Lovoš - strážce brány Čech

Porta Bohemica – Brána Čech, přenádherné údolí, kterým se proplétá Labe mezi kopci Českého Středohoří.

Tím prvním myšleno po proudu je na pravém břehu Radobýl zvrásněný prastarým čedičovým lomem, levý břeh pak stráží svými křovinami porostlými a strýmými svahy nápadný Lovoš.

 

Pro camperisty je nejlepším východiskem pro výšlap na vrchol obec Opárno, případně parkoviště u restaurace Černý mlýn v Opárenském údolí (50°32´37.744"N, 14°0´42.601"E). Ještě než se vydáme na samotný vrchol Lovoše, odložíme lenivou a přidáme si stoupání ke zříceníně hradu Opárno. Vede sem zelená turistická značka a zacházka není dlouhá. Hrad postavil kolem roku 1344 Smil z Vchynic, ale nejspíš už před tím zde nějaká stavba stála. Pověsti mluví o tom, že odtud věštila i kněžna Libuše. V roce 1536 je Opárno už uváděno jako pustý hrad, ale zdivo je tu ještě stále mohutné a výhledy na okolní kopce excelentní.

Po návratu do údolí použijeme modrou turistickou značku, po které můžeme vystoupat až na vrchol Lovoše. Ten "obkolesuje" pěšina naučné stezky Lovoš, na nejhezčí úsek můžeme odbočit v sedle nedaleko Panenských kamenů. Místo odbočky poznáme snadno, je zde altán i rozcestník. Po modré budeme Lovoš obcházet při návratu z vrcholu. Ještě před tím se ale pokocháme kruhovým výhledem z vrcholové plošiny, nejspíš dostaneme i možnost jednoduchého občerstvení.

S návratem k našemu obytnému autu ale ještě tolik nespěchejme. Z již výše zmíněného sedla se od modré odděluje žlutá turistická značka, která nás menší oklikou dovede do přírodní rezervace Opárenského údolí. Proti proudu Milešovského potoka se pak pohodlnou cestou vedoucí zachovalým listnatým lesem vrátím do výchozího místa.

Na závěr jedno malé upozornění. Jako ideální se pro návštěvu lokality jeví obec Malé Žernoseky, kdyby pro nic jiného, tak pro možnost relativně snadného parkování nebo ochutnávky místních skvělých vín, jenže pro uživatele obytných aut je tato vesnička téměř zapovězena. Dostat se sem dá totiž jen silnicí od Lovosic, odbočka z hlavní v Malých Žernosekách je omezena výškou tunelu pod hlavní železniční tratí do Saska. Tudy zaručeně žádné obytné auto neprojede.

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace