Úsměvné počátky výletů obytňákem - Slavkovský les

Úsměv mi dnes hraje ve tváři, když si vzpomenu na květen 2008 a první vícedenní výlet obytným autem. Vestavba Adria tehdy skoro měsíc naše domácí hostila čtyři členy posádky po dobu čtyř dní.

Májové dny, aprílové počasí, noclehy v kempu. Dětičky jedno na počátku a druhé na konci období puberty pěkně v teple obytného auta, dospělí, jejichž věk se blíží k abrhámovi pěkně ve stanu v lese vedle auta :-). Možná aby si dokázali, jací jsou to ještě "jurové" :-). Si vážně nedělám srandu, taková jsem byl trubka. Zachránili nás mravenci, ráno jsme jich měli plný stan. A zima. Už si vůbec nepamatuji průběh dalších nocí, možná si ho pamatovat nechci. Základní zkušenost zůstala, výrobce ať si píše co chce, když jsou v autě dvě postele, je to auto pro dva, na počtu sedadel nezáleží. A když si uvědomím, že dnes se v sedmimetrovém integrovaném obytném autě cítím ve dvojici "tak akorát", musím se nad výletem z května 2008 smát už skoro dokořán... :-).

 

Ale zas tak špatné to nebylo. Viděli jsme mnoho krásných a zajímavých míst. Hornické muzeum a městské památky v Plané, ty ukazují, že tady bylo v dávných dobách možná trochu lépe, než je dnes. Zámek Kynžvart, tyhle stavby už mi nějak splývají, čím to asi bude? Příroda je také skoro všude stejná, jenže tam si prožívám každý moment právě tady právě teď, u toho, co postavil člověk, to asi dobře neumím. A zřícenina hradu Kynžvart. Zříceniny přesně ukazují, kam dojde člověk se svými "materiálními" starostmi. Že totiž jak se přestane starat, příroda si všechno vezme zpět.

 

Proto si mnohem víc pamatuji ze Slavkovského lesa, krásné chráněné krajinné oblasti, tehdy ještě hodně opuštěné. Smraďoch, jak to tam bublalo, tak to tam vonělo, uprostřed lesů, abys po čichu hledal. Jen na Kladské, na okruhu naučné stezky jsme se potkávali s jinými lidmi, za tu hodinu jsme také dvakrát zmokli a dvakrát se dívali na modrou oblohu. Pak už jen sněžilo :-). Také jsme si tam připadali trochu jako někde daleko na severu Finska, a to jsme ještě netušili, že ono to tam opravdu tak nějak vypadá. Rybník je úžasný, nádherný a krásný, hatě kolem něj romantické a příroda fotogenická.

 

Moc se mi tenkrát líbilo kolem vesnice Prameny, takhle nějak jsem si představoval místa, která jsem chtěl teď díky tehdy čerstvě novému obytnému autu navštěvovat co nejčastěji. Pláně, louky, pastviny, remízky, mokřady. Úplně mě dostalo místo, taková vyvýšenina, na které jsou vztyčeny tři kříže. Všude kolem kvetl nějaký jarní vřes, nikde ani živáčka, jak vystřižené z doby karantény. Jen tři kříže a výhledy na lesy a tichou krajinu.

 

A nakonec takový okruh v lesích nad Mariánskými Lázněmi. Do nich jsme se podívali později, to je jiné vyprávění, Český les - Dyleň a Mariánské Lázně, dívat se na jejich údolí z výšky, třeba i z rozhledny, třeba i ze sjezdovky, jejíž sklon bych v těchto horách nečekal. A jejíž délka, tedy spíš nedélka, už tak nepřekvapila. A viděl jsem odtam Dyleň, první výrazný vrchol sousedního Českého lesa. Však jsme tam o pár let později také vyjeli.

 

Prožili jsme tehdy první delší výlet obytným autem a nabrali spousty cenných zkušeností a nových zážitků. Někde tam jsem se učil, že nejraději spím v autě mimo kemp, že miluji chvíle mimo civilizaci a o samotě nebo s člověkem, který věci vnímá stejně jako já. Další vývoj byl ještě dlouhý a trnitý. A krásný, protože nikdy nekončí, pokračuje i dnes. S hlubokým vděkem píšu o těch pro mě už skoro prastarých výletech, se stejně hlubokým vděkem se dívám na ty z dnešního pohledu nedokonalé fotografie. I to jsou pro mě výlety obytňákem....

5/2008

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace