Umírající jezera NP Müritz

Národní park Müritz pojmenovaný podle druhého největšího německého jezera, které však do něj zasahuje jen velmi malou částí, jsem navštívil už jednou, a líbilo se mi. Proto jsem se v pokračování teď už povelikonoční cesty zatoulal do jeho východnějších částí.

Předchozí část výletu: Berlínská jezera na řece Havel

I tady je v lesích ukryto mnoho ledovcových jezer, předmětem ochrany přírody jsou různá stádia jejich postupného zániku. Někde jsou jezera průzračná a v plné síle, jinde pomalu pod nánosy usazenin zarůstají vodními a rašelinnými rostlinami a zase jinde už je dílo dokonáno, místo jezera najdeme jen bažinu, jejímž nejnižším středem protéká potůček. To s sebou nese i velmi širokou škálu obyvatel těchto území. Jezero Furstenseer See, od kterého startuji první cyklovýlet, leží na hranici parku a patří do první kategorie.

 

Parkoviště na 53°18´8.887"N, 13°8´57.674"E by se jevilo jako ideální k nocování v obytném autě před výletem, bohužel však každé jedno takové na území parku i v jeho těsné blízkosti je opatřeno výstražnou tabulí informující posádky obytných vozů o nařízení, které zde noční parkování zakazuje. Na denní stání se zákaz nevztahuje, vyjíždím tedy na plánovaný okruh a místo k přespání zatím neřeším. Využívám červenou turistickou značku, tu blíž k jezeru, mnoho výhledů na něj mi však poskytnuto není. Pak se proplétám změtí lesních cest, pohledem i fotografií zavadím o jezero Grosser Lanz a pokračuji severním, později severovýchodním směrem k jezeru Zwirnsee. Na křižovatce se zpevněnou cestou dávám vale značce a rovnou přímkou se z kopce spouštím k malému jezeru Jägerpohl.

 

Tady takřka ztracen v hlubokých lesích se setkávám s modrou značkou M, spojuje všechna zajímavá místa národního parku. Byť dobře sjízdná a mírně zvlněným terénem, cesta evidentně častěji využívaná pěšími turisty, nepotkávám tu v odpoledni velikonočního pondělí živou duši. Přijíždím k osadě pár domů a k infostředisku Serrahn, přilehlá rezervace je typickou ukázkou zarůstání jezer včetně dokonalého koloritu rostlin, keřů i stromů. Bažiny překonávají dřevěné chodníčky, na ty však na kole vjet nesmím. Část stezky bicykl vedu, pak už se vracím na svou původní trasu, ještě mě čeká dost kilometrů. Po cyklotrase přijíždím k překrásnému Schweingartensee se členitým pobřežím, v jeho jižní části je vidět odumírání stromů podél břehu, první náznak přícházejících změn.

 

Nedaleko Carpinu najíždím na silnici, ta mě vede k dalšímu z jezer skrytému tentokrát pod vysokým srázem. Od Grünower see stoupám snad nejstrmějším a nejdelším kopcem celého výjezdu na sever Německa, modrá značka označená i symbolem svatojakubské cesty ústí do malebné vesničky Goldenbaum. V mírném sjezdu cyklotrasy zastavuji u dalšího jezera, které vypadá jako hřbitov bříz, mrtvých kmenů vystupuje nad hladinu snad několik stovek. Ještě jednou se dnes setkám s modrou M, tentokrát na přírodní straně jezera Furstenseer See, stačí mi objet po pěšinách jeho východní část a můžu skládat kolo do garáže obytného auta.

 

Hledat místo pro "slušný" nocleh je v oblasti NP Müritz poměrně složité, navíc po pár dnech života v autě potřebuji i camp servis, výměnu tekutin :-). Zkouším u zavřené brány STPL v jacht clubu, nakonec se "ubytovávám" v luxusním campu Havelberge, kupodivu i přes končící svátky plném v chatkách ubytovaných hostů. Užívám si her pubertální mládeže v těsné blízkosti mého auta – ještě včera tam přece žádné nestálo – a tedy i lehké "obrany mých hranic", nahlédnu do restaurace, kde hostům podávají večeře. S pocitem, že tady nemám co objevit, se zavírám do své ulity introverta, začíná mžít, obloha šedne, v přicházející tmě se ztrácí i hladina jezera. S usínáním se už moc těším zpět do svého světa.

 

Druhý výlet národním parkem Müritz začíná v Userinu na břehu Userinského jezera 53°20´27.493"N, 12°58´34.596"E, parkoviště je také na noc karavanistům zapovězeno. I tímto jezerem protéká řeka Havel zmiňovaná v přechozím článku. Ještě než poskládám bicykl, přícházejí se koupat dva otužilci, zatímco já zachumlán do funkčních triček objíždím jižní část jezera. Pak pokračuji kousek po cyklostezce podél hlavní silnice, abych se u Krammer see "přebrodil" pár metrů křovím k již ze včera mi dobře známé turistické modré označené písmenem M. Jedu sice úzkou pěšinkou, značka mi však dává záruku, že tady jsem, chci-li poznat něco z přírody národního parku, správně. Kousek od jezera se ještě na chvíli napojím na silnici, projedu vesnicemi Kakeldütt a Blankenförde, odděluje je od sebe znovu jen řeka Havel, a vjíždím do lesa plného zarůstajících jezer. U prvního lze ještě rozpoznat vodní hladinu, druhé, mnohem rozlehlejší je už jen travou pokrytá bažina, ze které vyrůstá sporadicky nějaké to křoví, občas živořící kmen stromu. Přes nejmokřejší pasáže mě převede trouchnivějící lávka, mírně vyvýšený břeh dává naději ke slušné fotce.

Další pokračování výletu: Jaro plné života v záplavě Odry

Mapa slibuje vyhlídku na jezero Zotzensee, to je však kdesi v dálce a pohled navíc hyzdí v půli uřezané kmeny borovic, které výhledu bránily. Vracím se na cyklotrasu a velmi mělkým údolím řeky Havel dojíždím k osadě Granzin. Tady závidím vodákům nebo posádkám motorových člunů, jezer i řeky si v těchto pasážích užívají určitě lépe než já. Už při stoupání po červené značce na stráň nad Granzinským jezerem mě však závist opouští, přece jen mám mnohem širší možnost volby mých cest :-). V lesích nad Käbelitz see se trošku ztrácím, nechci jet úzkou pěšinou po břehu jezera a v neznačených cestách mám mírný chaos. Nakonec přece jen šťastně vyjedu u také už zarůstajícího Bodensee, bažina tu oddělila velké jezero od malého. Je fascinující si na takovém místě uvědomit, že proces zarůstání jezer probíhá po staletí, možná i tisíciletí. Jak za našich životů si ho ani nemůžeme všimnout, kdybychom na něj nebyli upozorněni přírodovědci a poučnými texty. Na podobné rozjímání mám teď spousty času, znovu sleduji modrou značku s velkým M, tentokrát však vede po nudné silnici zpravidla lesem až skoro k autu u Userinského jezera.

4/2024

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace