Z českého městyse do polského národního parku - Bledne skaly

Bledne (bludné) skaly jsou součástí národního parku Gory Stolowe v Polsku. Přesto jako nejlepší výchozí bod k jejich prozkoumání pro lid obytnými auty cestující se mi jeví parkoviště 50°29´53.889"N, 16°16´35.012"E v městysu Machov v jednom z nejzapadlejších koutů Broumovského výběžku.

Nejen že ušetříme pár korun, či spíše polských zlotůvek, protože parkování u skal samotných je dobře zpoplatněno, především se ale vyhneme stresovým situacím způsobeným jízdou úzkou silničkou a následným hledáním dostatečného místa k odstavení obytného auta. Bledne skaly jsou hojně navštěvovány a turisté mohou dojet až ke vchodu do rezervace, přesto odstavné plochy jsou tu omezeny.

 

Stoupáme z Machova po žluté značce a po překonání prvních vrstevnic se rozhlížíme z Bukoviny do okolí, na Ostaš, Vraní hory, Krkonoše i blízké Gory Stolowe. Značka vip replica watches nás dovede přes státní hranici až k pokladně u vstupu do bludiště Bludných skal, poplatek nezruinuje náš rozpočet. Za odměnu dostaneme možnost využít značené pěšiny a ve skalách se neztratit, a také půjdeme po úzkých kládách, čím si ušetříme blátivé úseky a průchod loužemi.

 

Okruh skalami není dlouhý, za to je kouzelný, zvláště podaří-li se nám jej projít ve všední den nebo brzy ráno ještě bez přítomnosti davů polských turistů. Skály tady nejsou vysoké jako třeba v nedalekém Adršpachu, přece jen se proplétáme bludištěm vytvořeným pískovcem v nadmořské výšce kolem osmi set metrů, zvětrávání a odliv půdy tady ještě nedostoupil takových rozměrů. U altánku si odpočineme a klidnější lesní cestou se vrátíme zpět ke vstupu do skal.

 

Ještě jednou na chviličku využijeme služeb žluté značky, po které jsme ráno přišli, převede nás zpět na české území a na křižovatku s modrou, díky niž se do Machova vrátíme jinou cestou. Jako rozloučení s národním parkem Gory Stolowe můžeme pojmout pohled na typickou stolovou horu Szczeliniec Maly, nejspíš se stane inspirací k dalšímu poznávání tohoto kouzelného koutu přírody nedaleko českých hranic

10/2011

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace