Ráno na Velké Javořině

Nenajdeme u nás mnoho pohoří, kde bychom mohli přespat v obytném autě na nejvyšším vrcholu.

A ony Bílé Karpaty jím vlastně také úplně nejsou. Spát budeme na Slovensku a přece jen pár metrů pod vrcholem Velké Javořiny.

Na parkoviště u Holubyho chaty 48°51´21.130"N, 17°40´57.179"E vyjedeme ze slovenské strany ze Staré Turé nebo od Nového Mesta nad Váhom. A proč sem vyjíždět? V noci tu bude zaručeně ticho a za jasné oblohy tisíce hvězd. Ráno pak modrá obloha, daleké výhledy, procházka po vrcholovém hřebeni.

 

Uvidíme daleko na moravskou i slovenskou stranu, najdeme památník, u kterého se každoročně už od dob národního obrození scházejí Češi a Slováci a potvrzují si vzájemnou blízkost obou národů. Projdeme kolem vysokého televizního vysílače, jeho silueta k vrcholu jednoznačně patří. Zjara najdeme rozkvetlou louku na holém vrcholu a kdo sejde pár kroků níž, může obdivovat přírodní krásy rezervace starého lesa na české straně.

A když zvolíme jako místo snídaně Holubyho chatu, ani nebudeme muset mít nádobí. Užijme si neobvyklé ráno na neobvyklém místě.

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace