Porta Westfalica

V Čechám máme Porta Bohemica – přenádherný úsek toku Labe, kterým se řeka loučí s naší zemí. Slyšel však někdo něco o Porta Westfalica?

Jel jsem prstem po mapě do Nizozemí a pátral po nějakém zpestření dálniční nudy. Zaujal mě nápis "Porta Westfalica" poměrně na západě Německa, maje na paměti krásu brány české. Přiblížení mapy v okolí "Vestfaliky" odhalilo hustou síť cyklostezek a slíbilo zajímavou krajinu zpestřenou několika výtvory z dílny matky přírody i našich lidských předků. Tak se zrodila trasa asi tříhodinového výletu na kolech, obytné auto můžeme zanechat případně v něm i přespat na 52°13´13.226"N, 8°50´32.311"E. Kdo by se bál vlka, kemp je na dohled.

 

A co že to vlastně je ta Porta Westfalica? Brána do Westfálie a opravdu tím není myšlena známá značka obytných vestaveb :-). Město bylo ustanoveno až v roce 1973, nicméně o původní zdejší osadě se psalo už v roce 1096. To však ještě neměli o nutnosti pozvednout sebevědomí německého národa ani ponětí.

Od řeky je dobře vidět monumentální 88 metrů vysoký památník císaře Wilhelma, prvního německého císaře, který pojal Vestfálsko jako provincii Pruska. Žil ve letech 1797 – 1888. Tím velmi posílila německá národní identita, památník je také součástí památkové rezervace a je považován za jednu z německých národních památek.

 

Kdo má chuť, může k památníku dojet ať už na kole (pozor, je to docela do kopce :-)) a nebo autem. Kdo chuť nemá, může si ji zdůvodnit posilováním české národní identity. Z hlediska přírodních hodnot se westfálská brána nemůže české rovnat, nicméně výlet původní záměr, zpestřit si dlouhou cestu po dálnici, rozhodně splňuje.

4/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace