Zimní procházka kolem Javoříčských jeskyní

Máme doma celkem pěknou televizi, nejhezčí je na ní absence antény. To abychom nemuseli poslouchat všechny bludy z obrazovky se linoucí. Jednou jsem na ní zapnul, už je to nějaká chvíle, takový ten kanál s mnoha videi mi nabídl vyprávění o divech kolem Javoříčských jeskyní.

 

Pár dní na to jsem zimní nedělí směřoval ke slovenské hranici a odbočka alespoň na pár hodin do té tajů plné země vápencových skal a podzemního světa si o pozornost říkala velmi silně. Dokonce mě to donutilo vstát ještě dřív než sluníčko.

 

Základním bodem odpoledne se mi stala vesnička Vojtěchov a prvním cílem rezervace Špraněk. Nejdříve volím žlutou značku, starý přemrzlý sníh mi křupe pod botama a v prvním kopci vnímám svou neochotu k zimnímu pohybu chybějícím dechem. Sluníčko se sice pracně, přesto úšpěšně prokousává šedou nízkou oblačností, bukovým lesům ještě zbývá pár týdnů zimního spánku. U vchodu do jeskyň je i přes nedělní odpoledne zcela pusto, díky tomu replica watches nemusím hledat na první pohled ne zcela patrnou pěšinu stoupající pod bílou vápencovou skálou. Schovává se pod ní závrt a skalní brána Zátvořice

 

Tady už začíná to pravé dobrodružství, úzká cestička mě vede ke sporým zbytkům hradu Branky zvaného též Zkamenělý zámek, je tu upravená vyhlídková plošina, která trochu dává tušit hloubku následného sestupu. Pěšina se klikatí pod mohutnými bloky vápencových skal, vyvrcholením je průchod do výšky se klenoucí skalní bránou. Všechno tady má na svědomí potok Špraněk, podél jehož břehu se vracím zpět do Vojtěchova. Celý okruh je dobře vyznačen jako naučná stezka Špraněk.

 

Co mě tady však ještě víc láká, je přírodní památka Průchodnice a skála stejného jména provrtaná několika přirozeným způsobem vzniklými jeskyněmi. Jedním průchodem prochází i červená turistická značka, celá ta atrakce se ukrývá v lese jižně od Vojtěchova. Komu se sem nechce po svých, může kousek po silnici popojet autem, parkování pro obytné vozy tady však připraveno není. Pěší cestu lze naopak využít k prozkoumání přírodní památky Taramka, kam však značené cesty nevedou.

2/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace