Ždánický les

Že neznáte karpatské pohoří Ždánický les? Před desítkami let nás o něm učili ve škole, v Čechách máme Český masiv, na Moravě a Slovensku jsou Karpaty. Karpatský oblouk začíná na západě Pavlovskými vrchy, pak je Ždánický les a Chřiby, přesně tak to paní učitelka říkala.

 

Ždánický les musí překonat každý, kdo jede od Brna do Kyjova, Bzence, Slovenska, za Slavkovem je to už krpál, v porovnání s rovinami okolo. Těží se tam ropa, jižní svahy obsadili vinaři se svými keříky. Nejsevernější vinice moravské vinařské oblasti. Marně hledá realista jiné rozumné důvody k návštěvě tohoto horstva. Žádné výhledy, atrakce, skály, žádné hrady, jeskyně, co vlastně ještě hledáme na cestách?

 

Ždánický les, kdo by to byl z jeho názvu poznal, je docela dlouhý neširoký, téměř souvislý a téměř listnatný les. Takový rozložitý hřeben. Jeho temeno sleduje asfaltová autoprovozu prostá úzká silnička. Pomineme-li prvotní stoupání na hřeben a konečný sjezd z něj dolů (při použití jízdního kola nepomineme – svaly první část rozhodně dají pocítít:-), nečekají osamělé poutníky výrazné výškové rozdíly.

Jit pěšky tuto hřebenovku je úmorné, jet ji na kole svižnější, hezké výhledy najdeme na kraji lesů, leckam můžeme vyjet obytným autem. I když to bude vyžadovat trochu odvahy a řidičských schopností. Třeba vyjet na souřadnice 49° 2´50.75"S 17° 7´1.97"V, úvozem a strmým stoupáním, nepřál bych si tady někoho potkat. Jenže minuta strachu a pak překrásné místo pro noc v obytném autě uprostřed přírody s výhledem na protější kopec Chřibů k tomu. Výchozí obcí jsou Bohuslavice u Kyjova, tam ponecháme naše bydliště na kolech u nádraží, pokud se rozhodneme pro cyklopřejezd Ždánického lesa. Vlak nás zaveze do Slavkova u Brna, na kolech se k autu vrátíme.

 

Od Slavkovského nádraží zvolíme zelenou turistickou, dovede nás do blízkosti obce Hrušky, ve správném místě odbočíme vpravo a přes ves, stále rovně po silnici do Šaratice. Odtud už nás cyklotrasa 5100 dovede na vytoužený hřeben, zábava přírodní cesty a postupného stoupání začne za rybníkem Urbanec. Naděje je potvora, všechno slíbí, i po hřebení budeme ještě chvíli stoupat, možná to nejstrmější stoupání. Vyvede nás ke státní silnici přes Ždánický les, pro dnešek vrchol. Teď už jedeme po cyklostrase č. 473, ta je naší hřebenovou průvodkyní.

 

Prvním zajímavým rozcestím na hřebeni Ždánického lesa je to "U Andělíčka", krátká odbočka sjíždí k zaniklé vesnici Konůvky. V létě je místo porostlé bohatou vegetací, informační tabule však poskytnou informace o tom, co se tu a kdy dělo. Od "Zlatého jelena" se přece jen budeme moci trochu porozhlédnout a cestu nám tu zpestří i prohlídka partyzánského pomníku.

Mělké sedlo, kde křížíme silnici ze Ždánic do Bučovic, se jmenuje Červený kříž, odtud je to nedaleko i nevysoko k nejvyššímu bodu Ždánického lesa. Říká se tu "U slepice", u rozcestí pod vrchem na stromě od nepaměti visí soška modré slepice. Už jen kousíček nám zbývá k rozcestí "U kříže", tady se naše cesta lomí ostře vpravo, opouštíme cyklotrasu a po červené turistické se pomalu začínáme spouštět do údolí. Brzy za rozcestím Vlčí jáma končí les, pohled přes vinice na hřeben, který jsme právě přejeli, na stožár na Babím lomu a v dálce na Pálavu je osvobozením ze dne prožitého v hlubokých lesích.

 

I sem můžeme vyjet úzkou cestou z Bukovan obytným autem, i tady lze prožít tichou noc v přírodě. Jen sem znovu nevedou žádné ukazatele a elektrickou přípojku nebo řadu jiných obytných vozů tady rozhodně nepotkáme. Stejně tak pro nocleh se bez klínů nejspíš neobejdeme. Můžeme se však projít ke kapličce křížovou cestou. Souřadnice jsou 49° 3´2.64"S 17° 5´40.34"V.

Cestou zkuste také: Výlet mezi vinice a váté písky

Cyklistům zbývá několik posledních kilometrů, přes Bukovany, stále po červené turistické a stále spíš z kopce do Bohuslavic. Tam zhodnotíme výlet jako nezáživný, zdlouhavý z hlediska cyklisty, jako nezajímavý z hlediska turisty, jako těžký a bez pohodlí z hlediska karavanisty. Nicméně ať si kdo chce co chce říká, byl to dnes veskrze příjemný den :-).

8/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace