Metropole pod Pálavou

Dobrým výchozím bodem k procházce Mikulovem a jeho nejbližším okolím je parkoviště zdarma nedaleko lomu s jeskyní Turold na 48°48´50.137"N, 16°38´25.874"E. Odstavné plochy blíž k centru jsou tučně zpoplatněny a svými rozměry pro použití obytnými auty nevhodné.

Naše stanoviště míjí červená značka, než po ní sejdeme do centra malebného historického městečka, míjíme na vápencové skále posazenou kamenou čtvercovou věž Kozího hrádku, jeden z prvků obranného systému středověkého opevnění. Za slunečného a velmi chladného březnového všedního dne je vyhlídková plošina uzavřena, přesto i výhledy z přilehlých zábradlím opatřených míst stojí za krátkou zastávku. Z mírného nadhledu přehlížíme všechny potenciální cíle dnešní procházky.

 

Dietrichsteinská hrobka, sgrafitový dům U rytířů, sousoší Nejsvětější trojice, to jsou objekty, které naše oči vábí při vstupu na náměstí, největší pozornost však poutá vysoká věž mikulovského zámku. Ten vyhořel na konci války, byl však nově postaven, město tak nepřišlo o svou typickou dominantu. Stoupáme do zámeckého parku, poskytuje kromě upravených zahradních ploch i výhledy do kraje a na Svatý kopeček. Obejdeme hlavní budovu zámku, zastavíme se a vyfotíme u břitové věže ze 13.století, odtud je také nejhezčí pohled na věž kostela sv. Václava.

 

Modrá a zelená značka stoupají k vrcholu Svatého kopečku, rozhlédnout se od zvonice a kostela sv. Šebestiána je nepsanou povinností každého návštěvníka "metropole" pod Pálavou. Většina z nich využívá kamenitou strmou stezku podél kapliček křížové cesty, vyplatí se v krátkých chvílích odpočinku při přílišném zadýchání se otočit směrem k centru Mikulova, každý ten pohled je trochu jiný. Časně zjara za ohradou chránící stepní vegetaci rozkvétají tisíce barevných kvítků, vápencové podloží a sklon stráně jižním směrem jim dávají ty nejlepší možné podmínky.

 

Po zdolání vrcholu modrá značka pokračuje po hřebínku kolem kaple Božího hrobu až nad bývalý vápencový lom Svatý kopeček, při leteckém pohledu z výšky si všímáme zatopeného lomu Janíčkův vrch. Jizva do krajiny je dnes obyvateli Mikulova hojně využívanou lokalitou k rekreaci a koupání, přesto je počet návštěvníků ve vrcholném létě omezen, svá stanoviště si tu našla vodní, mokřadní a skalní společenstva, jsme se dozvěděli z popisků přírodní památky v mapách.

 

Po chodníku městskou zástavbou se odtud vracíme k autu, přesto ještě nás čeká jedna zajímavost. Těžba vápence v lomu Turold poničila velkou část rozlehlé jeskyně, i tak jí kousek zůstalo zachováno, vstupní areál máme na dosah. V březnu sice ještě ještě nejsou provozovány prohlídky, za to lom je opuštěný a my tady můžeme tichým rozjímáním ukončit den prožitý na jihu Pálavy.

3/2022

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace