Žagaň - palác ženy, která okouzlila svět

Do Žaganě (česky Zaháně) na severozápadě Dolního Slezska nejspíš žádný turista camperista jen za účelem návštěvy města nezavítá. Pokud však jedeme kolem byť za jiným cílem, ne dlouhá zastávka na jeho prohlídku se stane příjemným zpestřením dlouhé cesty.

Obytné auto může tu dobu postát na některém z parkovacích míst hlavního náměstí obklopeného alespoň v některých částech hezkými domy. Dva kostely, gotický františkánský sv. Petra a Pavla ze 14. století, a obrovský augustiánský, který stavěli na etapy od konce 13. do počátku 16. století, najdeme nedaleko.

 

Nejlépe však zrelaxujeme v parku, jež obklopuje palác postavený pro Albrechta z Valdštejna, známého vojevůdce a majitele mnoha pantsví i v Čechách. Ten se sice dokončení stavby nedočkal, nicméně rezidence velmi dobře posloužila nejmladší dceři kuronského vévody Petra Birona Dorothee Talleyrandové – Perigondové. Že o ní nic nevíme? Proto jsme v Žagani zastavili, abychom se dozvěděli :-). Žila na zámku v letech 1845 – 1862, byla prý velmi krásná, a dokázala do svého okruhu přilákat nejvýznačnější skladatele a spisovatele doby, například Ference Liszta nebo Giuseppe Verdiho. Tehdy také město na řece Bobr nejlépe prosperovalo.

 

Tedy pokud se někdy ocitneme na severu Dolního Slezska nedaleko německé hranice, využijme příležitost. Tam, kde nic nečekáme, se často dočkáme hezkých prožitků.

8/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace