Magdeburg - město na Labi

Představuji si to asi takhle. Mám pro lidstvo velmi důležitý vzkaz, který sepíšu, vložím do lahve a pošlu po Labi, aby si ho lidstvo všimlo. Jak si uvědomím tu blbost, která je sepsána v důležitém vzkazu, můžu věci zkusit odlovit v Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko Anhaltsko.

Na první pohled se zdá, že není příliš mnoho jiných důvodů k zastávce tady, starý kovový železniční most k odlovu lahve dobře poslouží. A souřadnice 52°7´11.286"N, 11°38´20.534"E jsou hned vedle, tady lze obytné auto zaparkovat a v něm přespat. Most je zajímavé místo, konstrukci vyzdvihli o pár metrů nad původní těleso dráhy – nejspíš překážela při povodních. Je ozdobena řadou tabulek po obou stranách i nápisy vrytými do trámů podlahy. Jména lidí, data narození, někdy i úmrtí, názvy firem, občas poděkování nebo věnování. Že by odměna těm, kdo finančně přispěl?

 

A krásný výhled na řeku a staré město. Spíš lépe řečeno na to, co zbylo ze starého města. Dominuje tomu katedrála, prý nejstarší dochovaný kostel v Německu. Proplést se kolem něj k náměstí připomíná starodávné uličky, nicméně tahle cesta je opravdu krátká. Náměstí je tak rozlehlé a chrámová stavba tak dominantní, že si ani nevšimneme sochy "magdeburského jezdce". Vysochali jí někdy po roce 1240 a prý je nejstarší jezdeckou sochou na sever od Alp. Jezdcem by mohl být císař Otto I., který tady chtěl hlavní město Německa a žil v době datování sochy. Nicméně důkaz pro tuto teorii chybí.

 

Věžičky a hradby vedle náměstí patří kostelu a klášteru, posledním významným stavbám historického jádra Magdeburgu. Všechno dohromady je hezky seřazeno při pohledu z protějšího břehu Labe, však se vynadíváme cestou zpět k autu.

4/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace