Mužakowský park a zámek a něco navíc

Na pomezí Horní a Dolní Lužice, na Lužické Nise, na polské hranici, to jsou nápovědy, kde hledat Bad Muskau po německu, Mužakow v lužické srbštině.

Památku UNESCO, symbol odcizení i scházení se evropských národů po světové válce.

Městská práva získal Mužakow v roce 1452, jeho obyvatelé byli dobrými hrnčíři, uhlíři, vyráběli i papír. Hrad na místě dnešního starého zámku stál už v polovině 14. století, později byl vystavěn ještě nový zámek.

 

Oba objekty byly velmi vážně poškozeny na konci druhé světové války, zámecký park, jeden z nejhezčích v Německu, utrpěl obrovské škody rozdělením státní hranicí. Přirozenou osou a nezaměnitelným krajinným prvkem parku je řeka Lužická Nisa. Právě ta se stala dohodou mocností o rozdělení Německa po válce hraniční, nějaký hloupý park mocnosti nezlomí.

 

Naštěstí budova starého zámku byla zrekonstruována a po roce 1989 byl i park v plné velikosti včetně mostů obnoven. Dnes můžeme volně procházet po obou březích řeky, přestože ta je stále státní hranicí. V parku roste mnoho vzácných stromů, najdeme tady spousty drobných staveb a řeka se svými kanály je znovu nedílnou součástí parku. Že je jeho hodnota nevyčíslitelná, dokazuje zapsání zámku a parku do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

 

V případě, že do města přijedeme obytným vozem, můžeme využít mistní STPL na souřadnicích 51°32´2"N 14°43´11"E, taková sterilní betonová plocha mezi panelovou zástavbou. Také lze využít parkoviště 51°33´9.518"N, 14°42´41.063"E poblíž ne příliš využívaného kulturního domu, v zeleni na okraji zástavby. Přitom park, zámek i střed města máme v "docházkové vzdálenosti".

 

Až se dosyta pokocháme parkem a zámkem, okolní rovinaté cyklostezky si doslova říkají o příjemný výlet na kolech, je vyznačen v přiložené mapce. Jeden bod si zasluhuje mimořádnou pozornost i při tomto výletě, zámek Kromlau s parkem plným rododendrónů. Součástí parku je i v Čechách díky sociálním sítím velmi známý kamenný most Rakotzbrücke, jehož obraz se zrdcadlí v umělém kanále.

Výlet do Bad Muskau lze spojit také s návštěvou geoparku v nedaleké polské Leknici, viz

http://www.camper.photo/clanek/afryka-opustene-doly-u-leknice/?clanekId=42

 

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace