Sněženky v Dolině Bystrzycy

Ochrana přírody se tváří jako věda, zvláště od doby, kdy se jí chopili lidé. Někdy mi to připadá, že jedni devastují ve velkém, aby druzí mohli ještě pár fragmentů oplotit, nepustit do nich lidi takové ty normální, a na tom si "honí ego" podobně jako ti první.

Možná proto spousty území naší země pokrývají řepková pole a mnohem menší území chráněné krajinné oblasti. V nich si ti první stejně prosadí své zájmy, zatímco ti normální a obyčejní poctivě procházejí po značených cestách a střeží se šlápnout do travičky.

Tak snad takhle hrozné to tu ještě není, ale blížíme se :-), ne jen v Česku.

 

Naši severní sousedé Poláci svou přírodu chrání pomocí parků, Park krajobrazowy je obdobou našich CHKO, a já už dnes vím, že objevovat krásy těchto oblastí v jedno které zemi a jedno, jak tam tomu říkají, mám na cestování úplně nejraději. Když jsem před deseti lety projížděl za docela jiným účelem kolem Doliny Bystrzycy, ještě jsem si toho tolik vědom nebyl, přesto milovaný bicykl se jako kdyby náhodou v útrobách dodávky krčil.

 

Nedokážu dnes popsat trasu, kterou jsem za předjarní slunečné odpoledne projel, jen při plánování nových cest se podívám na tu v mapách sytější zelenou západně od polské Wroclawi, usměju se, protože tam už nemusím, tam už vím, jak příroda vypadá a že je krásná. Kdybych na to zapomněl, poslouží mi čtyři obrázky, replica watches jediné trochu "koukatelné", které mi z toho odpoledne zbyly. Teď je ukazuji veřejně i Vám, třeba také jednou pojedete tou rozlehlou zemí a pocítíte na chvíli potřebu vzdát se volantu. A nebo si Vás nekonečné koberce sněženek nebo tady ještě po svém si tekoucí říčka přitáhne stejně, jak to udělala se mnou, i když jsem ještě nevěděl.

3/2011

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace