Problematika maďarských studní

Kdo zná vyprávění Miroslava Donutila z jeho cest, snad zaznamenal i příhodu, kdy herci, tehdy ještě studenti, vyjeli na svou první cestu do Francie. Součástí pedagogického dozoru byl i značně neoblíbený prorektor pro věci politické.

Ten se jednoho dne ztratil a když se k výpravě po dvou dnech připojil, vypadal značně zbědovaně. Studentům tehdy sdělil: „Kdo chce znát problematiku západních hodinových hotelů, sdělím ji za dvě hodiny v hotelovém vestibulu“. Sdělil studentům problematiku západních hodinových hotelů a pak dvě noci a den prospal.

Kdo chce dnes sdělit problematiku obecních studní v maďarských vesnicích někdy ne daleko od hřbitovů, sdělím Vám ji tedy v následujících řádcích....:-)Před několika lety jsme ve firmě na několik týdnů zůstali bez vody. Působíme na malé vesnici, nikoho z místních jsme tehdy neznali, navíc žádejte po někom, aby zajistil potřebu vody pro zhruba 15 zaměstnanců dvou firem a k tomu pro dvě domácnosti na dobu několika týdnů. Nějak jsme to tehdy vyřešili, ale v prvních dnech pro nás byl jediným zdrojem vody slabý čůrek vytékající z kohoutku nedaleko hřbitovní branky.

A přesně na tuto příhodu jsem si vzpomněl onehdy o vánocích, když jsme se neúspěšně pokoušeli získat vodu na značkových i neznačkových čerpacích stanicích. STPL v Maďarsku nejsou, nebo alespoň my jsme kolem nich nejeli, a kempy? Obytné auto jsem si kupoval proto, abych do kempů jezdit nemusel. Ne abych ušetřil, každý, kdo takové auto má, ví, že jeho provoz je o všem, jen ne o šetření.Miluji volnost, miluji časovou nezávislost, miluji noci, kdy spím tam, kde se mi líbí. Rád poznávám co nejvíce přírody, měst, památek, technických zajímavostí. Rád poznávám i nové lidi, ale rád si vyberu, s kým budu sdílet svůj čas a kdy to bude. Když jsem na cestě, když putuji, potřebuji to, co každý karavanista, tedy plyn, elektřinu, vodu a zbavit se odpadu. Mnohé lze řešit už ve výbavě auta nebo při přípravě doma, odpad vyřeším u každého kanálu, občas najdu i veřejné WC, s vodou může být zvláště "mimo sezónu" potíž.

Pochopitelně můžu do již zmíněného kempu, tedy pokud bude v provozu. Takový v Maďarsku bude v prosinci otevřen nejspíš u známých velkých termálních lázní. Jenže zažiju to, co miluji, v takovém kempu? Tam dostanu diskotéku od některých karavanistů, dozorce mi tam přidělí můj kotec, na noc mě zamknou. Jako zpestření času můžu sledovat, co se děje v sousedních kotcích, a že to je leckdy zajímavá podívaná. Místo abych putoval mezi místy, která chci navštívit, putuji mezi kempy a jako odměnu za to, že dělám něco, co mě opravdu otravuje, můžu zaplatit za spoustu zbytečností, které nepoužiju.Ne, ne, určitě nechci nikoho přesvědčovat o tom, jak jsou kempy špatné. Je to každého volba, jakým způsobem chce používat svůj domov na kolečkách, jaké jsou jeho priority. Chci jen ukázat priority mé a chci dát najevo, že jsou pro mě opravdu velmi, velmi důležité.

A tak jsem našel poprvé v jedné obci na návsi ruční pumpu, ze které po zatlačení na páku teklo neomezené množství vody. Nad návsí se rozkládal hřbitov, uprostřed něj kostel. Ze svého objevu jsem měl radost, tu jsem sdílel s kamarády na webu, který mi umožňoval se potkávat alespoň virtuálně s lidmi, se kterými mě něco spojuje. Ale pozor, některé názory máme společné, v jiných se rozcházíme. Tedy jsem sdílel svou radost a očekával jsem, že kdo bude chtit tuto informaci a později i tu věc použít, bude mít radost také.A jak je to s použitím vody z nádrží obytních aut? Každý ji používá k jinému účelu, někdo jen na mytí sebe a nádobí, my z této vody také vaříme čaj nebo kávu, v ní těstoviny, rýži, brambory, tedy před požitím ji vždy převaříme už z podstaty připravovaného nápoje nebo pokrmu. Možná, že jsou lidé, kteří vodu z nádrží přímo pijí, ale myslím si, že ti musí být velmi obezřetní, co do nádrže nalijí.

A jak jsme pokračovali v naší vánoční cestě jihozápadním Maďarskem, zjistili jsme, že podobné pumpy jsou k dispozici téměř v každé vesnici. Že občas voda ve studni není, v té o kousek vedle ano. Za deset dní jsme vodu tímto způsobem – tedy přes naši vlastní plastovou konev – nabrali třikrát. Na chuti vařených nápojů a pokrmů se zdroj vody níjak neprojevil, za celou dobu jsme netrpěli sebe menšími žaludečními nebo střevními potížemi.

Tedy, osobně jsem přesvědčen, že pojede-li někdo do Maďarska za jiným cílem, než jen využití termálních lázní, bude-li tento karavanista potřebovat vodu a nebude zrovna mít chuť, čas nebo náladu shánět kemp nebo se někde doprošovat, může použít obecní pumpu v mnoha obcích po celé zemi. Sami jsme vyzkoušeli, že to není nebezpečné. A že při čepování vody vypadáme jako rómští kočovníci před sto lety? Jak už jsem napsal výše, je přece každého volba, jak a kde tráví svůj volný čas. To, že máme společný způsob dopravy na místo, že v našich skvělých vozech můžeme bydlet, to nás sice spojuje, ale i tak jsme každý jiný a proto i náplň našich výletů je pro každého jiná.Moje volba je jasná, byl jsem šťastný, jak malý kluk, když jsem na severu mohl pít vodu z řek a jezer. Protože mi to dávalo obrovskou volnost. A mít možnost si vzít vodu téměř kdekoliv mi v Maďarsku tento pocit připomělo. Byl jsem volný, svobodný, nespoutaný, jel jsem a šel tam, kam jsem chtěl a kdy jsem chtěl. Chtěl jsem hodně vidět, zažít, poznat, a to se mi povedlo. Možná spousta lidí po přečtění těchto řádků až sem bude vědět, že jsem magor, nejspíš se mnou nikdy nikdo nebude chtít jet na výlet. Mně však tato cena za skutečnost, že ten starý, nerudný a nemocný dědek, do mě ještě pořád nevlezl, alespoň na cestě ne, přijde hodně příznivá....snad bych si jen přál, aby mi to vydrželo ještě pár desítek let.

12/2014

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace