Kutná hora vinařská a historická

Psát o Kutné Hoře a být u toho "chytrým" není nic jednoduchého :-). Takže si na chytré nebudeme hrát a budeme si jen v Kutné Hoře a okolí hrát :-)

Začneme třeba parkovacími místy, kde by šlo přespat v obytném voze. Jsou minimálně dvě, v zimě obě zdarma, v létě je to trošku jinak. To placené je určené i pro campery a tedy stání tady je nejspíš legální. Protože jsme tady ale v únoru, ani odtud nás nikdo nevyhání a nikdo po nás nechce ani žádné koruny ani kutnohorské groše.

 

Parkování vždy zdarma, to je blíž ke sv. Barboře, je na kopečku, takže pokud odtud vyrazíme na prohlídku města, budeme se zaručeně vracet "nahoru". POZOR, vjezd do parkoviště omezuje značka zákaz vjezdu autům těžším než 3,5 tuny, tedy nic pro "autobusy".

Souřadnice: 49°56´55.63"S 15°15´41.78"V - s tím, že stát je ideální u zdi, parkovací místa jsou tady dost dlouhá i pro obytná auta

 

Parkování jen v zimě zdarma je u kláštera Voršilek a má jednu nezanedbatelnou výhodu. V areálu kláštera najdeme i třeba v sobotu dopoledne otevřenou prodejnu místního vinařství, takže když sem dojdeme a něco nakoupíme, potom poznáme třeba vinici pod sv. Barborou nebo i jinde v okolí Kutné Hory (třeba pod Kaňkem), můžeme před spaním koštovat a vzpomínat, kde že jsme ty keříky plodící lahodný mok všude dnes potkali.

Souřadnice: 49°57´7.70"S 15°16´8.09"V - s tím, že pokud je přítomna obsluha parkoviště, budeme tu stát celý den za 100, Kč, alespoň tak to platilo v létě 2016

 

No a můžeme vyrazit do ulic. Kdybychom čerpali z knihy 1000 divů Česká, budeme hledat především Vlašský dvůr, za hornických časů mincovnu, kde můžeme absolvovat dva prohlídkové okruhy, kostel sv. Barbory, druhou největší katedrálu v zemi, Hrádek, významný měšťanský dům s velmi dobře patrnými stopami gotiky a renesance, a jemu podobný Kamenný dům. Oba tyto domy spravuje Středočeské muzeum a jejich expozice jsou k vidění jen v letních měsících. Naopak Piaristická kolej, která byla přebudována na galerii současného a moderního umění, také v knize uvedená, je i v zimě otevřena.

 

Zdá se to málo? Prohlídku města můžeme rozdělit na dvě poloviny a každou z nich doplnit dalšími aktivitami. Například obytným autem, i když je to trošku adrenalin na úzké cestě, lze vyjet až na vrchol Kaňku, nedalekého vrchu. Tam najdeme restauraci a rozhlednu. A je to příjemná rozhledna, nemusíme se tam drápat po schodech, ale pěkně pohodlně výtahem. K rozhlížení si můžeme dát kávu nebo i něco ostřejšího, aby se nám lépe dívalo. A aby nám nezakrnělo svalstvo, asi jeden kilometr od rozhledny najdeme druhý vrchol kopce, kam byl umístěn památník hornických bouří, a tam si musíme dojít pěkně po svých.

Čtěte také: http://www.camper.photo/clanek/za-pamatkami-hornictvi-v-okoli-kutne-hory/?clanekId=13

 

Jestliže po první noci strávené uprostřed města toužíme po troše ticha a lůně přírody, můžeme na spaní a třeba i k ranní procházce zámeckým parkem přejet k nedalekému zámku Kačina, empírovému skvostu české zámecké architektury.

Souřadnice: 49°59´3.68"S 15°20´48.03"V - tady se nenecháme zmást vyasfaltovanou, ale placenou plochou soukromého parkoviště u restaurace a velmi blízko rušné silnice :-)

Pro koho bude procházka parkem málo adrenalinová, že nezažije prodírání se houštím a podobné lahůdky, máme řešení. Kousek od zámku, a když už je někdo tak akční, ať si sám najde, kde přesně to je, uprostřed lesa Libuše, lze najít zajímavou zříceninu. Vypadá to jako nějaký starý gotický kostel, pravda je malinko prozaičtější. Objekt nechal zbudovat hrabě Chotek, majitel zámku, jako kratochvíli pro hosty na lovu, aby jako les byl něčím zajímavější. Takže i nám může objekt posloužit pro zábavu, zvláště když nedaleko od něj je umístěna tajemná krabička (modří vědí :-).

 

No a hurá zpět do města, i když pro tuto chvíli jen na jeho okraj. Jednou z památek, kterou určitě nesmíme v Kutné Hoře vynechat, je zdejší proslulá kostnice. Obytnými auty můžeme parkovat třeba zde 49°57´33.37"S 15°17´16.48"V, místo lze použít i k přespání. Kolem katedrály sedleckého kláštera pak brzy dojdeme ke hřbitovu a jeho kostelu, kde je v podzemních prostorách kostnice umístěna. Že by šlo o zrovna pozitivní zážitek, to se asi povědět nedá. Abychom se oklepali, zkusíme najít ještě zámek v Sedleci, ten je výrazně méně známý, celkem neudržovaný, přitom je také cennou historickou památkou. Na místě nejhezčího výhledu na něj je opět umístěna tajemná krabička...

A teď už nám zbývá jen závěrečná procházka městem, které si rozhodně zaslouží více času, projít místa, která jsme z nějakého důvodu včera vynechali, tentokrát nespěchat za další expozicí nebo výpravou....

2/2017

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace