Ve stopách Peregrinos - Navarra

Saint Jean Pied de Port, tady to pro mnoho lidí začíná. V městečku se už v raném středověku setkávaly tři ze čtyř nejvýznamnějších větví svatojakubských cest do Santiaga de Compostela. Právě odtud se na trasu vydává mnoho Peregrínos, poutníků označených bílou mušlí na batozích. Cestu lze absolvovat i na kolech, my ve stopách poutníků putujeme obytným autem.

 

 

Podle legendy byl hrob svatého Jakuba objeven galicijským pastýřem někdy kolem roku 830 a to díky hvězdnému znamení, kterému pastýř porozuměl. Jakub, bratr apoštola Jana, se po Kristově smrti vydal na misii do Španělska. Po svém návratu byl v Palestině na příkaz krále Heroda popraven, jeho tělo však zmizelo. Záhadným způsobem bylo dopraveno kamennou lodí z Palestiny do Galicie a tam vyplaveno na pevninu. Na místě, kde byl hrob sv. Jakuba (španělsky Santiaga) objeven, dal král Asturie Alfonso II. po potvrzení pravosti relikvií biskupem Theodomirem z Irie Flavie postavit kostel. Bylo to na "hvězdném poli" (Campus stellae – odtud název Compostela). Tak byl položen základ ke vzniku města Santiago de Compostela, vedle Říma a Jeruzaléma třetího velkého poutního cíle křesťanů.Jak se šířila sláva činů a zázraků, které sv. Jakub vykonal, přicházelo i více poutníků putujících do Santiaga. Jakub prý pomáhal především v bojích proti Maurům, kteří obsadili španělská a portugalská území už někdy kolem roku 700. Zpět dobytou zemi bylo třeba zabezpečit, proto se stavěla města, pevnosti a kláštery. Ty naopak zajišťovaly bezpečí poutníkům a poutníci přinášeli hostincům, obchodníkům a řemeslníkům obživu. Mnoho jich putovalo z Francie, proto francouzská větev a také proto zvláště v 11. - 13. století nebývalý rozkvět poutí do Santiaga. V té době se Evropa klaněla svatému Jakubovi, prý až 1000 poutníků denně přicházelo k jeho hrobu. Naopak v dobách pozdějších po roce 1600 se na světce téměř zapomnělo a další rozkvět poutí přišel až s nástupem demokratické vlády ve Španělsku po pádu Francovy diktatury. Dnes putuje k Jakubovu hrobu řádově 150 tisíc poutníků ročně.Do Saint Jean Pied de Port, v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsaného městečka, vstupují poutníci branou Porte de Sant Jaques, a upraveným historickým centrem procházejí ulicí pod citadelou. Horní partie pevnosti nabízejí mnoho pohledů na staré město, hradby i okolní hory. Ze STPL na souřadnicích 43° 9´54.45"S -1°13´55.31"Z, kde bezpečně přespíme i provedeme nezbytný servis po dlouhé cestě sem, nepůjdeme ke svatojakubské bráně a na hradby pevnosti dlouho, jen trochu vzhůru.Poutníci vycházejí na cestu do hor po Napoleonově cestě, tudy vstoupil malý Korsičan na španělské území. Ta je náročnější, prý hezčí, hlavně však už několik let pro sesuvy půdy uzavřená. Nás povedou šipky informující o směru cesty do Pamplony, pro poutníky je to náhradní trasa, tedy jich potkáme nejspíš dost. Horské sedlo, které musíme překročit nedaleko kláštera Roncesvalles je vysoko jen něco přes tisíc metrů, ale okolní hory tuto metu výrazně převyšují. I tak místo poskytuje krásné výhledy na okolní velikány. V sedle Roncevaux Pass na souřadnicích 43° 1´14.65"S -1°19´27.14"Z najdeme i parkoviště, kde je možné v autě i přenocovat.

 

Ke klášteru Roncesvalles, cíli první etapy pro poutníky vycházející z Saint Jean Pied de Port, dojedeme záhy. Augustiánské opatství bylo založeno roku 1130 a brzy se stalo důležitým etapovým místem na Svatojakubské cestě. Přispěla k tomu výhodná poloha, ale především vydatné porce jídla, které zde poutníci zdarma dostávali a dodnes dostávají. Pro nás, kteří jsme sem přijeli auty, je důležitější kostel Colegiata de Santa Maria z přelomu 13. a 14. století a v něm umístěná zlatem a stříbrem bohatě oděná mariánská soška, pod klášterem stojící gotický kostelík a nebo hned vedle umístěná zvláštní stavba s malými podloubími. Je to kaple Capilla del Espíritu Santo, nejstarší budova areálu. Nechal jí prý postavit císař Karel Veliký a prý sem dal pohřbít rytíře padlé v bitvě o průsmyk.

 

Posledním cílem navarrské etapy Svatojakubské cesty pro nás je hlavní město zdejší autonomní oblasti Pamplona. Ne že by cestou sem už nebylo co obdivovat, silnice kopíruje svatojakubskou cestu a na ní je kostel v téměř každé vesnici historickou památkou, stejně tak starých vesnických domů, mostů i jiných drobných staveb k obdivování je nespočet. Všechny podrobně popisuje průvodce Svatojakubskou cestou, který je k dostání i v češtině.

 

pokračování: http://www.camper.photo/clanek/ve-stopach-peregrinos-kastilie/?clanekId=161

Pamplonu údajně založili Římané v 1. století před Kristem, ale nejvíce jí proslavil spisovatel Ernest Hemingway. Každoročně tady při slavnosti Sanfermines počátkem července ulicemi starého města probíhají stáda divokých býků a ten, kdo se nejméně bojí a nejblíž se zvířatům přiblíží, je hrdinou. Trasa běhu je ve městě vyznačena a každý si ji může projít. Tyto jedinečné a napínavé býčí běhy by však zůstaly slavností lokálního významu bez větší pozornosti, kdyby je Hemingway nepopsal ve svém románu Fiesta. Volíme jarní termín návštěvy, slavnost nás tedy nezasáhne, i když její stopy jsou ve městě patrné celoročně. Trasa běhů obchází hlavní městské náměstí Piazza del Castillo, prochází historickými uličkami i kolem nejvýznamnějších kostelů Iglesia San Lorenzo a Iglesia San Nicolas. Co nás naopak oslovilo v půlce března byla svěžest zdejších rozlehlých parků kolem pevnosti (Ciudadella) a výhledy z ní na nové město a okolní hory. Noc však trávíme už v Kastilii nedaleko města Logroňo. U jezera na souřadnicích 42°26´59.36"S -2°30´3.99"Z postávají i místní camperisti.

3/2017

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace