Lužické varhany

Lužické kamenné varhany jsou vděčným cílem karavanových výletů. Pro zajímavé detaily, daleké výhledy i pro skvělé možnosti parkování a přenocování v přírodě v obytných autech.

o Lužických horách je i: Čím překvapí listopad  - krátké vyprávění z nejvyšší hory

Zlatý vrch, méně známý příbuzný varhan na Prácheni je dostupný z parkoviště na 50°49´33.278"N, 14°27´51.867"E nad obcí Líska po červené značce. Cestu nám zpestří úžasné výhledy na Lužické hory, třeba Javor a Klíč. Na území dnešní národní přírodní památky otevřeli kolem roku 1870 lom, kde těžili svislé sloupce čediče. Těžilo se ve dvou patrech a délka jednotlivých sloupů dosahovala až 6 metrů. Od roku 1964 je území chráněno.

 

Nedaleko odtud směrem ke Chřibské v sedle mezi kopci stojí Křížový buk. (50°49´55.650"N, 14°29´30.745"E) Kříž na stromě je památkou na německo rakouskou válku 1866, prý tu býval lazaret. Na dohled stojí hájenka a v ní žijí zajímaví lidé. Ač sem není přivedena elektřina, šijí tady a včetně víkendů prodávají za přijatelné ceny sportovní kalhoty. Ve vstupních dveřích nejspíš narazíte na několik bicyklů roztodivných konstrukcí, zpravidla ležatých a doplněných různými motorky ať už benzínovými nebo elektro, avšak napájenými vlastním solárním zdrojem. Paní je ten nadšenec, který všechny tyto stroje velmi ráda používá. Můžete jí ode mě pozdravovat, možná se trošku zamračí, pěstí však nedostanete :-). I právě teď sedím u PC v jejich kalhotách...

 

Karavanisti jsou vítáni u Panské skály 50°46´15.399"N, 14°29´8.424"E, na rozlehlém a také placeném parkovišti jsou pro nás vyhrazena místa. Můžeme tady i přespat, jsou tu záchody, přiznám se, že po vodě jsem nepátral. Můžete se však zeptat v info středisku. Panská skála je notoricky známé místo, nejméně od doby, kdy tady filmaři točili jednu ze scén legendární pohádky o pyšné princezně. Díky našim úžasným mobilním domečkům si tady můžeme počkat na západ sluníčka (někteří i na jeho východ), až odejdou všichni návštěvníci, můžeme si místo vychutnat několikrát. Výhledy na České Středohoří, Lužické hory, Ještěd, Ralsko, Máchův kraj, Česko saské Švýcarsko nebo Krušné hory snad ani není možné strávit najednou.

 

A kdo by se nespokojil jen s pobytem pod skálou, může využít luxusní cyklostezku, která odtud padá do České Lípy po tělese bývalé železnice. Až pojede zpět, pokud mu nebude pomáhat baterie, možná se podiví, jaké kopce dokázaly zdolat vláčky před sto a více lety. Každá cesta měří necelých 20 kilometrů.

10/2019

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace