Vicenza a Marostica

Vicenza. Marostica. Dvě města ne příliš od sebe vzdálená. Dvě města naprosto odlišná. Vším.

Vicenza je světu známá. Bohaté město středověku proslavily stavby architekta Andrei Palladia, po kterém je pojmenováno nejznámější pražské nákupní centrum nebo hlavní třída historického města.

Andrea di Pietro se narodil roku 1508 v Padově a svou profesní dráhu zahájil jako kamenický učeň ve Vicenze. Jméno Palladio dostal ve třiceti letech od svého mecenáše, šlechtice Trissina, ten vedl mimo jiné učenou společnost Academia Olympico, která se ve Vicenze schází dodnes. Postaral se o Palladiovo vzdělání a zprostředkoval mu cesty po Itálii a kontakty v bohatých rodinách, kde mohl Palladio realizovat, co viděl a naučil se.

První velkou stavbou, kterou Palladio vedl, bylo vybudování chrámu ve Vicenze, můžeme ho obdivovat dodnes na náměstí Piazza dei Signori. V dobách největší slávy postavil nejméně 10 paláců ve Vicenze, nejvíce se proslavil jako stavitel venkovských renesančních vil v celé oblasti Benátska. Jsou rozesety po kraji a dodnes je turisté obdivují. A ještě jednu zásluhu nelze Palladiovi upřít. Nejenže stavěl, ale také architekturu vyučoval a sepsal knihu, která je považována za první učebnici architektury na světě a její základy jsou dodnes základy celé architektury.

Posledním dílem, ve kterém zůstalo něco z Palladiova ducha ve Vicenze je Teatro Olympico, nejstarší zastřešené divadlo na světě. Stojí na místě bývalého římského amfiteátru, v roce 1579 vznikl v Palladiově dílně projekt na jeho zastřešení. Bohužel, rok potom geniální architekt zemřel, ale divadlo bylo dokončeno a dodnes je k vidění

Na prohlídku Vicenzy a Palladiových staveb se lze vydat z 45°32´39.83"S 11°33´16.91"VMarostica je město světu neznámé. Spíš městečko, odpočinek od okázalosti. Vyjedeme z Vicenzy 30 km na sever, tady už začínají alpské kopce. Projdeme náměstí a okolní ulice, kdo má chuť vyšplhá se k pevnosti nad městečkem. Odtud nejlépe uvidíme, jak je celé včetně pevnosti obehnané vysokými hradbami. Táhnou se do kopců a vytvařejí tak romantický obrázek. Náměstí je vyzdobeno šachovnicí v nadlidských rozměrech, ta zde hraje nezastupitelnou roli.

Ve středověku tady dva šlechtici soupeřili o zdejší princeznu. Byli chytrými šlechtici, rozhodli se nebojovat spolu se zbraní v ruce nebo prostřednictvím armád, ale se šachovými figurkami. Jedinou obětí sloužících tak byla povinnost obléci si kostýmy znázorňující šachové firgurky a stát a čekat na pokyny svých vládců. Na paměť této události se každé září partie opakuje a na její počest ve městečku propuká velkolepá slavnost.

Při návštěvě Marostici je možné zaparkovat i přenocovat zde: 45°44´32.66"S 11°39´32.44"V

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace