Strání dostálo svému jménu

Zkoušel jsem hledat, zda je Velký Lopeník druhou nejvyšší horou Bílých Karpat. Čas k tomu, abych na něj vyšplhal, sice ještě nenastal, přesto ten den jsem na kole jezdil jako mezi pověstnými mlýnskými kameny.

volně navazuje na: Bílé Karpaty dosahují vrcholu na Javořině

Mezi Velkou Javořinou a Velkým Lopeníkem. Drsným startovním místem je Květná, součast horské roztroušené obce Strání. Když se rozhlédnu kolem, ten název hodně dává smysl. Vychází odtud zelená turistická značka a stoupá napříč přírodní rezervací Nová hora k jejímu vrcholu. Nejsem botanik, nikdy jsem neviděl v Bílých Karpatech orchidej a právě těmi jsou zdejší louky pověstné. Září už na ně je hodně pozdě. Jsem však kochač vyhlídkář a Nová hora je ke kochání a rozhlížení dobrým místem. Na jedné straně Velká Javořina a Jelenec, čelem vzad a Velký Lopeník. Zasloužená odměna za to, že jsem vyvláčel bicykl do té výšiny :-).

 

Žlutá značka kolem vrchu Doubrava na silnici nad Březovou je příjemné cyklo svezení, mírně zvlněný terén snad ani nepatří do Karpat. Navíc v závěru poskytuje výhledy tentokrát na východní stranu. K rozhledně U křížku je to přece jen trochu nahoru, dřevěná rozložitá a ne zas až tak vysoká stavba je ohleduplná i k lidem trpícím výškovou "nemocí". Jen ten výhled je tu trochu přikryt skoro až mazlavým oparem, který dovolí snímek jen ve směru k Lopeníku. Někde tam dole v údolí se schovává Mekka slovenské slivovice Nová Bošáca.

 

Úsek po červené hřebenovce hrdinů SNP je asi dnešní nejkrásnější. Na Dubinu sice znovu musím kousek vystoupat, cesta je však vedena otevřeným terénem a ten poskytuje další nádherné výhlídky. Dnes už nevím, proč jsem minul rozhlednu na Obecnici, nejspíš zasažen eufórií z hladké jízdy nebo naopak záchvatem těžké dýchavičnosti, pokud mi to tolik nešlo :-). V každém případě zchátralá silnička k parkovišti u Kamenné búdy (možné spaní v obytném v obytném voze) holým úbočím vrchu Lesná mě překvapila svým znovu stoupajícím profilem. Jako kdybych ty Karpaty už neměl "prohlédnuté".

 

Zpevněná lesní cesta a po ní vedená cyklotrasa 5051 brzy odbočí z hřebenovky a kupodivu po rovině kopíruje vrstevnice úbočím Velké Javořiny. Vyhlídka přes Záhumenici je dnešní poslední, pak se tak nechám ukolébat dobrou cestou, že přehlédnu odbočku cyklotrasy. Probudím se až na křižovace se zelenou značkou, která v tuto chvíli už jediná mě může dovést k autu. Odměnou za nepozornost je mi dlouhý a především strmý a na kole zcela nesjízdný sešup, však se ten kopec tady jmenuje Těžký vrch.

Celkem s úlevou pak dojíždím k autu ve Květné. Poděkuji si i horám za sice krátký, za to celkem výživný výletík a už pádím za plněním pracovních povinností kamsi ke Trenčínu v zemi slovenské.

9/2015

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace