Litva - lidmi téměř nepovšimnutá Dzukia

Abychom dojeli do Litvy, musíme absolvovat téměř 1000 km jízdy Polskem. Míst na spaní je cestou mnoho, půvabné na břehu mohutné řeky na 52°37´25.92"S 21°34´59.34"V ve vsi Branszczyk. Řeka, u které se ráno probouzíme, se jmenuje Bug a na hranice odtud zbývá nějakých 300 km.

 

Protože míříme do národního parku Dzukia, do Litvy vjíždíme přechodem u města Lazdijai a brzy stáčím volant k jihovýchodu. Cesta přes Bělorusko by byla na kilometry kratší, na zážitky všeho druhu pak jistě bohatší. Těšíme se na krásnou krajinu, proto netrpělivě vyhlížíme první zajímavé přírodní scenérie. Kupodivu přináší nám je město Veisiejai, je centrem stejnojmenného regionálního přírodního parku (něco jako u nás CHKO) a leží na břehu pěkně členitého jezera Ančia. Určitě je důvodem alespoň ke krátké procházce.

 

Brzy za městem dojedeme na souřadnice 54°6´3.665"N, 23°43´18.992"E k vyhlídkové věži nad jezerem Snaigynas a k téměř rovnému parkovišti vhodnému k přenocování. Jen je otázkou, zda tady bude večer klidný, místo je poměrně navštěvované místními včetně oslavující omladiny. Možná i proto ještě kousek popojedeme, v létě využíváme v Litvě velmi dlouhých večerů.

 

Cílem prvního dne litevského putování je Liškiava, vesnička ležící už na území národního parku nad břehem řeky Nemunas. Vysoko nad řekou stojí kostel sv. Trojice, součást bývalého dominikánského kláštera. Zvláště hodnotný je jeho interiér, jen sem se už po šesté večer nepodíváme. Stoupáme tedy na hradní vrch kousek nad vesnicí, vyhlídka na údolí řeky a již zmíněný kostel za trochu námahy stojí. Navíc, přímo pod kopcem objevujeme dvě místa vhodná k přespání v autě. To na dohled domů vsi je na souřadnicích 54° 4´54.61"S 24° 3´1.53"V, potřebujeme však k vyrovnání do roviny klíny. Klidnější a rovné, jen dál od civilizace je na 54° 4´54.38"S 24° 2´46.27"V.

 

Další dvě dobré volby na noc můžeme využít v nedalekém městečku Merkine, respektive na jeho okraji na břehu řeky Nemunas (souřadnice 54° 9´29.40"S 24°10´49.76"V) nebo u vyhlídkové věže (souřadnice 54° 9´49.98"S 24°10´30.33"V). Obě místa bychom tak jako tak druhý den navštívili. U řeky najdeme odstavnou plochu pro návštěvníky hradního vrchu. Stávala na něm dřevěná pevnost, ze které se sice nic nedochovalo. Výhled z tohoto místa na zákrut řeky ozdobený poměrně rozlehlým ostrovem motivuje k vyšlapání pár desítek schodů. Stejně je tomu u výstupu na vyhlídkovou věž. Najdeme jí o pár kilometrů jinde uprostřed lesa a tedy i výhled z ní je zcela odlišný od toho z hradního vrchu.


V Merkine na náměstí u místního muzea a dvou denně otevřených obchodů využijeme místo jako východiště k cca 20 km dlouhému cyklovýletu do Subartonysu, jedné z nejlépe zachovalých vesnic v této části dzukijského národního parku. Dovede nás sem červená značka, která těsně před obcí prochází kolem hezkého malého jezera. Nejzachovalejší dřevěný dům je muzeem spisovatele Mickevičiuse, který sice od roku 1940 žil v exilu v USA, ale celý život psal o Litvě a Litevcích.Odpoledne ještě přejíždíme do Marcinkonysu, cestou chvilinku věnujeme řece Merkys, která se v jednom místě (souřadnice 54° 6´29.50"S 24°16´43.62"V) přiblíží silnici, aby i autoturistům ukázala svůj půvab. Přes silnici za mostem najdeme i lesní plácek, kde lze také prožít tichou romantickou noc. Marcinkonys je pro návštěvníky NP Dzukia poměrně klíčové místo - nejlépe vybavené info centrum k parku a malé etnografické muzeum. Na okraji obce stojí podle průvodce jeden z nejhezčích dřevěných kostelů v zemi.

Odtud se chceme podívat k rozlehlému rašeliništi Čepkeliu. Až na souřadnice 54° 1´11.83"S 24°24´43.99"V lze dojet autem a můžeme tu i přespat. Dalších asi půl druhého kilometru k první vyhlídce už musíme po svých. Při cestě k rašeliništi nelze počítat s asfaltem, nicméně lze sem dojet i na kolech, stejně jako k vyhlídce u rašeliniště. Mírně vpravo z kopce vede od vyhlídkové věže, která stojí na duně, pěšina. Pokračujeme po ní, jdeme po hranici lesa a rašeliniště, po pískové i když borovým lesem porostlé duně. Příkře ohraničuje bažinu, jakoby chránila zbytek lesa před její rozpínavostí. Brzy dojdeme k další půvabné vyhlídce, dřevěný chodník nám pomůže dostat se hlouběji do močálu. Široko daleko kolem sebe nevidíme nic, jen bažinu porostlou zakrslými břízami a travinami navyklými ostré kyselé půdě. Počátkem léta tu hojně kvete suchopýr. Území, které máme na očích, je jen nepatrnou částí celé rozlohy rašeliniště.Dalším místem, odkud lze vidět zajímavá místa národního parku Dzukia, je Kapiniskes a sousední Margionys. Nejprve se podíváme k prameni říčky Skroblus, kde nás čeká asi půlhodinová procházka z velké části vedená znovu po dřevěných chodnících. Na výchozím parkovišti na souřadnicích 53°59´57.24"S 24°17´55.69"V lze znovu úspěšně přečkat i noc. To naopak nejde povědět o údolí říčky Skroblus několik kilometrů na severovýchod vzdáleného od prameniště. I sem lze na souřadnice 54° 1´19.93"S 24°18´1.41"V dojet dojet autem, cesta je znovu jen lesní. Od altánku už musíme pěšky. Pokusili jsme se projet úzkou cestu mělkým údolím, pro obyvatele roztroušených domů jedinou příjezdovou. Radili nám, kudy dál, možná bychom projeli víc lesů národního parku, jenže jsme se lekli. Hodně složitě jsme se otočili a s pocitem štěstí a pokory se vrátili na asfalt. Malebnou krajinnou scenérii údolí a vyhlídkový chodník by si však nikdo neměl nechat ujít.

 

pokračování: http://www.camper.photo/clanek/litva-vilnius-a-trakai-symboly-davne-minulosti/?clanekId=155

Poslední zastávkou v NP Dzukia je velmi dobře zachovalá vesnice Zervynos. Jen málo staveb tady není dřevěných, asfaltová silnice končí na kraji vesnice, kde na souřadnicích 54° 6´46.00"S 24°29´53.00"V najdeme parkoviště opět vhodné k přespání. Dost lidí v Zervynosu ještě žije ze zemědělství a chovu dobytka, obcí protéká čistá říčka Ula. Procházíme okruh kolem vesnice a loučíme se s poetickým zadumaným, na první pohled zaostalým, především však zachovalým, tichým a hluboký klid vyzařujícím krajem národního parku Dzukia.

7/2017

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace