Přijde chvíle, kdy se zima zlomí do jarních teplot

Někdy koncem února, jindy až počátkem března, každý rok však příjde chvíle, kdy se zima zlomí do jarních teplot. Moc rád na ni bývám připraven, první jarní vyjížďky ještě syrové, ať už v obytném autě nebo na kole.

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko je tou pravou pro první jarní rozcvičku, u rybníků ještě nejsou obsazena všechna parkovací místa, leckde lze i přespat, pro jízdu na kole jsou připraveny tvrdé, často asfaltové pramálo "bažinaté" cesty bez výškových rozdílů. Jejich síť je hustá, každý si vybere podle svých momentálních chutí i schopností.

 

Má volba padla na Kardašovu Řečici, na hrázi rybníka Popelov jsem našel to správné místo pro jednu vestavbu a po modré značce kopírující úzkou asfaltovou silničku jsem mohl vyjet do ještě sychravé přírody. Les se otevřel u samoty Karštejn, cestu lemuje alej starých dubů až na hráz Malého a brzy i Velkého Závistivého rybníka. Dnes bych tu odbočil juknout k přírodní památce Kramářka, před lety mi ještě chybělo hodně pozoronosti v životě i v přírodě. Nežárku jsem potkal prvně u jezu Metel, přes léto tu bývá otevřena občerstvovna, pak možná kdo přijede k jezu Metel, bývá z toho dosti vesel..., já jsem se těšil na cestu podél říčky. Vedla mě zelená značka spolu s cyklotrasou, škoda že ne příliš často v těsné blízkosti říčky. Příště bych se možná měl stát vodákem :-).

 

A nebo lupičem, abych se nemusel na zámek Jemčina, dojel jsem tam kolem ještě od podzimu vypuštěného rybníka Stejný, dívat přes zamčenou bránu nebo vysoký plot. Ba ne, můžu být šťastný a děkovat za možnost stát někdy na zcela opuštěných místech ve všedních dnech, nelze se divit, že v takový čas mě nikdo nečeká a tedy nevítá. A nebo mě odnikud nevyhání, jak by se mohlo stát během rušného víkendu. V tichu, klidu, možná i v troše nostalgie se pomalu blížím po červené a později už jen cyklotrase ke svému autu, pro dnešek i ke svému rybníku Popelov. Jak se temně šedé nebe během dne pokoušelo o nějaký průnik alespoň bleďounce modré barvy, sychravo ještě pro dnešek zvítězilo, dojíždím s prvními kapkami deště.

 

Usměju se, poděkuji za čas, který mi byl dán, kolo pověsím na držák a přikryju ho ještě před přicházející slotou. V autě si zatopím, posadím se na "velitelské" sedadlo a sleduji potůčky stékající po předním skle. Obloha se šeří, ještě si budu muset pár dní počkat na jarní a letní pohodu, ale už jsem si vyzkoušel, že i letos mi bude cestování obytným autem, ježdění na kole přírodou a poznávání nových krajů moc, moc chutnat.

3/2014

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace