Po okraji Českého ráje

Krátký cyklo okruh převážně po asfaltových komunikacích, významné i zapomenuté historické památky a nevšední pohledy na skály Českého ráje. Tak vypadá camper cyklo turistika kolem Mnichova Hradiště.

Start z Březiny, vesnice "pod dálnicí" z Prahy do Krkonoš, volím zelenou turistickou značku. Dnes nešplhám ke Drábským světničkám, spíš sleduji tok Jizery. Dominatní kostel sv. Vavřince o sobě dává vědět zčásti dřevěnou věží, postaven v gotickém slohu už ve 14. století, nicméně úpravy ho neminuly. Už nevím, kde je pravda, nicméně vyprávěl mi kdysi kdosi, že kostel sloužil jako dekorace při natáčení filmu Divá Bára. Tu knížku už asi nikdo dnes nečte a film je hodně starý. Slyšel jsem nedávno audio verzi, ta holčina, zdá se, byla šikovná. Její příběh má co povědět i do dnešní doby.

 

Úzkou silničkou přes můstek nad Jizerou přijíždím do Loukova, trochu nahoru, kdo to neudýchá nebo nejede na elektro, zastaví a obdivuje pár roubených chalup. V Loukovci je zámek, jenže součástí hospodářského dvora a není přístupný. Zelená značka vede zpět k řece, hezké údolíčko, a po silnici do Mohelnice.

 

Tady stojí za vidění další kostelík, jediný románský na severu Čech, postavený z hruboskalského pískovce. Také už je přebudovaný, základní stavební sloh se však nezapře. A nahoře na kopci, jde to objet po silnici a nebo se vyšplhat pěšky a kolo "vyvláčet", zřícenina zámečku Zásadka. Byl renesanční a vyhořel v 18.století, pak už se nikdo nepokusil jej obnovit. Pořád zelená a bývalá třetihorní sopka Káčov. Je vidět odevšad z pohraničních kopců, když se dívám do kraje. Tyto lokality se v minulosti často staly zdrojem snadné těžby kamene, stejně tomu je i tady. A pořád po zelené jako po přímce sjíždím ke kapucínskému klášteru a zámku v Mnichově Hradišti.

Tady na souřadnicích 50°31´49.334"N, 14°58´29.607"E lze i v obytném autě přespat a nejspíš tu bude klid, přesto v okolí se dají najít i hezčí místa.

Zámek v Mnichově Hradišti je známý a navštěvovaný, za pozorost stojí i nedaleký kapucínský klášter. Činný byl mezi lety 1697 – 1795, potom ho přestavili na byty sloužících zámku. Ten založil Václav Budovec z Budova, jenže byl popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí a jeho majetek propadl jako konfiskát tehdy slavnému vojevůdci Albrechtu z Valdštejna. Rodu Valdštejnů pak panství zůstalo až do roku 1945. Dnes je upraven barokně a kdo se rozhodne k jeho prohlídce, volí ze tří okruhů. Jeden je připraven speciálně pro děti.

 

Na náměstí v Mnichově Hradišti měním značku na červenou, vyvede mě z města přes dálnici, v Přestavlkách však uhnu vlevo na neznačenou úzkou rozbitou asfaltku, abych se vyhnul cestě do kopce a v blátě. Do Zásadky se vrátím večer už autem. Podél dálnice dojedu na silnici, po ní odbočím doprava do Dnebohu a tady se napojím na cyklo značku s číslem 4009. Přes Olšinu z mírného kopce sjíždím do Březiny.

Čtěte také: http://www.camper.photo/clanek/drabske-svetnicky/?clanekId=50

A proč se vracet do Zásadky? Krásné místo na přespání v obytném autě byť za mírný poplatek, za to v sezoně s možností občerstvení, funguje na souřadnicích 50°30´41.643"N, 15°1´24.805"E blízko hradu Valečova. Ten a nebo Drábské světničky jsou potencionální cíle dalšího dne.

2/2014

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace