Mechanikova zpověď od pramene Punkvy

Do Boskovic jsem přijel celkem pozdě, nedařilo se najít rozumné spaní. Zůstal jsem na 49°29´25.268"N, 16°39´1.470"E, hitparáda to není, asfaltová plocha u křižovatky a hospody. Vypsat se tam nakonec dalo.

Na počátku byla idea vyjet z Boskovic na nejvyšší vrch Drahanské vrchoviny, napít se z pramene Punkvy a dlouhým sjezdem vyčerpat naspořené výškové metry. První část plánu se od počátku dařila znamenitě, proplétačka po zelené značce středem Boskovic, zářiové slučíčko slibující krásný den. Spousty historických památek městečka s bohatou historií musí počkat, kdybych přijel z výletu trochu dřív. První kapky potu na čele při stoupání do Hrádkova. Potom pro změnu do kopce do Velenova.

 

Tady ještě před vjezdem do vsi jsem už docela hotovka, padnu, zahodím kolo :-) a dám se do řeči s pánem, který venčí velkého psa. Co by člověk neudělal, jen aby se vydýchal a zvenku to vypadalo, jakože to takhle přesně má být :-). Málem bych zapomněl, je tam nádherný výhled do tří stran, stovky kopečků, lesíků, polí, modré nebe, pár bílých mraků, vesničky a městečka. Už by mě to ukolébalo do naděje, jak jsem vysoko, stačí však udělat čelem vzad a je jasno, kam cesta pokračuje.

 

Velenov je víska, která připomíná pana Velena. To byl ptáčník, zachránil šlechtice zbloudilého uprostřed lesů. Za odměnu dostal všechny pozemky v okolí své chalupy. A tak povstal rod pánů z Boskovic, kterému je městečko vděčno za dřívější slávu a dnešní historické památky.

Když už se zdá, že kopec nemá konce, zjeví se na vrcholu rybník, Suchý je rekreační obec na jeho břehu, autokemp. Za války tu operovala partyzánská skupina, což odneslo pár dní před koncem války deset lidí z nedalekého Vícova. Památník těch událostí také cestou míjím. Po žluté pak jedu do Benešova a kochám se výhledem u bývalé vesnice Beníška. Výjezd na Skalky, 735 metrů vysoký kopec, nejvyšší na Drahanské vysočině, výhledy však nenabízí. Pod sousedním kopcem pramení říčka, jak je krátká, tak je pro zdejší kraj významná. Punkva nabere pár potoků a pak ve pustí do formování Macochy a Punkevních jeskyní.

 

Jsem v polovině výletu, teď už mě čeká jen slastný sjezd, dlouhý, nejprve po modré na Skelnou huť. Sklárna tu pracovala od roku 1760 až do počátku minulého století, v údolí potoka Luhy je přírodní památka chránící bohatou populaci nějakého vzácného druhu jilmu. Za silnicí sjíždím sice kamenitou, nicméně příjemnou cestou otevřeným údolím k bývalé obci Hoštejn. Pak příjde rána a syčení hada, prázdné přední kolo.

Jsem mechanik, kamarád říkával: "jiný se s tím s..e půl hodiny, ty to máš za dva dny hotové". Dovlekl jsem kolo k rybníčku a tam započal rekonstrukční práce. Zout to gumové černé se špunty mi ještě šlo. I duši jsem našel, jak tu poškozenou, tak tu novou. Nenašel jsem způsob, jak tu novou zaplnit vzduchem. Při té příležitosti jsem zničil do šroubků, pružinek a tyčinek pumpičku. Při té příležitosti jsem ztratil poslední zbytky mechanikova sebevědomí. Při té příležitosti jsem našel poslední zbytky komunikačních schopností.

Přivázal jsem zbytky po mých opravárenských pokusech do úhledného ranečku ke stromu, kdyby tu spoušť někdo odvezl, byla by to pomsta všem zlodějům. Ti rybáři právě sedali do auta, vytvořili pro mě volné místečko. Zavezli mě k autu obytnáčku, ani kliče jsem u bicyklu nezapomněl. Jen tak jsem si mohl dojet pro hromádku přivázanou ke stromu. Na šotolinové strmé kamenité cestě jsem jen malinko o větve poškrábal nástavbu obytky a v prudkém výjezdu od rybníčka připálil spojku.

A pak už se nic zvláštního nestalo, jen jsem přišel o posledních nejslastnějších 9 km z kopce dolů do Boskovic. Od té doby nevěřím, že je cyklistika spravedlivá, že co si kdo vyjede nahoru, to si také sjede dolů.

9/2015

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace