Svatojánské proudy čeřily Vltavu

Svatojánské proudy, to je pro mě pověst skoro z rodu těch Jiráskovo starých, českých. Vltava tekla proudem v celé své délce, nesvazovala ji jediná přehradní hráz, už jen kousek zbývalo splout vorařům, jen překonat ještě zrádné místo, zákrut sevřený skalami.

Dnes tu stojí tichý rybník přehradní nádrže, přesto projít stezku ve skalách nad jeho hladinou pro mě byl silný zážitek. Do Štěchovic jsme dorazili v pátečním večeru a trošku drze jsme obsadili místo na konci ulice vilek těsně pod hrází. Byla hodně jiná doba, obytných aut jezdilo v Čechách sotva desetina proti dnešku a vestavba se mezi dodávkami ještě ztrácela. Naštěstí jsme nepřekáželi nikomu. Po modré jsme vystoupali drsným údolím pod Homoli, museli jsme přejít kopec, který tady Vltava obtéká. Stejná značka nás dovedla až do Třebenic, vísky, nad níž se až hrozivě zvedá hráz přehrady Slapy.

 

A tady ta krása začíná, zelená značka, k tomu naučná stezka, a je to opravdu stezka, na kole bych tudy jet nechtěl. Těsně podél vody, někde blíž a někde vysoko ve skalách, jak terén dovolí. První žlutá jarní kvítka ve zvětralých stěnách, průchod tunelem, špetka obav v nezajištěně stezce vysoko nad hladinou. Pohledy vzhůru, tam někde na protější straně se ve změni skal schovává prý nejhezčí česká vyhlídka Máj a vzpomínky na jeden listopad, kdy jsme se z ní dívali dolů na pěšinu, po které právě kráčíme. A pak pomalé rozvolňování skalních sevření, aby si lidé zase zvykli, aby proud se mohl zklidnit, aby voraři poznali, že už mají svou pouť za sebou. Aby trempové měli kde založit svou osadu Ztracenka. Občas mezi chatkami přicházíme ke hrázi, která drží všechnu tu vodu násilím v tichosti, kousek za ní na nás čeká naše vestavba.

 

Máme ještě nějaké plány, najednou však přichází pozvánka od kamarádů. Rozhodování je rychlé, s těmi bylo vždycky veselo. Přejíždíme ještě narychlo ke Smetanově vyhlídce, jsem moc rád, že jsem se tam stihl podívat. Dnes má majitel soukromého pozemku velkou starost o lidské životy... prý, psali to v novinách, jenže já noviny už mnoho let nečtu ani ty internetové. Třeba je v plánu tam za pár let pustit jen ty ukázněné návštěvníky, kteří dobře zaplatí. Nebo si nechat vyhlídku jen pro sebe, v soukromém vlastnictví, aby nikdo další neviděl. Ale upřímně, kdo ví, jak bych se sám choval, kdybych se ocitl v podobné situaci...

 

Dnes, s odstupem let, si dokážu uvědomit, a moc za to děkuji, ještě jednu věc. Tolik jsem toužil po sociálních vazbách, aby mě někdo uznal, aby se se mnou někdo chtěl potkat, že jsem zahodil své sny a své plány, kam se jet podívat. Aby mě zvali častěji. Myslel jsem si, když tam hned pojedu, zvát budou. I dnes se rád setkávám s kamarády, už si to dohadujeme dopředu, je-li to na rychlo, dokážu si uvědomit své priority.

 

Ano, stává se, že pozvánky nechodí, znám však společnost pro mě tu nejlepší. Zůstat společně sám se sebou po nějakou delší dobu, to moc lidí nedokáže. Ani já jsem to dlouho neuměl. Dnes alespoň občas si dopřeji zůstat pár dní v tichu a samotě, moc rád v obytném autě, v přírodě, na výletě. Jsou to chvíle, kdy si všímám víc svých pocitů, vnímám svět kolem sebe hodně jinak, intenzivněji. Mluvím s lidmi, se kterými jsem se nikdy nepotkal a asi ani znovu nepotkám, barvy bývají barevnější, příroda pestřejší. Chutě chutnější a vůně voňavější. Protože krom mě vlastní mysli není jiných myslí, které by poutaly mou pozornost. Se svou myslí pak můžu vést zajímavé rozhovory a hledat pravdu v jejích upozorněních. Zjistit, že jí tam bývá pramálo a tím získávat energii a pozornost pro to, co mám opravdu rád. A tak pomalu nacházet svou vlastní lásku k sobě.

4/2011

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace