Půvabné Ostuni a oblast domků trulli

Jedním z nepůvabnějších městeček jižní Itálie je Ostuni. I proto v době vánočních svátků (v Itálii končí až svátkem Tří králů) je parkoviště 40°43´57.26"S 17°34´51.75"V, nejvhodnější pro přespání i prohlídku starého města, ve večerních hodinách beznadějně ucpané. Sem je prostě třeba přijet dopoledne.

Můžeme zůstat do večera, to se sem sjedou rodiny z celého okolí a slaví svátky. Korzují uličkami starého města, debatují, diskutují, radují se, zajdou na večeři nebo na pizzu, na vínko nebo na kávičku. Prostě pohoda. Jen je jich tolik, že opravdu není kde zaparkovat. A výše uvedené o oslavách vánočních svátků a využití dnů volna platí pro celou Itálii, zúčastnit se takového korza je jedním z největších zážitků a je úplně jedno, ve kterém městě Itálie to uděláme.

Předchozí část cesty: http://www.camper.photo/clanek/vanocni-gargano/?clanekId=86

Naopak pro klidnou prohlídku starého města je dopoledne takřka ideální, život v uličkách se teprve probouzí. Tak se můžeme bezcílně toulat strmými schodišti a uzoučkými uličkami mezi starými bílými těsně na sebe přilepenými domky a kostely. Všude tu trvale žijí lidé, to poznáme podle zvonků u dveří nebo hlaholu z oken. Mnoho domů slouží jako penziony a hotýlky nebo restaurace a kavárny. Rozhodně se někde na proslulou italskou kávu s čerstvým pečivem zastavíme. Přestože je začátek ledna, pár desítek minut určitě vydržíme posedět u venkovního stolečku a pozorovat "cvrkot" zdejšího života. A než objevíme všechna zákoutí, město se stihne probudit do nového dne.Jestliže jsme v předchozích dnech v NP Gargano více času věnovali pobytu v přírodě a v dalších dnech tomu nebude moc jinak, dnes navštívíme ještě jedno zajímavé město, Martina Franca. Založili ho v 10. století nejspíš obyvatelé nedalekého pobřežního Tarenta, kteří se sem uchýlili před neustálými arabskými nájezdy. Jeho rozvoj však nastal až ve 14. století, protože to mu byly vládcem Tarenta odpuštěny některé daně a poplatky. Svědčí o tom i název města, Franca znamená poplatek nebo kolek. Historické centrum města je plné barokních památek, v okolí si všimneme mnoha zajímavých domků trulli, o nich si povíme později.


Po prohlídce města je možné přespat v sousedním městečku Locorotondo, i tady najdeme na vyvýšeném místě historické centrum plné domků trulli. Z Locorotonda si vyjedeme na hezký asi 30 km dlouhý okruh na kolech, staveb trulli užijeme ažaž, protože z kola se na ně můžeme takřka sáhnout. Stát můžeme tady 40°45´10.53"S 17°20´5.35"V a nebo tady 40°45´10.94"S 17°19´52.94"V.

Samotný cyklovýlet po značených cyklotrasách začíná zde na 40°45´24.270"N 17°19´34.291"E, trasa je poměrně dobře vyznačena a vede výhradně po asfaltových místních komunikacích. Počet domků trulli tady značně přesahuje počet ostatních domů, uvidíme i rozpadlé stavby, které sloužily pro uskladnění zemědělských produktů, i domy nově postavené k trvalému bydlení. Trasa nás dovede do města Alberobello, tady je neobvyklých domků nejvíce a je jimi poseto celé historické centrum městečka. Určitě to tady stojí za chvíli zastavení. Mimochodem, ve městě je po celý rok v provozu oficiální STPL, kde lze přespat a provést veškerý provozní servis campera.Zdejší cyklotrasy mají jedinou nevýhodu, začínají totiž a končí poněkud nelogicky na okraji města v místě, kde by je nikdo nehledal. I proto je třeba uvést souřadnice místa, ze kterého budeme vyjíždět na cestu zpět k našemu autu v Locorotondu. Ty jsou 40°46´40.151"N, 17°14´8.595"E. Teď už nám nic nebrání vrátit se klidnou cyklo jízdou k našemu vozu.

A jak vlastně domky trulli vznikly? Tyto kuželovité stavby jsou poskládány z placatých kamenů, kterých na zdejších pláních určitě není nedostatek. Nicméně kameny jsou skutečně pouze poskládány a nejsou spojeny žádným pojivem. Ve středověku zdejší obyvatelé platili daně podle počtu obytných budov, které vlastnili, a protože někde žít chtěli, ale daně se jim platit moc nechtělo (a komu by se také chtělo, že), postavili si trulli. Když přišel někdo od vrchnosti na kontrolu, dům velmi rychle strhli a po inspekci zase stejně rychle "poskládali". Navíc, když se rodina rozrostla, stačilo ke stávajícímu kuželu připojit další a oba jen propojit průchodem a také bylo vystaráno.

pokračování cesty:  http://www.camper.photo/clanek/historicka-matera-a-narodni-park-alta-murgia/?clanekId=97


Domky trulli nás budou provázet i po cestě k dalším zajímavostem tohoto kraje a těmi jsou dvě jeskyně. Grotta di Putignano je menší, komornější, hned u ní je velké parkoviště, na kterém lze zdarma přespat (40°51´26.49"S 17° 6´36.31"V). Mnohem větší, navštěvovanější, pouťovější je pak Grotte di Castellana, i u ní je velké parkoviště, toto je však placené, nicméně určené právě pro campery a cena zůstane stejná na den i na den a noc. Navíc, tady určitě nebudeme spát sami, tedy příležitost k mezinárodní družbě.

12/2015

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace