Sloní kameny, jehněčí pochoutky

Když je někde porucha, tak to tam za moc nestojí. Lužická porucha je naopak označení něčeho, co stojí za to vidět. Žádné zlé vlny tady na nás nechystají.

V Lužických horách nedaleko obce Jítrava se nejspíš bude líbit všem, kdo mají rádi přírodu, kopce, skály, a také dobré jídlo a pití. Navíc můžeme zvolit nejméně dvě místa k přenocování v obytném autě - 50°47´41.975"N, 14°51´13.733"E nebo 50°47´40.348"N, 14°51´29.308"E. První plocha je prašné parkoviště u silnice, jde tam auto trochu "uklidit", abychom spali hlavou do lesů, to druhé pak slepá silnice mezi pastvinami, hluk je tam od hlavní silnice jistě menší, výhled horší, tedy volba na každém.

 

A vyjdeme odtud na odpolední pěší výletík, nejdříve ke Sloním kamenům. Jsou docela mohutné, pískovcové, skály bílobéžové barvy svými tvary nápadně připomínající tvary tlustokožců. Při troše šikovnosti můžeme vylézt i na vrchol některé z nich. Sem ještě dojdou všichni parkující na odstavné ploše, ale dál už nejspíš v lesích zůstaneme sami. Časný podzim je ideální čas, oblast je vyhlášeným houbařským regionem.

 

A pokud chceme nějaké houby najít a něco i vidět, pro první část cesty použijeme neznačené, ale široké vozové cesty hlubokými lesy. Dovedou nás do vesničky Sedlo, tady se napojíme na červenou hřebenovku zpět k autu. Cestou narazíme na pár naučných tabulí, které nám vysvětlí, co Lužická porucha vlastně je. Pry se při nějakých starohorních pohybech tady setkaly různě staré zemské desky, vzpříčily se a vytvořily tak ostré hřebety a skály. Celé se to táhne poměrně daleko od Lužických hor přes Ještědský hřeben. Tady jsou nejlépe patrné dochovalé přírodní útvary tu událost připomínající. Však se také místu říká Kozí hřbety a proplést se změtí kamenů a skal po ostrém hřebínku nám dá trochu námahy.

A po návratu k autu se můžeme velmi příjemně občerstvit v Jítravě U podkovy. Jde sice o dražší restauraci, ale tady mají vyšší ceny nejspíš své opodstatnění. Jakékoliv jídlo připravené z hovězího, jehněčího nebo ze zvěřiny je z jejich vlastního bio chovu (právě mezi ovečkama a kravičkama budeme možná spát) nebo z vlastní honitby, ostatní suroviny jsou z podobných zdrojů a kuchař umí excelentně. A protože dnes už nikam nemusíme jezdit, můžeme krmi doplnit i sklenkou skvělého vína ze zdejší nabídky.

8/2018

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace