Vánoce pod ochranou pevnosti

Po plačtivém prvním svátku vánočním se Pelopones probudil do slunečného dne svátku druhého. Mraky se ještě honí po obloze, vzduch i když chladný je průzračný. Napflio se svými útesy, vánočně rozkvetlými keři a okolními horami jakoby na dosah láká k důkladné procházce.

 

Naši noví přátelé z jihu Slovenska jsou ranní ptáčata, uchystaní k odjezdu, když my se pomalu probouzíme. Nezaměnitelnou siluetu jejich auta vidíme ještě na vzdáleném konci hlavní třidy, také tam odpoledne budeme nabírat čerstvou vodu. Teď však míříme vzhůru k malé pevnosti, velká ještě slaví a je tedy dnes návštěvníkům uzavřena. Daleké výhledy od zpustlého a vyrabovaného hotelu vylepšujeme ochutnávkou plodu opuncie, její trny si pak vzájemně vytahujeme z prstů, rtů i jazyků snad ještě za tři dny. Promenáda kolem útesu s výhledy na velkou pevnost, záliv a úzké pláže, vysoké okolní hory a nakonec i na malinký ostrůvek strategicky chránící město před případnými agresory. Prý nejfotografovanější objekt ve městě.

předchozí část : Kde Herakles zabil lidožravé ptáky 

Ještě se svezeme na ruském kole, dokoupíme zásoby pečiva a vyrážíme k jihu poloostrova. Zastavujeme v Kefalari, na břehu řeky a u vstupu do jeskyně tu postavili malebný byzantský kostelík. Na prohlídku stačí 20 minut. Pořád si nemůžeme zvyknout na myšlenku, že bychom neměli navštvívit Mykény a divadlo Epidauros, tedy měníme původní plán. Dnes se ještě vrátíme k antickému divadlu, zítra si proti zvyklostem přivstaneme a navštívíme obě kultovní památky antiky. Potom trochu zatáhneme, abychom dojeli co nejdále na jih. Antických památek bylo v okolí Mykén odkryto mnohem víc, nemusíme se však jimi přehltit hned na počátku výletu.

 

37°35´46.907"N, 23°4´24.405"E jsou souřadnice parkoviště před vstupem do areálu vykopávek Epidauros, jeho součástí je i velmi dobře zachovalé antické divadlo. Zajeli jsme malinko stranou, abychom naším "kempováním" neiritovali ostatní návštěvníky, ještě jsme v podvečer na chvilku vytáhli na sluníčko židličky, nicméně po západu se citelně ochladilo a tedy jsme rádi využili pohostinnosti obytné Laiky. Ráno jsme se vydali na prohlídku. Divadlo úžasně zapadá do kopcovité krajiny, při naší návštěvě ještě ranní slučníko hraje hru světla a stínů. Tragedie i komedie tu mohlo sledovat až 14 tisíc diváků a akustika je prý tak dokonalá, že i v nejhořejší čtyřiapadesáté řadě uslyšíte cinknutí mince spadlé na zem jeviště. Pro nás je však největším překvapením setkání s posádkou slovenského Forda, to jsme opravdu smluveno neměli. Vyměnili jsme si pár vět a úsměvů a šli ještě prozkoumat zbylé vykopávky. Ty už nás tolik neoslovily, že je to Asklépiova svatyně, jakési centrum zdraví, kde byla nemocnice, lázně, hotely i zařízení pro působení "šviháků lázeňských" jsme se dočetli až doma při probírání obrázků.

 

Přejezd z Epidaurosu do Mykén zabere slabou půlhodinku, už potřetí za poslední dny parkujeme před vstupní bránou. Agamemnonův hrad a město s ním spojené vznikalo někdy mezi lety 1500 – 1200 před naším letopočtem, jako mykénská kultura je označováno toto období v souvislosti s celým Řeckem – až tak zdejší vládce a jeho lid ovlivnili kolo dějin. My jsme nějak vypustili všechny krvavé mýty a báje vycházející z Homérovy Iliady, podle nich to vypadá, jako by se tu postupně pozabíjel celý vládnoucí rod. Jen jsme chodili po areálu, kochali se vyhlídkami na okolní kopce, představovali jsme si, jaký ruch tu vládl před tolika staletími. Příjemná procházka, jen se musíme smířit s tím, že nás návštěvníků je tu i v povánočních dnech nějak příliš.

 

Pokračování: Učíme se couvat a hledáme kostelíky

A jak se tak rozhlížíme, zaslechneme charakteristický klapot starého fordího dieselu, to "bobr" od Nových Zámků zdolává stoupání ke vstupu do mykénského hradu :-). Tak tedy ještě jedno milé setkání a tentokrát už definitivní rozloučení. Scholtzovci míří k severu domů a my k jihu za dalšími zážitky vánočího výletu kolem Peloponesu.

12/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace