Podél řeky Sázavy ...

Chceme-li se projet po pěkných cyklostezkách, nemusíme už naštěstí jezdit jen do cizích zemí, leccos z tohoto sortimentu najdeme i u nás. Když pak trasa kopíruje údolí jedné z našich nejdelších řek a to v jejím samém počátku, a když si můžeme pomoci a přiblížit se vlakem, čeká nás veskrze příjemná cesta z mírného kopečka od startu až k zaparkovanému obytnému autu.

čtěte také: Kutná Hora vinařská a historická

To na nás čeká v Havlíčkově Brodě a naší řekou – průvodcem je Sázava. Vlak nás pak zaveze do stanice Sázava nedaleko Žďáru nad Sázavou. Ze stanice nejprve svižně sjedeme do obce Sázava po místní modré značce, obcí přejedeme na druhý konec a tam už se napojíme na cyklotrasu č. 19, která je vedena po trase dřívější železniční tratě. Údolí Sázavy tady není hluboké a ani okolní kopce nevynikají nadmořskou výškou nebo strmými svahy. Pohodová cesta občas lesem, občas mezi loukami, občas po mostech nad říčkou.

 

V Přibyslavi sice končí cyklostezka, ne však naše putování. Prohlednout si tady můžeme hasičské muzeum umístěné v zámku nebo památný kostel, také zde máme jedinou možnost občerstvení na trase. Pak se přichytíme červené turistické značky a dál sledujeme tok Sázavy. Můžeme po značce dojet až do Havlíčkova Brodu, doporučuji však úsek mezi stanicí vlaků ve Stříbrných Horách a vesničkou Simptany přejet po silnici, i když je to taková ta velká, po které jezdí hodně aut. Úsek to není dlouhý, naopak trasa kolem řeky je špatně na kole sjízdná. Ovšem pěší by tu našli jeden z nejhezčích úseků řeky na trase. Tedy, vyberte si každý dle svého gusta.

 

Nejzajímavější vsí našeho putování je Pohled, kde najdeme zámek, který vznikl přestavbou kláštera. Není sice přístupný veřejnosti, přesto i podívání i zvenku je příjemné, zvláště když v těsném sousedství najdeme ještě gotický kostel, jež byl vybudován už v době po roce 1265. Zničili ho sice husité, byl však znovu obnoven. Z Pohledu nás už cesta po červené značce, která je tady pojmenována po Karlu Havlíčkovi Borovském, spolehlivě dovede až k autu v Havlíčkově Brodě.

7/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace