Na ostrov byzantské historie - Monemvasia

Do Monemvasie jsme se opravdu těšili, obrázky z google dávály tušit, že to bude jedno z top míst vánoční cesty. Sedíme večer v hospůdce u přístavu v Geryfě, v krbu praská oheň, těšíme se na další řeckou mňamku. Srkáme skvělé místní červené a přes sklo sledujeme blikající světélka protějšího bývalého ostrova. Reflektory aut nám ukazují, kde zítra půjdeme po hrázi k zatím tajemnému středověkému městu.

Překlad jeho názvu zní "jediný vstup", protože už v byzantských dobách bylo možné vstoupit na ostrov jedině po dřevěných mostech. Dnes je nahradila sypaná hráz a most kamený. V dobách založení v šestém století žili obyvatelé pod ochranou hradeb, které se táhly po celém obvodu náhorní plošiny ostrova. Díky strategické poloze a naprosté nedostupnosti místa mohli vládci pevnosti kontrolovat veškerý lodní provoz mezi Itálií a Konstantinopolí. Porazit opevněné město bylo možné jen velmi dlouhým obléháním, dodnes se svým charakterem Monemvasia naprosto liší od okolní pevniny.

Předchozí část: Učíme se couvat a hledáme kostelíky 

Byzantinci ovládali ostrůvek více než 700 let, přestože královský dvůr sídlil v Mystře, ta byla proti živému přístavu jen zapadlou vesnicí. Tady žilo přes 60 tisíc lidí. Největší slávy se dostalo Monemvasii ve 13.století, usazovaly se tu bohaté byzantské rodiny a město prosperovalo z vývozu vína, a také z korzárských výprav. Zdejší piráti přepadali lodě katolického západu na východě. Zkázu pak znamenala turecká invaze, už v roce 1460 jí padlo za obět celé království, kromě Monemvasie. Ta patřila Benátčanům ještě 80 let a Turci ji ovládli jen proto, že Italové dobrovolně místo opustili. Naopak v roce 1821 za války Řecka o nezávislost na Turcích byla Monemvasia první pevností, která byla vybojována zpět.

 

V té době už nebylo třeba silných opevnění, navíc vybudováním Korintského průplavu byly zcela změněny lodní trasy do Malé Asie, proto zcela ztratilo význam Horní město, rozlehlá opevněná a zastavěná plocha náhorní plošiny ostrova. Dnes se po ní dlouhé desítky minut procházíme mezi rozvalinami zdí z neomítnutého kamene, užíváme si dalekých výhledů na moře i hory pevniny, pozorujeme hru šedých mraků a paprsků sluníčka, jež se jimi snaží k zemi prodrat. Jedinou zachovalou budovou je byzantský kostelík postavený z červených cihel. Abychom mohli nahlédnout do jeho interiéru, museli jsme sem vyšplhat pořádný kopec a udělali jsme hodně dobře, že jsme si Dolní město nechali na později. Od Geryky jsme k jeho hradbám došli po úzké pěšině vedené nad příjezdovou silnicí a hned jsme zamířili po krkolomné stezce nahoru ke starší části osídlení. Teď znovu stojíme u vrcholu hradeb Dolního města a kocháme se leteckým pohledem na "mraveniště" pod námi. Za pár minut se i my staneme jeho součástí.

 

Dolní nebo také "nové" město je shluk starých nebo nových ve starém stylu postavených domů natlačených do prostoru vyhrazeného obyvatelům uvnitř hradeb. Chvíli to vypadalo na zánik, dnes se tu "dveře netrhnou". Auta do města nesmí, stejně by většinou uliček neprojela. Na návsi kostel, všude okolo upravené domy, snad jen po okrajích ještě domy, které jsou rekontruovány dle přísných pravidel do původní podoby. Na penziony, hotely, restaurace. Několik rodin se tu i na trvalo usadilo, jejich počet roste. Nejprve si dáme v jedné z restaurací něco k jídlu s nezbytnou sklenkou vína a nadechneme se k dalšímu zkoumání toho podivuhodného kousku země. Ačkoliv se už cítíme celkem utrmácení, stejně vlezeme snad do každé uličky, obejdeme hradby, jedním z jejich průchodů dojdeme až ke skalnaté vyhlídce na moře. Nutně musíme očichat kdejaký kvítek, jejich barvami září celé městečko i den před koncem kalendářního roku.

Pokračování: Země kamenných věží - poloostrov Mani

K autu přicházíme se soumrakem, utrmácení a spokojení, nestane se vždy, že se na něco těšíme a ono to naplní naše očekávání. Monemvasia se pro nás jednoznačně takovým místem stala. Až někdo pojedete na Pelopones, kdybyste měli navštívit třeba jen tři místa, toto nevynechávejte :-).

12/2018

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace