Ondrův tip na cyklovýlet

Ten výlet na kolech jsme si vymysleli my, Ondra však "poradil" lokalitu. V překrásné chalupě sousedící s naší trasou trávil celé letošní jaro skryt před těmi tak dobře zpropagovanými bacily.

Rovná rozlehlá plocha dobře sloužící k přenocování v obytných autech je k nalezení pod zámkem v Zákupech. Ač na to zvenku nevypadá, skryt pod lešením, není to jen tak ledajaký zámek. Miloval to tady a často tu pobýval Ferdinand d´ Este, následník rakouského trůnu, než ho i s milovanou ženou střelili v Sarajevu.

 

Přesto, že tudy prochází poměrně husto cyklotras, vyrážíme po žluté pěší značce. Je dobře sjízdná a mnohem přírodnější, než asfaltová široká silnice. Ve Velenicích, které poznáme podle mnoha moc hezky udržovaných roubených chalup, se můžeme pro silnici rozhodnout. Vede údolím říčky Svitávky mezi pěknými skalami, značka je však říčce blíž, i když hůř průjezdná. V obou případech vyjedeme u krásných umělých jeskyní vyhloubených v pískovci. Lidé se tu ve středověku skrývali před vojsky a v časech mírových tu měli sklepy.

 

Ve Svitavě se otevírá nádherný výhled na pravidelný vrch Ortel a nás tady čeká nejtěžší strmý kopec polní travou zarostlou cestou k Záhořínské kapli. Jsou tam upravené lavičky, můžeme tedy chvíli oddychnout. Stejně jako ve Sloupu v Čechách, kam vzápětí sjedeme po zelené. U stánku u silnice točí dobrou zmrzku, pravil Ondra, že na ní jezdí lidé každé léto už hodně dlouho. Ve Sloupu je k vidění hrad a okolo mnoho krásných skal, píšu o nich v Do pískovců Lužických hor. Pro dnešní výlet, když už jsme u těch jeskyní, vybrali jsme si Cikánskou, vede k ní modrá značka také ne úplně sjízdnou, za to moc hezkou pěšinou. Podél potoka dojedeme až k silnici k Pihelu, přes Chomouty po modré pak k Pivovarskému rybníku.

 

Tam naši svačinu ihned vyčenichala mladá samotářská labuť, nejvíc jí šmakoval celožitný chlebíček. Přes Bukovany a Písečnou pak vede červená značka a cyklotrasa 3053 do České Lípy, my jsme zkusili nábližku pastvinami k další cyklostezce kolem Ploučnice u Staré Lípy. Nábližka, to je taková cesta, která je sice náročnější a na kole hůř průjezdná, za to je však o kousek delší, než původní trasa. Na cyklostezce jsem zavzpomínal na studentská léta, jezdil jsem vlakem z České Lípy tudy každý pátek a moc jsem se těšil domů. Dnes tu místo vlaků jezdí cyklisté.

 

Ve Vítkově už se napojují koleje, cyklisté tedy musí ustoupit na červenou značku přes Heřmaničky a je to příjemný ústup. Sice zprvu malinko nahoru, potom však po hladkém asfaltu znovu přes Ploučnici, mezi pěknými pastvinami a jen řídce poskládanými domy. Poslední pohled na Ploučnici u Brennského mlýna a pak už jen po silnici zpět do Zákup k autu. A k Ondrovi a Štěpánce něco pogrilovat, něco popít a potěšit se z krásného téměř už letního dne a ze společnosti lidí, které máme rádi.

5/2020

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace