Poušť na jihu Moravy

Po dlouhé zimě přichází na jižní Moravu teplé jaro. Ve Slovácké Sahaře jaro zvláště teplé, bývala to přece jen poušť. Rezervace chrání území podél železniční tratě, paradoxně právě její stavba zachránila alespoň část vzácného území před snaživým lesníkem.

 

V první polovině 19.století J.B. Bechtl zjistil, že písek z rozlehlé oblasti se "nekontrolovaně" hýbe a tomu je třeba zabránit, lidská mysl si často myslí, že je chytřejší než božská příroda. Celou oblast, kde písky vznikly uzasením ve třetihorním moři a vítr odvál lehčí částice, nechal osázet monokulturami borovice. Okolních pár vesnic přestal písek "obtěžovat", svět přišel zase o kousek svého přirozeného prostředí. Jen pás podél železnice musel zůstat holý, aby nedošlo k požáru od jisker parních lokomotiv, ten je dnes nejvzácnější částí a rezervací. Okraje borových lesů po zimě provoní jarními vůněmi, i tady bývá příjemně.

 

Já jsem mezi Bzencem a Rohatcem projížděl koncem května, v pracovní den. Nebylo to obytným autem, to bych jistě zůstal přes noc. Ale také už jsem nikam nespěchal, mohl jsem se zastavit a sledovat sluníčko, jak se propadá do borových houštin. Jak svými posledními paprsky ozařuje kmeny borovic i traviny, ty čerstvě zelené i vysoká stébla usychající v jeho žáru přes den. A když se k němu natočila zem tak, aby prosvětlilo den jiným krajinám, mohl jsem se věnovat znovu svým všedním věcem. Krátká zastávka, tři staré obrázky, jedna trvalá vzpomínka. Střípek z mých "cestovních dějin".

5/2014

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace