V předjaří na Bořeň vyleze si kořeň

Jsou dny, kdy by únor mohl být měsícem naděje. Naděje na hezké teplé dlouhé dny. Ještě jich nemá v zásobě mnoho, občas však nějaký vytáhne. Jako tenkrát, když jsme lezli na Bořeň.

 

takhle by mohl výlet pokračovat: Před jarem pod Krušné hory

Výlety do měst pod Krušnými horami cestovní kanceláře do svých zájezdových plánů nezařazují, to má své výhody při hledání míst k parkování a přespání v obytném autě. Nenajít takový plácek pro nenápadnou vestavbu v Teplicích v únoru se tak zdá být téměř nemožné i pro naprostého začátečníka. Tak se stalo, že jsme zase jednou spali pod mostem, což se jeví mnohem lepší, než u vchodu do diskotéky...

 

Za jasných únorových rán zpravidla mrzne, zvláště v údolích, tedy s chutí vyrážíme na okruh městem a současně jsme spokojeni s jeho ne příliš obsáhlým výčtem pamětihodností zasluhujícími pozornost. Lázeňský park, Císařské lázně, budova, kde je pietně upraven první léčebný pramen (Pravřídlo) a hned naproti kostel. U kostela staré náměstí s morovým sloupem, který právě ve chvíli mého pohledu rozbíjí sluneční kotouč vyhlížející zpoza zámku. Hodinka stačí na všechno, pak už rychle do vyhřátého klobouku kouzelníka – pardon, do vestavby Adria.

 

Krátkým přejezdem trochu dobijeme celonočním topením zdecimované baterie, než odstavíme auto na příjezdové komunikaci k lázním Kyselka nedaleko Bíliny. Musíme se dostat přes rušnou silnici číslo 13, abychom vyhledali zelenou značku, dovede nás na vrchol Bořeně. Jsme však klidní, podchod hlídá dobře "namejkapovaná" paní v krátké sukýnce a její věrný ochránce. Abych viděl vrchol skalnatého bachratého Bořeně, musel jsem trochu vyvrátit hlavu a výstup se mi zdál nějak náročný. Jen jsem se však podíval na tu paní, s chutí jsem přidal do kroku.

 

Zelená značka splní, co pohled vzhůru sliboval, pořádné provětrání všech plicních lalůčků a zátočin. Záleži na tom, z jaké strany postupujeme, buď na výstupu nebo na sestupu míjíme Chatu pod Bořeněm na hranici přírodní rezervace. Z pohledu občerstvení je to však nedůležité, mimo sezonu je zavřeno. Jak je vrcholová pasáž výstupu strmá, tak je přívětivá, stále je na co se dívat, co fotografovat a čemu se obdivovat. Černá na skalách potvrzuje jejich sopečný původ, s přibývajícími výškovými metry se otevírají stále širší výhledy. V předjarním období holé větve stromů nezaclání, jen kytiček, pro které je rezervace zřízena, si v únoru mnoho neužijeme.

 

Po dosažení vrcholu se můžeme točit jako holubi na báni, výhled je kruhový a zajímavý. Od hřebene Krušných hor přes zcela neuspořádaný chumel jednotlivých kopců Českého středohoří až po důlní jámy a průmyslové objekty podkrušnohorské aglomerace v širokém okolí. Odmyslíme-li si průmysl, můžeme se zasnít do doby před třemi tisíci lety, kdy tady žili pradávní Slované. Co z vrcholku výrazné hory viděli oni?

Sestup už je krátký a rychlý, občerstvení, kterého se nám nedostalo v turistické chatě nám vynahradí město Bílina. Naopak, nespoléhejme na lázně duchů Kyselka. V době naší návštěvy byly budovy hezky upravené a zrekonstruované, avšak prázdné, nevyužité, chřadnoucí. Ani historické centrum městečka na okraji velkolomu na hnědé uhlí není rozlehlé, zámek, hradby a především husitská bašta za krátkou návštěvu však stojí.

 

Co nám únor v pátek slíbil a v sobotu dal, to si v neděli vzal zpět. Probouzíme se do typické podkrušnohorské šedi a do stejně typického únorového studeného vlhka. Dnešní procházení se už není žádná hitparáda, i tak obejdeme zámecký park v Duchcově a vzpomeneme si na Casanovu, který na zdejším zámku trávil poslední roky svého života. Navštívíme i klášter v Oseku, jeden z nejstarších v Čechách. Ať už sychravá neděle vyústí v jakékoliv řešení, jsme rádi, že jsme další víkend prožili na cestě, v obytném autě, v přírodě i mezi historickými památkami. Navic dnes v oblasti, kam rozhodně nezavítá každý. A právě takové výlety mi přinášejí vždy čerstvé vzpomínky.

2/2011

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace