Krátký listopadový den kolem Ještědu

Ještěd je jediný, lidé jsou různí. Někdo preferuje vyjet lanovkou nahoru a sjet dolů, někdo pro změnu běh nejstrmějším kopcem na čas, mně ze všech pokusů poznat Ještěd a jeho okolí oslovila trasa naučné stezky Terasy Ještědu.

Možností parkování je několik, já jsem auto ponechal na 50°44´36.141"N, 14°58´41.996"E parkovišti "Na výpřeži", kde je oficiální placené, naproti přes ulici divoké a neplacené opatřené desítkami výhrůžných tabulí, jak tu vykrádají auta. Neznám nikoho, kdo by znal někoho ... komu by tam auto...., nějak mi to zavání pokusem vyvolat v lidech strach a naplnit tak "to moje placené", nicméně tato úvaha je mou vlastní a nikomu ji nevnucuji. Poplatek za parkování nepatří asi mezi ty, které by mě zruinovaly, jen opravdu nemám rád, když někdo hodně lže a straší lidi, aby z nich korunu dostal. Další možnost je na 50°43´48.063"N, 14°59´12.441"E, i na vrchol Ještědu lze autem vyjet, jen je tam nízký tunel (nepamatuji si, jak moc) a malá rozloha, obytkou bych se tam asi necpal.

Není daleko do: Hamr na jezeře, Děvín a Stohánek 

Z Výpřeže (tady prý kočí dostavníků přepřahali při cestách přes Ještědský hřeben) vyrážím po žluté značce a hned první terasa – skalní útvar, je na cestě asi nejhezčí. Kamenná vrata je nádherná skála, nejen oknem se mohu rozhlížet po okolních kopcích. A počátkem listopadu i po všech barvách. Kolem Červeného kamene (další vyhlídka do kraje) mě žlutá značka dovede k Chatě na Pláních, přiznám se, že nezkouším otevřít její dveře. Čeká mě sice po stupních, přesto dlouhé stoupání, tedy proč si ho znepříjemňovat plným žaludkem.

 

Tuto cestu důvěrně znám, vyvolává ve mně vzpomínky na dětství. Léta jsem chodil do lyžařské školy na Ještědu, tudy jsme sjížděli na Pláně ke cvičným loučkám. Ovšem jen pokud jsme se udrželi na vleku na Černý vrch, lana a lyžařská stopa tady prudce stoupala podél skokanských můstků, na muldách a přes příčné cesty lyže samovolně zpomalovaly a zrychlovaly a my špunti jsme jim nedokázali často dát správný směr a nebo rychlost. Instruktor nás občas dohledával celé dopoledne :-). Dnes tu jezdí pohodlná sedačková lanovka.

 

Při pěším výletě se můžu soustředit na výhledy, nejen na ty na Liberec a Jizerské hory nad ním, také se tu v různých pozicích ukazuje vrchol Ještědu, jak se k němu postupně přibližuji. Od parkoviště na Ještědce už jdu poslední stovky metrů na vrchol po silnici. Hotel, restaurace, vyhlídkový bod, vysílače a přijímače, hlídače a rušiče všech možných stanic, družic, telekomunikací a meteorologů. Mám zafixováno někde v povědomí, že odvážná stavba architekta Hubáčka získala několik mezinárodních ocenění a jí prodloužený a vyvýšený vrchol hory je nejspíš to, co si mnoho lidí vybaví při vyslovení slova Liberec.

 

Kamarádka ráda jezdí na Ještěd na snídani, ráno není ani vrcholové parkoviště ani restaurace přeplněná, švédské stoly k dispozici, výhledy do širokého okolí, pokud vrchol není zrovna zahalen v mracích. Ta paní je poměrně veřejně známou osobou, proto často hostí hosty a právě ještědská snídaně je pro ni příjemným a pro ně překvapujícím zážitkem. Jen si malinko stěžuje, že po takové snídani mají všichni vytahaný krk, oči lidí sedících u stolů vyhlídkové restaurace totiž nedosahují úrovně oken, kdo chce něco vidět, musí se trochu natáhnout.... možná to jsou jen nějaké neopodstatněné .... Tak právě teď to mohou všichni vyzkoušet :-).

 

K cestě dolů využívám kamenitou zkratku prudce klesající větrem a sněhem trochu zdevastovaným lesem, působí to tady už hodně horsky, vrchol Ještědu o mnoho desítek metrů převyšuje všechny své sousedy. Pak se napojím na silnici, průsekem pod lany lanovky se naposledy podívám na Liberec a v nejostřejší zatáčce si všimnu pro dnešní výlet posledních skalních útvarů. Pro výlet tak akorát krátký pro stejně krátký listopadový den. Teď už se může přiblížit soumrak, k autu dojdu kousíček po široké asfaltové silnici.

11/2009

Ukázat na mapě | Vladi Štekr

 
Úvod Výlety Cestopisy Tipy a zajímavosti Příběhy Kontakt Přihlásit se Nová registrace

Speciální nabídka!

Dobrý den,
jsme potěšeni, že vás zaujal obsah našich webových stránek.

Máte-li zájem být informován(a) o novinkách a změnách na webu, můžete se registrovat,
rádi vám jednou měsíčně pošleme zprávu o nových článcích.

Registrovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace