Legendami opředený Blaník

Před mnoha lety jsem v sobotu večer dorazil za přáteli na parkoviště mezi Malým a Velkým Blaníkem, neděle patřila tomu Malému a Vlašimi, pro mě se na Velký nedostalo. I několik výletů na kole jsem absolvoval a při nich bájnou horu obdivoval snad ze všech stran. Nadešel čas zaplnit poslední bílé místo oblasti, vystoupit na legendami opředený vrchol.

Spaní se nabídlo samo, dobře jsem si místo 49°38´12.758"N, 14°51´44.907"E pamatoval. Chtěli jsme být aktivní a zadat je do hojně užívané aplikace, tady však někdo úřadoval před námi, snad alespoň aktuální ceny parkovného. Překrásní dva lidičkové tady dirigují ruch, paní v dřevěné budce inkasuje mince, pán naviguje přijíždějící do zarovnaných úhledných řad. Jak se jeho "důležitá" funkce může zdát úsměvná – posunuje si židličku podle momentální situace a každému s malinko přehnaným nadhledem patriota po sté vysvětlí, kudy k rozhledně – odpoledne je plocha zcela zaplněna a auta jsou řazena na přilehlou louku.

 

V plánu máme okružní pěší výletík přes oba kopce, dopoledne naštěstí cesta k vrcholu ještě není sešlapávána davy návštěvníků. Přidáváme oblíbenou hru na hledání krabiček a odbočujeme do nádherného čistého bukového lesa vyzvednou první poklad. Však také krabička patří do série "poklady Blaníku", se kterou se ještě dnes setkáme.

 

Vrchol hory je úžasný. Horská bučina, vrcholové skalky a tisíce balvanů rozházených po celé plošině. Vždyť tu stávalo keltské hradiště ohrazené kamenými obranými valy. Středobodem je štíhlá vysoká dřevěná rozhledna viditelná z dalekého okolí. Pod ní se krčí starý stříbrný SUV Mercedes a věčně vrčící elektrocentrála. Návštěvníci si žádají kafe a pivo a buřta a vstupenku na rozhlednu, to je třeba nějak zajistit. Obsluhující paní srší humorem možná v předtuše finančně úspěšného dne, možná jen ovládá hollywoodský úsměv a léty prověřené a turisty žádané skrytě komerční fráze. Kdybych tady měl podobné hry hrát já, byl bych večer stejně unavený, jako tvarohové koláčky na barovém pultu ve vstupním sále rozhledny.

 

Po sešpalaných dřevěných schodech stoupáme do vrcholového patra rozhledny, najednou tam smí být maximálně 15 lidí. Moc by mě zajímalo, jak a kdo je schopen toto omezení kontrolovat v hlavním náporu dne :-). Rozhled do mírně zvlněné malebné středočeské pahorkatiny nelze popsat slovy, to se musí vídět. Trošilinku bych si uměl představit současný sen, který ve svém hlubokém spánku sní blaničtí rytíři. Proč by měli vyjíždět z pohodlí hory, když se máme v naší zemi tak dobře? Už mají dost zkušeností na to rozlišit opravdové strádání od věčného stěžování si. Ušetřenou energii investují do tajných nočních výstupů na rozhlednu kochání se výhledy do kraje :-).

Klesání východním svahem nám zpestřil slovenský dřevorubec trápící se kácením smrků napadených kůrovcem. Úplně dobře si dobu k plnění přesčasu nevybral, stezkou prochází o slunečných víkendech hodně lidí, jeho počínání tedy s bezpečností práce příliš nekorespondovalo.

Z červené na zelenou, trochu do údolí a po další červené vzhůru na Malý Blaník. I tady vrchol zkrášluje skála, hned pod ní mohutné obvodové zdi bývalé kaple a uprostřed nich starý statný památný smrk. O pár metrů níže díky kůrovci poskytuje paseka v úbočí Malého Blaníku hezký výhled na vyššího bratra.

V době našeho pomalého postupu blanickými lesy se hrdinou parkoviště stal kocour Bucino, když pojal velkorysý nápad vyčistit přilehlé prostory od myší. Ihned po návratu nám dozorčí plochy popsal záhadný kocourův styl lovu. Výskok, ve vzduchu otočka na záda do "flopu" po vzoru světových skokanů do výšky a tak dostat tlamičku pod kámen, kam se myška zcela marně pokusila skrýt. Evidentně to malého pracanta vyčerpalo, teď spal v klubíčku v trávě u dvěří garáže. Snad ani nezaregistroval, že jsme ho odnesli do auta a přesunuli se do Vlašimi podívat se po městě, ulovit nějakou večeři a nechat si uvařit dobrou kávičku.

 

Tímhle městečkem jsme se už oba jednou potulovali, mohli jsme si tedy dovolit vynechat prohlídku zámeckého parku. Naopak v Podblanickém muzeu už brzy zavírali a nás stejně víc lákala žulová plovoucí koule na místě fontány, zákoutí se starou farou a hezky upravené a barevné Žižkovo náměstí s malebným pohledem na zámek. Na noc jsme se vrátili na včerejší místo, abychom z vyhlídkové plošiny parkoviště nad Louňovicemi mohli prožít skvostný západ slunička a aby i kocourova noční výprava získala smysluplnou náplň.

 

Něděli věnujeme cyklovýletu "v podhůří" Blaníku, startujeme z Kondrace. Brzy lehce bloudíme, když se chceme vyhnout silnici do Vlašimi a přijedeme právě k ní. Odtud po cyklotrase údolím Blanice, nevěřte tomu, že cesta podél říčky musí nutně vést po rovině. Stačí pár soukomých pozemků a šplháme i s koly jako kamzíci. Od Ctiboře už je cesta velmi příjemná s dalekými výhledy, u Radošovic nacházíme "vyhlídkové spací" místo, na 49°44´8.340"N, 14°51´45.828"E se večer vrátíme.

 

čtěte také: http://www.camper.photo/clanek/do-prcic-na-sibir/?clanekId=142

Příjemná cesta nás vede až do Nesperské Lhoty, odtam ne příliš dobře sjízdná červená turistická chvíli stoupá. Odměnou je pak posezení u lesního rybníka na lavičce. Je tu hodně živo, vodní hmyz, šídla a vážky, motýli. Rybník plný menších i velkých ryb. Ještě do Veliše a přes Ostrov do Kondrace, celkem něco málo přes 30 km.

 

Víkend si ještě prodlužujeme grilovačkou a ohýnkem na předem vytipovaném místě, které však nepovažujeme za zcela "košer". Hranice pole a lesa, kde občas zaparkují místní houbaři. Máme štěstí, že je čerstvě sklizeno a ještě nezoráno. Těžko povědět, zda je to tu doporučení hodné i pro jaro nebo léto, nemluvě o vlastnických právech majitele pole. Proto souřadnice prosím nezveřejňovat na Park4night či v podobných aplikacích. V pondělí ráno uklízíme všechen po nás vzniklý nepořádek ještě pečlivěji, než obvykle a pomalu se vracíme domů "na odpolední směnu".

9/2019

 

 

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace