé chování všech v davu. A sám netvořím nic moc jiného snad jen s malou obměnou kulis. Rád bych si přivezl domů pár obrázků těch nádherných bíle mramorových budov bez lidí. Nebo alespoň bez těch věž podpírajících.

 

znovu příjemné pokračování cesty: národní park Cinque Terre

V zoufalství vyrážíme na okruh po dalších ulicích města a k řece Arno, tady slibuje průvodce o poznání klidnější čas, tady žijí běžní Italové. Současně však tady nikdo neuklízí, kličkujeme mezi exkrementy po lidech i psech. S vypětím všech sil přicházíme k nehlídanému za to však dobře oceněnému parkovacímu místu pro náš obytný vůz a s trpkou pachutí na patře opouštíme jindy nádherné Toskánsko. Ode dneška kolem Pisy jen velkým obloukem pryč.

1/2013

P.S.: Pár let mi trvalo, než jsem si přišel na jednu důležitou věc. Kdybych nezažíval podobné "hrůzy", nikdy bych si neuměl ujasnit, co mě na cestách zajímá a co můžu s klidným srdcem vynechat. I díky zážitkům z Pisy už dnes vím, že těžko kdy mou pleš spatří zdi Říma nebo traverzy věže nad Seinou.

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace