Zaniklý český Pavlův Studenec a prosperující bavorské Bärnau

Při putování Českým lesem jsme tady poprvé našli pastviny bez lesů, otevíraly se z nich krásné výhledy do údolí. Od rybníka Branka, který je postaven na malém potoce, později řece Mži a ještě později ještě víc řece Berounce, stoupáme po rozbité asfaltce a modré značce do Hermannstreuthu, vesnici na česko bavorské hranici. Za studené války se Němci nebáli imperialistů, možná proto nebourali příhraniční obce..., na české straně jen pusto a pomník obránce vlasti.

 

Cyklostezka kopírující hladkou asfaltovou silničku nás vrátí ke státní hranici a na českou červenou hřebenovku, později i na českou a ne tolik hladkou asfaltku. Za to výhledy jsou nádherné, i když v těchto místech ještě ne do daleka. Míjíme bývalou obec Pavlův Studenec a červené se držíme až k rybníku u bývalé Pavlovy sklářské hutě. Při tom tichu a klidu zde si nějak neumíme představit, jak tu v dobách fungování sklárny muselo být všechno jinak.

navazuje na: http://www.camper.photo/clanek/cesky-les-kolem-broumova-a-mahringu/?clanekId=138

Na hrázi rybníka přejíždíme na cyklo trasu 2173, zpočátku se žlutou, pak už jen tichou cestou lesem sjíždíme z hřebene. Od křižovatky použijeme modrou značku, avšak stále pevnou cestu, tak dojedeme k hájence Obora, pak k osadě Obora a nakonec až k autu u rybníka Branka.

Jsme stále zvědaví, jak to vypadá na opačné straně hranice, máme chuť a něco dobrého a kávu, přejíždíme tedy autem ještě do Bärnau, města vyhlášeného výrobou perleťových knoflíků. A také těsným sepjetím s českou obcí Pavlův Studenec, po níž však už od války není poznat téměř žádná stopa.

 

Tolik se nám v této oblasti líbí, že se pokoušíme najít i nějaké rozumné místo na spaní v autě, bezpečné, s výhledem a nikomu nepřekážet. Nakonec se daří na 49°47´25.265"N, 12°28´29.094"E, nádherném místě přímo na státní hranici. Jen nízký hliněný val nám brání přejet autem do Čech, k zítřejšímu cyklo výletu však na škodu nebude. Navečer přijíždí na smradlavé prdlavé motorce s německou SPZ mladý klučina a je z naší přítomnosti v tomto místě tak vyjevený, že česky pozdraví. To pro změnu vyjeví nás, tedy se nakonec dáváme do řeči. Vyklube se z něj fajn sympaťák, vypráví nám, jak se dostal do Německa a jak je to vlastně jedno, protože takhle přes hranici si kdykoliv odskočí za kámoši do Čech. A že spolu lezou do vojenských objektů, které zůstaly v přírodě po české armádě, a jak je to baví a podobně. A pak že je mladá generace jen zkažená chytrými telefony. No, asi je, však ta stará také :-).

7/2012

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace