Na severu Brd

Až jednou pojedeme dálnicí z Prahy na Plzeň a přestane nás bavit monotonní jízda autem, protáhneme svá těla pěkným a ne dlouhým výletem na kolech kolem Kařezských rybníků, osamoceného kostela a ještě více osamocené kaple. Za dalekých výhledů do kraje.

Auto ponecháme na návsi v Újezdu nedaleko Hořovic a hned od začátku stoupáme po červené turistické značce směrem na Kařízek. Výhledové místo Na hájích působí dojmem mnohem vyššího pohoří, než kde se pohybujeme, z rozcestí Dubový vršek můžeme na chvíli odbočit, abychom se podívali k partyzánskému bunkru. To už máme největší stoupání za sebou a pomalu stále po červené sjíždíme k přírodní rezervaci Kařezské rybníky. Voda umí zpestřit pohled do krajiny a místa, kterými právě projíždíme, jsou důkazem.

 

V Kařízku se propleteme kolem železniční stanice na velmi frekventované trati a podél ní jedeme ke kostelu sv. Štěpána. I nejbližší rybník se jmenuje Štěpánský a je přes něj pěkný pohled na Brdy. Kostelík je jedinou památkou na vesnici vypálenou ve třicetileté válce Švédy a je dominantou kraje. Odtud už zbývá jen kratký sjezd do městyse Mýto.

Zde si dopřejeme odpočinek a doplnění kalorií, modrá turistická ke kapli sv. Vojtěcha svým profilem prověří naši fyzickou kondici. Naštěstí nikdo nemá povinnost vyjet prudký svah na kole. U kapličky se chvíli zdržíme, nabádají nás k tomu daleké výhledy k jihu na zalesněné Brdy, poklidná atmosféra místa i potřeba zklidnit tlukot srdce a vydýchat uplynulou námahu.

 

Stále po modré vyrazíme na druhou méně náročnější polovinu trasy. Sjedeme do vesničky Sirá a k hlavní silnici. Tady modrá brzy odbočí, my zůstaneme věrni silnici a mírnému sjezdu až ke Dvorskému rybníku, po jehož hrázi přejedeme k osadě Pětidomí. Vlevo po modré bychom brzy přijeli do Zbiroha, tam se však podíváme někdy příště. Použijeme trojkombinaci modré, žluté a zelené, právě poslední barva nás spolehlivě dovede až k autu v Újezdu. Nejprve podél rybníka, později kousek po široké silnici a nakonec lesními cestami kolem hájovny Doubravka.

Třeba se nám ve zdejším kraji tolik zalíbí, že ani nebudeme mít potřebu pokračovat někam dál po monotonní dálnici....

8/2015 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace