Pastýřské skály z lidské závisti vzešlé

Parkování u křížku na 50°16´24.805"N, 16°45´6.782"E se nehledá úplně snadno, obytné auto musí na chvíli kouskem do příkopa a kouskem do vozovky. Na prohlídku Pastýřských skal na okraji chráněné oblasti Snieznicki park krajobrazowy hodina stačí, snad na nás nepoškozeno počká.

Pak už jen pěšky do ne příliš prudkého svahu po neznačené cestě, první skály i turistický přístřešek jsou na dohled. Zvláště v době, kdy holé větve listnatých stromů přejí výhledům. Od přístřešku se rozhlédneme do Kladské kotliny a na masiv Kralického Sněžníku, stačí přivřít oči a přesunout se v čase do předválečného období. Stával zde hostinec, seskupení sedmi skal bylo vyhledávaným výletním místem tehdejších německých obyvatel.

 

A jak se sem do oblasti rulových hornin pískovcové až slepencové skály dostaly? Své poněkud suché a zvětralé vysvětlení nabízejí geologové, mistní lidé však věří jiné verzi. Na návrší prý chodili pást ovce a krávy čtyři bratři i se svým psem. V okolí se tradovalo, že bratři jsou složitých povah a tedy nikoho neudivily zvláštní události. Jednou při pastvě bratři rozbalili jídlo, které jim jejich matka připravila, jaké však bylo jejich zklamání, když místo masa našli v ubrouscích jen chléb a tvaroh. Rozlítili se, chléb odhodili na zem a začali do něj vztekle kopat, tím přetekla míra trpělivosti a za znevážení chleba všichni včetně psa zkameněli.

 

Možná nad takovou spravedlností zaplesá srdce všech veganů a vegetariánů, příběh může zavánět i odvěkou už v Bibli zmiňovanou rivalitou mezi rolníky a pastevci. Ti žili nevázaným volným životem, bývali i bohatší, a takové věci jim ke svým polím a jiným "hmotným statkům" navždy připoutaní rolníci jen těžko odpouštěli.

Skoro by se mi i chtělo povědět, jako bych tu viděl paralelu k dnešní době. Lidé "realitou" a hlavně svou myslí vystrašení a věznění ve svých klecích, zdá se mi, rádi pokřikují na ty volné, šťastné a spokojené, vyčítají jim a závidí jejich štěstí. Jeden známý český guru osobního rozvoje říká, že svou závist si musíme zasloužit. Jsem za to opravdu moc rád, znám pár lidí, kteří by mě rádi viděli zkamenělého, možná bych si to i zasloužil :-).

2/2015

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace