Rytířská věž a nenápadné staré město

Park Krajobrazowy Doliny Bobru by se dalo přeložit jako chráněná krajinná oblast Údolí Bobru. Bobr je zvířátko se silnými zuby replica watches uk, tady po něm pojmenovali řeku. Zda tam dodnes bobři žijí, vážně nevím.

Naopak vím celkem dobře, že chráněná část povodí Bobru začíná u Jelenia Gora a končí u Lwowek Slaski (Konec léta v Gory Kaczawske), oboje historická městečka návštěvy hodná. Dnešní tip je však o jiných, výrazně méně známých lokalitách kraje.

 

Začneme v Siedliecinu, tam stojí rytířská nebo také knížecí věž. A dlouho tam stojí, obrázek z 15. století jí ukazuje jako opevněnou hradbami a širokým vodním příkopem. Postavena byla ve 14. století jako obytná, je jednou z největších tohoto typu v Evropě. Stavební vývoj věže je dobře patrný z následujícícho videa

Jen pár kilometrů na sever od Siedlecinu v údolí Bobru stojí jedno z nejstarších polských měst Wlen. Už v roce 1108 je písemně zmiňován zdejší hrádek, v roce 1214 byla potvrzena městská práva wroclawským a opolským knižetem Jindřichem Bradatým. Město se rozvíjelo do poloviny 14.století, mělo dokonce právo razit vlastní zlaté a stříbrné mince. Pak ale iniciativu převzaly sousední Lwowek Slaski a především Jelenia Gora.

 

Celou chráněnou oblast je možné projet na kole, podél Bobru je vedena cyklostezka. Při té příležitosti je možné dojet (pochopitelně i autem) ke hrázi Pilchowického jezera (přehrada) nebo využít některou z pěších značených cest.

8/2008

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 

Komentáře

Nikdo ještě nepřidal komentář. Buďte první!

Nový komentář

Úvod Výlety Cestopisy Tipy k zastavení Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace