Na stolové hory Saska

Do Labských pískovců jezdíme putovat divokými skalními městy, hlubokými temnými roklemi, nekonečnými lesy a do německé části také po vyhlídkách ze stolových hor.

Obytné auto je vítaným pomocníkem, který nám cestu zpříjemní a usnadní.

Jedno z míst, kde můžeme bezpečně v autě přespat, je parkoviště na souřadnicích 50.8727497 N, 14.2103808 E, sice v lese, ale v blízkosti lidských obydlí. Vyrazíme po ulici s omezeným vjezdem na jih a brzy se napojíme na širokou lesní cestu opatřenou žlutou turistickou značkou. K ní se připojí červený puntík, ten nás dovede nejschůdnejší cestou na vrchol Grosser Zschirnsteinu. Mohutná skála tvořící mírně nakloněnou plošinu poskytuje na svých okrajích excelentní výhledy. Misto vybavené turistickým přístřeškem, válcovitým pomníkem a orientační tabulí, která nás informuje o jménech všech viditelných kopců, je vrcholem hory a hranou stolu. Hranou viditelnou opravdu zdaleka a ze všech světových stran.

Po desce stolu se poté, co se nabažíme pohledů do okolí, se vrátíme na nejbližší křižovatku cest a stále po červeném puntíku nejprve mírně a později strmě sestupujeme k úpatí kopce a rozhraní mezi malým a velkým "stolem". Po žluté se zelenou brzy dojdeme ke křižovatce lesních cest, odkud vychází okružní žlutá kolem hrany Kleine Zschirnsteinu. Skalní scenérie jsou sice méně dramatické, ale pohledy do okolí rozmanité, díváme se do úplně jiné krajiny, než z velkého souseda. Tento okruh měří necelé dva kilometry.

Po zelené, později po silnici se vrátíme k autu.

 

Za pozornost ale stojí i odstavná plocha na souřadnicích 50.8812797N, 14.2142003E. I tady lze přespat v camperu, i odtud lze absolvovat výše popsaný okruh, navíc máme v dosahu krátké procházky další dva fantastické výhledové body, skály Zirkelstein a Kaiserkrone. Oba jsou dosažitelné po železných žebřících a poskytují dech beroucí výhledy. Občerstvit se pak můžeme v nedaleké hospůdce na okraji vesnice Schöna.

Na noc se pak přesuneme do Weissigu. Tady jsou k dispozici dvě odstavné plochy, na jedné je omezeno parkování obytných aut v noci, druhá není svými rozměry úplně vhodná k parkování většího počtu obytných aut, ale situace řešení má, zvláště využijeme-li k přenocování oficiální parkování i pro obytné vozy v nedalekém Kurort Rathen.

V každém případě nás zde čeká parádní okruh nejprve po zlomové linii labského kaňonu, v místě nejlepšího výhledu vidíme na řeku hluboko pod námi, na pevnost Königstein nebo na jednu z nejvýraznějších stolových hor na Lilienstein. Už v minulosti to bylo oblíbené místo, proto tady najdeme zděný vyhlídkový altán. Z Weissigu sem dojdeme po žluté a červené značce, druhá jmenovaná bude naše kroky provázet i nadále.

 

Projdeme kolem občerstvovny a ne příliš zachovalého zámku v Thürmsdorfu a už stoupáme k vrcholu Malého Barensteinu. Nejprve projdeme skalním bludištěm, později vystoupáme na plošinu, kde jsou velmi dobře patrné stopy po bývalém zděném poměrně rozměrném objektu. Skalní srázy poskytují pěkné výhledy na protější Velký Barenstein, i tam můžeme vystoupit, ale značenou cestu sem nenajdeme.

 

Lesními partiemi s omezenými výhledy pak dojdeme pod skály Rauensteinu. Na široké spojovací cestě odbočíme doleva a brzy narazíme na žlutou značku, která nás provede skalním labyrintem dnešní poslední stolové hory. A máme se na co těšit. Strmé stěny spadají do labského údolí, protější skály patří nejnavštěvovanějšímu místu Saského Švýcarska, skále Bastei. Stezka neustále stoupá a klesá, procházíme přes četné lávky, strmé schody, občas po úzkém skalním hřebínku, kde je stezka lemována bytelným zábradlím. Závěr putování pak obstará výletní chata na západním okrají skalní plošiny. Odtud je sestup k autu už krátký.

3/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace