Velikonoční Křižácké jízdy v Horní Lužici

Lužická jezera začínají být pro české karavanisty notoricky známá, což tedy spojit jejich návštěvu s poznáním velikonoční tradice Lužických Srbů?

Tzv. Křižácká jízda je jednou z těch letitých, které obyvatelé Horní Lužice (Oberlauzitz) pečlivě dodržují. Na určených místech se v celé oblasti shromáždí jezdci na koních odění v černých fracích a černých cylindrech. Po požehnání křesťanských hodnostářů se vydají na cestu kolem polí, aby si tím zajistili hojnost a dobrou úrodu v nastávajícím roce. Nekteří jezdci vezou korouhev s křížem, beránkem nebo dalšími motivy ke slavnosti se vztahujícími. Že taková tradice spíš připomíná pohanské zvyky? Snad bez těch cylindrů a fraků, jezdci na koních se už beztak dávno nedorozumívají lužickou srbštinou, jedním z nejstarších slovanských jazyků...

 

Procesí jsou pravidleně každý rok vypravována také od kláštera Marienstern (Mariina hvězda) v Panschwitz – Kuckau, ten si však svou pozornost zaslouží i mimo velikonoční svátky. Jezdci se zde řadí, procházejí všemi ceremoniemi, je jim požehnáno a pak mohou vyjet na svou tradiční pouť, to vše za velkého zájmu početného obecenstva. Parkování pro obytná auta je možné najít na okraji obce hned nad klášterem a bývá dobře vyznačeno. Vyplatí se dorazit sem už v předvečer velikonoční neděle, pokud se chcete vyhnout rannímu chaosu a zajistit obytnému vozu i sobě dostatek prostoru pro zaparkování.

 

V den Křižáckých jízd nejde příliš počítat s možností přesunout se někam dál, provoz na většině silnic kraje je značně omezen a zpomalen, na průvody jezdců na koních narazíte snad všude, proto až vás tyto pohledy přestanou bavit, nabízím krátkou procházku kolem nedaleké vesničky Croswitz nebo zákoutí říčky Schwarze Elster severozápadně od Hoyerswerdy.

 

A co s "načatými" volnými dny? Okružní jízda na kolech nebo in linech kolem nejstaršího z Lužických jezer spojená s návštěvou historického městečka Senftenberg může být jednou z možností. Parkovací plochy u jižního, tedy zalesněného břehu jsou dobře vyznačeny v mapách, najdeme tady i rozhlednu proti nejcennější části území. Hnědouhelný důl byl zatopen už před druhou válkou, proto dnes vodní plocha vypadá jako zcela přirozená, ostrov uprostřed je dokonce přírodní rezervací, hnízdí tady spousta vodních ptáků. V Senftenbergu je možné navštívit hrad nebo náměstí s historickými domy. Jedna komplikace tady však pro bruslaře přece jen existuje, okružní trasa kolem jezera není kompletně vyasfaltovaná, tedy je dobré vzít si s sebou do batůžku i obvyklé boty.

 

Další tipy k výletům po okolí: Na lužické safari nebo Kamenz mezi rybníky případně Přejaří u Lužických jezer

4/2010

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace