Schwarzwald bez námahy

I pro návštěvníky, kteří si zrovna nepotrpí na dlouhé výšlapy nebo šlapání na kole, má pohoří Schwarzwald připraveno spousty atraktivních míst. Mezi ta přírodní patří ve vycházkové vzdálenosti dostupné rozhledny, jezera či pramen jedné z nejvýznamnějších evropských řek, historická městečka a jejich duchovní nebo fyzické památky pak uspokojí výletníky zaměřené na objevování výsledků lidské činnosti.

Předchozí část vyprávění: Schwarzwald potoků a říček

Vrchol Schauindslandu, holého výrazného kopce opatřeného rozhlednou, mě "pronásledoval" ve výhledech při procházení nebo projíždění předchozích výletů. Když jsem pak zjistil, že v těsné blízkosti lokality je vedena kvalitní silnice, že z několika parkovišť v okolí jsou výstupové trasy opravdu krátké a že když si přivstanu, můžu absolvovat krátký pěší okruh kolem vrcholu i bez asistence účastníků autokarových zájezdů, bylo rozhodnuto o první mé aktivitě na den, který jsem pojal jako odpočinkový. Auto jsem zaparkoval na 47°54´19.876"N, 7°53´21.597"E, na rozlehlém parkovišti s překrásným výhledem jsem nepřibyl jako první, několik uživatelů obytných aut a dodávek místo využilo k přenocování. Žlutá značka směřující mírně vpravo od silnice mě širokou zpevněnou cestou dovedla k dalším parkovacím plochám, tady už stály první autokary, jejich průvodci řadili výletníky do pochodového šiku, svižně jsem tedy pokračoval dál a výš stále po žluté. Těšil jsem se na výhled z rozhledny, současně jsem se trochu obával, jak moc "průhledné" budou schody na její vrcholovou plošinu. Mé obavy se však ukázaly jako zbytečné a liché, přišel jsem právě v okamžiku, kdy zaměstnanec ochrany přírody opravoval zábranu, která znemožňovala vstup na patrně ne zcela bezpečnou konstrukci rozhledny. A přitom zrovna tento druh a velikost bych s největší pravděpodobností zvládl... I plošina u paty rozhledny nabízí pěkná panoramata, když jsem se dost vynadíval, pokračoval jsem mírným sestupem k vyhlídkovému bodu u hvězdárny. Cesta občas poskytla výhled do údolí Rýna, občas na hřebeny na severu pohoří. Tady jsem se prudce stočil znovu doprava, úzká silnička občas mezi pastvinami občas lesem mě dovedla do výchozího bodu k autu. Projít něco málo přes tři kilometry ani loudavým tempem nezabralo víc než hodinu.

 

Dalším bodem mého dnešního zájmu byl pramen říčky Breg, v jeho těsné blízkosti místní hotel provozuje i STPL na 48°5´43.476"N, 8°9´22.789"E, já jsem se ale příliš zdržovat nechtěl, k zaparkování jsem využil vyježděný "rozšířený" pruh silničky na okraji lesa. Na první dobrou jsem pramen přešel a vystoupal jsem až do sedla hřebínku nad ním, toto místo se ukázalo tak pěkné, že mi vůbec nevadilo se sem vrátit později na kole. Teď jsem však musel sestoupit údolím zpět, pokud jsem chtěl spatřit výše uvedený pramen. A co je na něm tak zajímavého? Druhý největší evropský veletok Dunaj oficiálně vzniká soutokem říček Breg a Brigach ve městě Donaueschingen. Škodolibá legenda praví, Římanům pověřeným hledáním pramene Dunaje se dál do kopců už nechtělo šplhat a kraj okolo byl neosídlený a divoký, tušili tedy, že je nejspíš nikdo nezkontroluje, a oznámili jako pramen Dunaje právě místo soutoku obou říček. Pravdou však je, že kratší Brigach je vodnatější, těžko se tedy dřívější badatelé mohli rozhodovat. Dnes naopak je pramen delšího Bregu nejspíš z důvodu přilákání turistů do jinak málo navštěvovaného koutu Schwarzwaldu označován za oficiální pramen Dunaje a hlásí to i ozdobný pomník instalovaný poblíž studánky.

 

Mě zajímalo, zda stejnou mystifikací budou i údajně největší hodiny – kukačky na světě, pyšní se jimi městečko Triberg. Okolní řezbáři byli mistři svého oboru a nejspíš hodiny tohoto typu vyráběli jak na běžícím páse. Však také horní ulice jinak nezajímavého městečka je obsazena několika obchody specializovanými na tento sortiment, a jak jinak přilákat kupce, když ne obřím exponátem toho, čeho plné regály i výlohy nabízí prodejna, stejně jako ta sousední a také z opačné strany sousední. Jistěže jsem také nahlédl, cenovky některých "kukaček" však dosahovaly takové výše, že jsem se v obchodech cítil značně nesvůj, zákaz fotografování tady kontrolovalo několik ochránců autorských práv, a představte si ten chaos, kdyby se snad všechny ty strojky rozkukaly. Pochopitělně se to nemohlo stát, většina hodin měla "zklidněná" kyvadla a čas ukazovala jen symbolicky. Asi by byl pěkný malér, koupit si pozlacený strojek, chaloupku a co čtvrt nebo půl hodiny několikrát hlavu vystrčivší maketu opeřence v ceně řádu několika tisícíc EUR, a doma zjistit, že ta hlava nekuká... Aby návštěvníci měli k nákupům i rozmýšlení nebo jen prohlížení dostatek času, slouží jim několika patrové parkoviště na 48°7´51.553"N, 8°13´51.868"E, část jeho nejvyššího patra je vyhrazena i pro obytná auta.

Další pokračování výletu: Schwarzwald, kde nemělo být ničeho moc

Jestliže v Tribergu nic dalšího kromě kukaček turistu neosloví, Schiltach je městečko jiného kalibru. Mnoho obytných aut i přes den i přes noc stojí na 48°17´27.867"N, 8°20´33.483"E a do pohádkového středu městečka soustředěného kolem náměsti Marktplatz je to odtud pár set metrů přes most přes říčku. Už cestou jsem spatřil několik vzorově udržovaných hrázděných domů, spolu s horskou říčkou tvořily ladný celek, ale pohled na domy náměstí a v přilehlých ulicích mi vyrazil dech. Nejstarší z domů byly postaveny v polovině 16.století, prý čarodějnice zobrazená na malbě stěny radnice způsobila tehdy požár, při kterém městečko celé lehlo popelem. A bylo postaveno nové, dnes vyhledávané turisty. Hrázděné centrum Schiltachu je miniaturní, i při rozšafných pohybech a dlouhých pohledech máte i s kávičkou "splněno" relativně rychle. Já jsem ten večer stihl ještě procházku kolem románského benediktinského kláštera v nedalekém Alpirsbachu, jeho kostel byl z kvádrů zdejšího červeného pískovce postaven v 11. století, což by se mohlo zdát zajímavé, nebýt pivovarského muzea. Mě na něj upozornili muži nakládající sudy do kamionu, a protože už tou dobou bylo dávno po zavírací hodině muzea, pochopil jsem, že nejvíc se o zdejším pivě poučím při jeho ochutnávce.

7/2022

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace