Národní kulturní památka Benešov nad Ploučnicí a co bylo před tím

Hrad Ostrý a město Benešov nad Ploučnicí, především jeho zámek, k sobě patří od nepaměti. Zřícena hradu, malebné údolí řeky s možností putování podél toku na kole a honosný zámek, to jsou důvody které lákají k návštěvě i karavanisty.

K odstavení camperu použijeme parkoviště 50°44´29.75"S 14°18´34.69"V v těsné blízkosti zámku a centra městské památkové rezervace. Kolem našeho stání i přes náměstí Míru vede zelená turistická značka, která nás po necelých třech kilometrech dovede ke zříceninám hradu Ostrý. Nepokoušejme se sem dojet vozem, nenajdeme dobré parkování v těsné blízkosti hradu.

 

Postavili jej počátkem 13. století Markvarticové, nicméně první zajímavá zmínka je z roku 1283, kdy jej mladý král Václav II. Postoupil Janovi z Michalovic. To byl rytíř, který se proslavil na rytířských turnajích cestou do Paříže, tím si hrad vysloužil. Jeho potomci drželi Ostrý až do roku 1406, kdy jej získali Vartemberkové (Hynek Berka z Dubé). Ti však byli ve sporu se svazkem šesti měst Horní Lužice (např. Budyšín, Žitava a další) a to se stalo hradu osudným. Lužická vojska jej vypálila v roce 1445 a po roce 1515 už byl veden jako pustý.

 

Co však přináší zkázu jednomu, bývá prospěchem pro druhého. Město Benešov nad Ploučnicí bylo původně jen osadou v podhradí Ostrého, ta roku 1392 obdržela městská práva a to přispělo rozvoji. Ten nejzásadnější přinesla textilní výroba v polovině 19. století, nicméně kde té je dnes konec. Naopak zámek stojící v horní polovině náměstí se těší velké oblibě turistů. Cenný je především Horní zámek postavený ve stylu rané saské renesance v letech 1540 – 44. I ten dolní je důležitý, celý areál je národní kulturní památkou. A ani procházka okolními ulicemi, ač zabere jen pár minut, není špatným počinem.

Pro nerozhodné karavanisty se nakonec může stát jazýčkem na vahách vybavenost místa kempem a termálním koupaštěm :-).

5/2012

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace