Vyhaslá sopka Uhlířský vrch

Nedaleko Bruntálu se vypíná Uhlířský vrch. Patrný je zdaleka, jeho vrchol zdobí nově zrekonstruovaný kostel.

Obytným vozem až k němu nevyjedeme, zaparkujeme někde u souřadnic 49°58´33.072 N, 17°26´58.357 E, což ono to není typické parkoviště, přesto tam jednu nebo dvě obytky někde "nacpeme" a přijedeme-li k večeru, rozhodně zde v klidu přečkáme noc.

 

Ihned si všimneme zajímavých dřevěných plastik zasazených do kamených podstavců, vyřezávanou křížovou cestu požehnali v roce 2007 a jejím autorem je umělecký řezbář z Bruntálu František Nedomlel. Stoupáme podél jednotlivých zastavení, doprovázejí nás i panely naučné stezky nazvané "Po vuklánech". Uhlířský vrch byl sopkou, proto poněkud vyčnívá nad okolní zvlněnou krajinu, což zaručuje překrásný výhled na Hrubý i Nízký Jeseník.

 

Barokní kostel Panny Marie Pomocné na vrcholu postavili v letech 1756 – 1765 na místě starší kaple a vede k němu čtyřřadá lipová alej z Bruntálu. Nejspíš bude uzamčen, proto se víc budeme věnovat kruhovému výhledu. Poštěstí-li se nám, dočkáme se i západu sluníčka za hlavním jesenickým hřebenem. Pak už můžeme sejít zpět k autu a za klidné noci a spánku se těšit na další cíle v Jeseníkách.

4/2014

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace