Můj první výlet opravdovým obytným autem

A jaký byl Váš první výlet obytným autem?

Měl jsem ještě před tím autem opravdu obytným takový "hybrid", nákladní pro zboží, osobní do banky a obytný na výlet, uvnitř Iveco Daily, no nemohlo to fungovat, ani kdyby doopravdy chtělo. Možná proto si ani nepamatuji první výlet s ním. Když mi ale doma zaparkovala plnohodnotná vestavba Adria, na první výlet s ní si pamatuji už opravdu dobře.

 

Začalo to vlastně už víkend předem, ještě na převozních číslech, bez vody a chemie ve WC jsme vyjeli na jednu noc do Harrachova za kamarádem Peťanem. Něco jsme popili a vrátili se druhý den domů. A smluvili jsme další sobotu setkání v chatě u Tiských skal, tehdy tam nalévali žernosecká bílá vína a to byla v podstatě nesehnatelná laskomina, vždyť jen pár let a jeden malý převrat před tím byla nalévána především v prezidentské kanceláři.

 

My jsme vyjeli už v pátek a místo k noclehu jsme našli na břehu Labe na okraji Děčína, tehdy jezdilo obytných aut asi deset v celé zemi, možné bylo leccos. Nejspíš jsme neprožili žádné zaznamenání hodné události, ty bych si pamatoval, ráno jsme se přesunuli na parkoviště ve Schmilce. Chtěli jsme vyjít na nejvyšší vrchol Labských pískovců Grosser Winterberg a projít další skály Saských pískovců, vždyť tady jsou součástí Národního parku. Trasu v tuto chvíli nepovažuji za důležitou, několik útržků – zážitků ano. Třeba jsem neuměl zaplatit parkovné a děsil se před euro automatem, třeba se mi moc líbily hrázděné chaloupky Schmilky, ona i dnes je pro mě každá cesta přes hranici zážitkem, tak jaké to asi muselo být tehdy...

 

Ten kopec nahoru byl opravdu dlouhý a ceny v přeplněné vrcholové hospodě tak nepřijatelné pro mou pokladnu. Svítilo sluníčko, na počátek dubna vážně krásný den, a ten výhled z malého Bastei na podvečerní Labe a skály na protějším břehu. Já tehdy vůbec netušil, kde je to opravdové Bastei, z něj jsem znal jen propagační obrázky. A ty nejspíš fotil někdo na počátku zděšení z pandemie, jinak si neumím vysvětlit, jak bylo dosaženo neúčasti davů na fotografiích. A také si pamatuji na mé zděšení, že jsme zapomněli vypnout topení a kolik že toho "drahocenného" plynu jsme spotřebovali zbytečně v teplém a slunečním dnu :-). Kde by mě tehdy napadlo, že topení se po dosažení nastavené teploty umí vypnout samo... :-)

 

Vrcholný zážitek však přišel cestou od Labe do Tisé, využili jsme strmou silničku přes Jalůvčí k Maxičkám pod Děčínským Sněžníkem. Právě tam uprostřed lesů jsem zaznamenal podezřelý pach podobný čerstvě pohnojenému poli, jenže tady bylo k poli daleko jak do Ameriky. Vyjeli jsem nad chatu v Tiských skalách, to se auto protáhlo úvozem kolem chaty nahoru a tam se rozprostřela opravdu rozlehlá parkovací plocha mimo prosluněné víkendy spíš prázdná. V kastlíku se nám pohupovalo takové oranžové šroubovací víčko a já až do této chvíle netušil, nač bych ho měl použít. Jenže stačilo otevřít dvířka ke kazetě chemického WC a bylo jasno. Zatímco má tehdejší přítelkyně popíjela s Peťanem žernosecká bílá v hospůdce, já jsem vytíral vše, co vyšlo z kazety neopatřené uzávěrem ven do prostoru pro ni určeného. Jistěže na mě pár kapek vína zbylo, přesto tenhle zážitek patří mezi ty, které nemusejí být příjemné, jsou však dostatečně intenzivní, aby si je člověk dlouhá léta pamatoval :-).

 

Druhý den z nebes padalo všechno možné jen ne sluneční paprsky, jak už to tak někdy v aprílových dnech bývá, my jsme se rozloučili s kamarádem a pomalu jsme odjeli. Cestou jsme ještě někde na parkovišti na chvíli zastavili a užili si chvíle odpočinku v ještě novotou vonícím obytném autě tentokrát už opatřeném zátkou ke kazetě chemického WC a pak už se definitivně odebrali k domovu. Ať už ta vůně v lesích pod Děčínským Sněžníkem působila jakkoliv, mně bylo nad míru jasné, že jsem před pár dny udělal pro svou duši ten nejlepší nejlepší nejlepší obchod tohoto pozemského života.

4/2008

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace