Moravské dolomity

Z oblíbeného kempu v Pasohlávkách vidíme moravské dolomity (Pavlovské vrchy) jako na dlani. Obytnými vozy se lze k nejhezčím místům přiblížit, v tomto ohledu jsou tuláci toužící po volnosti a svobodě při cestování ve výhodě.

Kde parkovat, případně nocovat? 48°51´5.473"N, 16°38´33.540"E jsou souřadnice rovného parkoviště na okraji Kletnice, kdo chce být dál od civizilace, přespat jde také o pár set metrů dál při silnici k Pavlovu na 48°51´16.782"N, 16°38´40.338"E. Odtud projdeme všechna podstatná místa obou částí hřebene Pálavy. Parkovat lze jistě i na mnoha dalším místech v oblasti, ta zde uvedená jsou "ověřená".

čtěte také: http://www.camper.photo/clanek/frantiskuv-pribeh-u-vestonicke-nadrze/?clanekId=113

 

Na první okruh vyjdeme z Kletnice po červené, v tomto úseku "svatojakubské" cestě. Brzy dojdeme k rozcestí u Soutěsky, odtud nás čeká sice pěkný krpál, nicméně po obou stranách cesty ozdobený bílými skálami a výhledy na ně. Ze Strážce se poprvé rozhlédneme do kraje, zjara tady kvetou vzácná kvítka. Stoupání pokračuje, kousek výš máme na výběr – zdolat nejvyšší vrch Pálavy Děvín (po zelené) nebo "kochací" cestou s výhledy (po červené). Obě varianty se sejdou u vyhlídky Děvín, červená pokračuje k hradu Děvičky nebo také Dívčí hrady. Dostane se nám tak nevídaného luxusu dojít ke hradu z kopce.

 

Snad nejpřepychovější jsou z hradeb výhledy jak na trasu, kterou jsme přišli, tak do vinařského kraje. Pestrost květů v počátku jara je neuvěřitelná, ať už na okolních loukách nebo v těsné blízkosti hradních zdí. A proč tu stojí hrad? Jeho posádka hlídala obchodní cestu do Rakouska už od roku 1222 a kupodivu se mu vyhnula demolice hradů, kterou nařídili ve třicetilété válce Švédi u většiny z nich. Ještě koncem 18.století tady žil hlídač.....

 

Jestliže jsme dosud zvláště za pěkného počasí pochodovali jako součást mnohohlavého davu, na modré značce po vrstevnici si od lidí spíš odpočineme. Této značky se budeme držet až zpět k autu, od místa výhledu na bílé skalní stěny zdola však už nepůjdeme jen po rovině. Přesto nás žádná hrůzná převýšení nečekají. Za to krásné skály a daleké výhledy ano. Nejprve Martinka, i kdybychom si hlavy vyvrátili, neuvidíme její vrchol. Pod ní však najdeme stín, jeskyně, místo k odpočinku. Možnost pro děti prozkoumat stovky štěrbin...

 

Pod Trůnem se nám otevřou výhledy k rakouské hranici, na nekončené linky vinic, na jižní vápencovou kru Stolové hory a Sirotčí hrádek. Tam zamíříme zítra, je dobré vědět, do čeho jdeme. Po návratu k obytnému autu nám snad zbude dostatek energie k návštěvě Kletnice, i kdybychom si nevšimli kostela sv. Jiří, dominanty obce od roku 1785, neměli bychom si nechat ujít návštěvu Café Fara, zařízení známého kvalitní krmí i nápoji. A nebo Pavlova, tam je to sice hodně strmé, nicméně vinařská atmosféra vsi je nezaměnitelná. Najdeme tady také několik z těch nejrenomovanějších vinařství země. Však už v 17. století tu pěstovali vinnou révu na více než polovině pozemků.

 

Snad jsme včerejší degustaci nepřehnali, ještě chceme poznat menší, ne tolik navštěvovanou, nicméně stejně krásnou část Pálavy. Znovu vyjdeme z Kletnice po červené, tentokrát k jihu. Stoupání nás dovede ke zřícenině gotického Sirotčího hrádku a později na temeno Stolové hory. Tady už není tolik skal, kolik jsme jich měli možnost vidět včera, za to výhledy jsou kruhové. Při sestupu ze Stolové hory uhneme ostře doprava na zelenou značku, na okraji vinice pak znovu doprava na žlutou. Nad námi se vypínají skály, dole reliéf krajiny kopírují pravidelné řádky vinic. Nad Pernou znovu odbočime doprava a vystoupáme zpět k Sirotčímu hrádku, odkud už není daleko zpět k autu.

 

Kam pojedeme dál, už záleží na každém. Někdo domů, někdo k Novomlýnským nádržím, někdo k Mikulovu. O těchto možnostech zase příště.

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace