Podívej se na dno - Hranická propast

Každý den projíždí kolem světového unikátu tisíce aut, jen málokdo však zastaví a vystoupá pěšky pár výškových metrů, aby se podíval do Hranické propasti. Nejhlubší zatopená propast světa.

 

U čerpací stanice Shell na okraji Hranic na Moravě nebo v přilehlé souběžné ulici k hlavní mířící na Vsetínsko můžeme odstavit obytné auto. V sezoně jsou jen kousek přes Bečvu otevřeny Zbrašovské argonitové jeskyně, v únoru volíme cestu proti proudu řeky lázeňským parkem Teplic nad Bečvou. U nádraží strašidelným podchodem projdeme za mezinárodní trať a už stojíme na hranici Národní přírodní rezervace Hůrka. Červená značka nás dovede až k propasti, právě zimní období bez sněhu a také bez listí na stromech umožňuje excelentní výhled na dno.

Není daleko do: Únorové cyklení mezi tovačovskými rybníky 

A jak je to s tou hloubkou propasti a s jejími "nej"? V každém případě je Hranická propast nejhlubší v České republice. No, Macocha je známější, protože parkoviště, komerce, prosklená vyhlídková terasa, Punkevní jeskyně. Také se tam pojedu podívat, někdy v listopadu, ve středu.:-). Takže Hranická je nejhlubší u nás.

 

Jak tak stojíme na hraně, tak tomu jeskyňáři říkají vstupní jícen a ten má 34 metrů šířku, 104 metru délku a je skoro 70 metrů hluboký. Na dně propasti je jezírko, v roce 2016 někdo změřil, že jeho hloubka je 404 metru, ve 265 metrech byl fyzicky přítomen potapěč (2015). Celková dosud naměřená hloubka propasti je tak 473,50 metru. Nicméně tento údaj má hodnotu argentinské telenovely. Ani při měření ani při potápění nebylo dosaženo dna, tedy nikdo dosud neví, kde to celé může skončit.

 

Náš výlet má však své hodnoty zcela čitelné. Po červené značce pokračujeme k nepatrným zbytkům hradu Svrčov, jeho historie je dlouhá sotva 150 let, avšak výhled do údolí Bečvy za návštěvu stojí. A pak k vyhlídce sv. Jana. Na skalnatém ostrohu stojí socha člověka v bílém hábitu a jak je skála už blízko k Hranicím, výhled z ní už plní z velké části pohled na město. Také celkem působivé místo. Procházka dlouhá pár kilometrů je tak doslova nabita atrakcemi a pozitivními prožitky.

2/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace