Na kole přes Veřovické Beskydy

Na Beskydech jsem se jako mladý chlapec na kole absolutně utavil. Od té doby chovám ke karpatským kopcům obrovský respekt, s ním jsem přistupoval i přejezdu Veřovických Beskyd.

Vybíhají od Radhoště na západ k Valašskému Meziříčí. Sice se postupně svažují, jenže stejně člověk musí vyjet na Velký Javorník, protože je velký, protože tam stojí rozhledna a výhled z ní se prostě vidět musí, a protože je tam hospoda. Jediná v této části pohoří. Zvolil jsem cestu přes Rožnov, jakože se podél Bečvy trošku rozhýbám a pak snad ten krpál nějak dám. Byl jsem ten den luxusně namotivován, na kopec vyjel občas jsem se i pokusil komunikovat s dalšími potícími se na kolech.

 

918 m Velký Javorník za námahu vážně stojí, dnes bych na e-biku jel nahoru klidně znovu :-). Od hospody bych neočekával vůbec nic, od rozhledny bych očekával úplně všechno. Předně je to jedna z těch, na které se nebojím, postavená z bytelných trámů a opatřená ještě bytelnějším zábradlím. A ještě víc předně, výhledy odtam jsou pro mě ze Sudet pocházejícího naprosto fascinující. Ondřejník, Skalka, Lysá hora, Radhošť. (Není každý den posvícení na Radhošti) Má příští cesta po hřebeni Veřovických Beskyd je odtud jak narýsovaný graf převýšení z nejlepší mapy. A roviny pod horama někam daleko na sever a východ. Kdybych poslouchal svou duši, budu se do kraje dívat hodiny, kdybych poslouchal svůj žaludek, rychle mířím do té budovy přímo pod rozhlednou. Protože potřebuji nabrat sílu, energii, sebevědomí.

 

Beskydské hřebeny si z minulosti pamatuji jako strmé, příkré, roviny prosté a pro člověka zvyklého na rozvláčné vrchy českého masivu nepřívětivé. Snad proto se na výškový profil hřebenové trasy raději ani nedívám. Vždyť já ho vlastně ani neumím přečíst. Takže jedu, červená turistická, Malý Javorník, u pramene Jičínky, pod Kamenárkou. Aha, první stoupání od rozcestí Kamenárka docela výživné. Tady ještě ignoruji vozové cesty téměř po vrstevnici míjející vrcholy pohoří, brzy se však naučím je využít. Z Dlouhé lesem bez výhledů sjíždím na Krátkou, Širokou už si dovolím minout. Naopak Huštýn nevynechám, sem mě láká přírodní rezervace, stejně jako na sousední Trojačku.

 

Vlastně těm rezervacím vůbec nerozumím, v zásadě je navštěvuji v době, kdy důvod jejich návštěvy nějak není patrný. Květy buď ještě nevykvetly a nebo už naopak dávno odkveteny a opylovány teď se pokoušejí plodit plody. Zvířátka jsou pro mě plachá a zvláště ta malá, hmyzovatá, téměř neviditelná. Plazům se snad raději vyhnu sám. I tak si nemůžu pomoci, ta území mají něco do sebe. Zdá se mi tam nějak hezčeji, spíš se tady zastavím, rozhlédnu. A bývá tam klid a ticho, země není rozryta lesními nebo polními stroji.

 

Na rozcestí pod Trojačkou přejedu na žlutou a pak na modrou, mám naději, že teď už pojedu jen dolů. V Zašové nekompromisně mířím na cyklostezku podél Rožnovské Bečvy a na všechny protijedoucí cyklisty významně mrkám. Víte, teď právě jsem přejel Veřovické Beskydy, tudy se vracím k obytnému autu, tam trochu zrelaxuji a pak budu pokračovat. To jen abyste to všichni vy, kdo jste tam nahoru nikdy nevyjeli, věděli.... :-). Ono to nakonec nebylo tak strašné, jak jsem očekával, i když vyjet na ten Javorník a celkových více než 40 km po spíš necestách, tedy vyjma té podél Bečvy, prostě jsem se poslední kilometry k autu cítil jako kdybych vyklusával po maratonu.

 

Je veliká škoda, že to místo, kde jsem v Zubří u jezu stál, v autě spal a na konci výletu ještě chvíli poseděl a díval se na mladou řeku, dnes už není pro ten účel použitelné. Přesto bych si myslel, že i tak si každý dokáže najít ve svém životě, na své cestě, to svoje místo na spaní, parkování, dívání se na řeku nebo přejetí nějakých kopců na kole. Svoje místo pro život. Pro mě je mým místem pro život obytné auto, protože díky němu můžu někdy přejet na kole Veřovické Beskydy, jindy se toulat po vrcholech Gargana a nebo pod útesy Algarve. A díky sobě, protože z mého uvnitř vycházejí ty touhy, které mě pak na cestách vedou. Co mám komu vyprávět, vždyť vy to každý dobře znáte od sebe :-).

7/2015

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace